1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Gönüllü doktorlar, Çad yolcusu
Gönüllü doktorlar, Çad yolcusu

Gönüllü doktorlar, Çad yolcusu

Kocaeli Sağlık Mensupları Derneği’nin (KOSADER) organizasyonuyla Afrika’nın en fakir ülkelerinden Çad Cumhuriyeti’ne sağlık yardımı götürülecek. Kocaeli’nde görev yapan gönüllü doktorlardan...

A+A-

Kocaeli Sağlık Mensupları Derneği’nin (KOSADER) organizasyonuyla Afrika’nın en fakir ülkelerinden Çad Cumhuriyeti’ne sağlık yardımı götürülecek. Kocaeli’nde görev yapan gönüllü doktorlardan oluşan KOSADER ekibi, yarın Perşembe Pazarı’ndan Çad’a uğurlanacak.

KOSADER üyesi doktorlar, 12 gün boyunca Çad’da sağlık yardımı çerçevesinde sağlık taraması, katarakt ve fıtık ameliyatlarını yapılması ve sağlık çalışanları ile halka yönelik eğitim faaliyetlerinde bulunulmasını planlıyor. KOSADER Başkanı Dr. İsmail Pehlivan; Çad’ın her şeyiyle yoksulluk içinde olduğunu, sağlığın da bundan nasibini aldığını, basit önlenebilir hastalıklardan çocukların öldüğünü vurgulayarak “Bu tabloya bir hekim olarak bir insan olarak duyarsız kalamazdık. Çad Sağlık Bakanlığı’nın daveti üzerine hazırladığımız proje ile bölgede sık görülen ve körlükle seyreden katarakt hastalarına ışık olmaya çalışacağız. İmkânsızlıktan ameliyat olma şansı bulamayan 100 fıtık hastası ameliyat edilecek. Çocuk, Dahiliye ve Aile Hekimi uzmanlarımız ile 2000 kişiye poliklinik hizmeti, 5000 kişiye sağlık taraması yapılacak. Şu an Çad devlet televizyonundan ve radyosundan Türkiye’den sağlık heyetinin geleceğine dair anonslar yapılmaya başlandı. Bu yolla ameliyat ve muayene olacak vakalar belirlenmeye çalışılmaktadır” dedi.

1,5 ton ilaç götürecekler

Projenin bir ayağını da eğitimin oluşturduğunu söyleyen Dr. Pehlivan, “Çad’da en sık ölümlere yol açan hastalıklarla mücadele için ebe, hemşire ve sağlık memurlarına eğitim verilecek. İshal, zatürree, sıtma, AİDS ve diyabete yönelik seminerlerimiz olacak. Ayrıca 1000 çocuğu da sünnet edeceğiz” dedi. Ülkemizin büyükelçiliğinin bile olmadığı Çad halkıyla Kocaeli halkı arasında bir dostluk ve yardım köprüsü kurmayı hedeflediklerini de belirten Dr. Pehlivan “Çad’daki olumsuz yaşam koşullarına ve risklere rağmen projeye heyecanla katılan gönüllü doktorlarımızın fedakârlıkları her türlü takdirin üzerindedir. Projeye 1. 5 ton ilaç yardımı sağlayan KOSADER gönüllüsü eczacılarımıza ve maddi katkı sağlayan işadamlarımıza da teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

İlk Adım Eğitim ve Sağlık Yardımı Projesi ile Çad’a gidecek olan KOSADER’li gönüllü doktorlar yarın Perşembe Pazarı alanından saat 09. 30’da uğurlanacak.

Çad’a gidecek sağlıkçıların isimleri şöyle:

Dr. İsmail Pehlivan (Çocuk Sağlığı Uzmanı), Dr. Hikmet Akar (Çocuk Sağlığı Uzmanı), Dr. Osman Poyraz (Büyükşehir Sağlık Daire Başkanı), Dr. Hasan Aydınlık (İl Sağlık Müdürü), Dr. Harun Öz (İl Sağlık Müdür Yardımcısı), Dr. Melih Kaştı (İl Sağlık Müdür Yardımcısı), Dr. Mustafa Demirçin (Dahiliye Uzmanı), Dr. Yusuf Aydın (Aile Hekimliği Uzmanı), Dr. Murat Güven (Genel Cerrahi Uzmanı), Dr. Azamet Çezik (Genel Cerrah), Dr. Muharrem Sayıcı (Göz Hastalıkları), Dr. Faruk Kahveci, Dr. Recep Şekerci, Dr. Hakan Işık, Dt. İbrahim Çevikel, Dt. Engin Tokmak (Diş Hekimi).

Kocaelili doktorların gönüllü sağlık hizmeti için gideceği Çad, Afrika kıtasının ortasında bulunuyor. Denize kıyısı olmayan Çad Cumhuriyeti topraklarının büyük bölümü Sahra Çölü. Ülkenin nüfusu 11 milyon 206 kişi ve sadece 345 hekim bulunuyor. Çad’ta ortalama yaşam süresi 46 yıl. Çocuk ölüm oranı da çok yüksek.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.