1. YAZARLAR

  2. Mustafa OKÇU

  3. GÖNÜLLÜLÜK VE MEMNUNİYET
Mustafa OKÇU

Mustafa OKÇU

Yazarın Tüm Yazıları >

GÖNÜLLÜLÜK VE MEMNUNİYET

A+A-

Siyasi partilerde ve sivil toplum kuruluşlarında sorumluluk yüklenilmesinin temelini oluşturan iki temel kriter, gönüllülük ve memnuniyettir. İnsanların bir siyasi partiye veya sivil toplum kuruluşuna sempati duymasını, desteklemesini etkileyen, pek çok neden olmasına rağmen bu iki temel kriter belirleyici önemdedir.  Gönüllü organizasyonlarda aktif çalışmanın, sorumluluk üstlenmenin nedeni ise, yeteneklerinin, çabalarının daha verimli değerlendirileceği, kendilerini gerçekleştirme hedefine katkısı olabileceği inancıdır. İnancın yoğunluğuna göre çalışmalara katılınır ve sorumluluk üstlenilerek, beklentilerine karşılık bulunabildiği sürece, memnuniyet devam ettikçe sürdürülür. Gönüllü organizasyonlarda bu temel kriterleri gözetip, uygun davranarak, çalışmak, üretmek, yarışmak için, kapsayıcı, katılımcı ve demokratik kurumsallığa ihtiyaç vardır. Bu organizasyonlarda sorumluluk üstlenenler, yetki kullananlar, yetişme tarzları nedeniyle, kendilerini, kendilerine yakın olanları merkeze alarak, diğer üyeleri sadece katkı yapacak edilgenlikte konumlandırmaya çalışabilirler. Ortaya çıkabilecek bu tür hatalar, yapılan çalışmalarda, alınan kararlarda, gönüllülük ve memnuniyet kriterleri, kapsayıcı, katılımcı ve demokratik işleyişler, yetki kullananlara bağlı olmaksızın sürdürülmesini sağlayacak kurumsallıkla aşılabilmektedir.   

SİYASİ PARTİLERDE GÖNÜLLÜLÜK VE MEMNUNİYET
Kendisini, ülkesini değiştirip geliştirmek için, hayatı kolaylaştırıp özgürleştirmek için  kurulan siyasi partilerde, gönüllülük ve memnuniyet kriterlerinin belirleyiciliği olmazsa olmazlık  düzeydedir.  Sorunların çözülmesini, beklentilerin yönetilmesin sağlayacak iktidara ulaşmak temel amac olduğu için bütün çalışmalar iktidar hedefine kilitlenilmiş şekilde değerlendirilmelidir. Siyasi partilerdeki çalışmaların uygunluğu, kabul görmesi seçim sonuçlarına göre değerlendirilir. Seçim sonuçlarına göre, yapılan çalışmaların, üretilen politikaların başarılı olup olmadığı bütün yönleriyle ortaya konularak, iktidar hedefinin gerçekleştirilmesine ne kadar yaklaşılabildiği ölçülür.  İktidara ulaşılması, var oluş nedenlerinin sürekli değerlendirilmesiyle, öğrenen,  gelişen, değişebilen organizasyon olunabilmesiyle, gönüllülüğü, memnuniyeti, kapsayıcılığı, katılımcılığı, demokratikliği sağlayabilmekle başarılabilmektedir.  Çalışmalar, sorumluluklar, daha iyi olmaya, gelişmeye, alternatifliğe, iktidar hedefine ulaşmaya hizmet etmiyorsa, sorgulanması, yüzleşilmesi zorunluluk haline gelmiş demektir. 

KENDİSİNİ  YENİDEN ÜRETEMEME  DURUMU
Kendisini değiştirip, yeniden üretememe hali, alternatif olamama durumu süreklilik kazanmışsa, o siyasi organizasyonda, iktidar gelmek hedefinden daha çok, kendi siyasi konumunu yeterli gören duyarlılıklar ve hedefler oluşmuş demektir. Bu konumu ortaya çıkaran özellikler bütün organizasyonlarda benzerdir ve iktidar hedefine kilitlenmeyi temel almayan işleyişler ve uygulamalar durumundadır. Bu organizasyonlarda, konumların ve yetkilerin mutlaklaştırılması, katılımcı demokrasinin kural ve kurumlarıyla kendiliğinden işleyen kurumsal işleyişlerle gözetilmemesi rastlantı değildir. Her şey lidere, merkeze ve yetkililere bağlı olarak, yukarıdan aşağıya hiyerarşi içerisinde yapılarak kabul ettirilmeye çalışılır. Toplantılarda, çalışmalarda, kapsayıcılık, katılımcılık ve demokratiklikten daha çok  kendilerinin mutlaklığını, eleştirilmezliğini, değişmezliğini sağlayacak eğilimler sergilenir. Katılım, katkı, gönüllülük, memnuniyet, lidere, merkeze, yetkililere,  bağlılık olarak sürdürülmeye çalışılır.  Sorunlar, çözüm önerileri, gelişim, değişim, kendi konumlarının güçlendirilip, korunması, daha ileriye taşınması anlayışı olarak kabul edilir. Sorunlar ve çözümler bazında çalışmalar, sorunlara ve çözümlere yönelik temsiliyet, öğrenen, gelişen, değişen, kendisini yeniden üretebilen organizasyona dönüşmek sürekli ertelenir. Müzakere kültürü, aniliz yapmak, senteze ulaşmak alışkanlıkları, en etkinlere, yetkililere uygunluk gözetilerek sürdürülür. 

 

Bu yazı toplam 1207 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.