1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Görme engelli genç avukatın aydınlığa giden büyük başarısı
Görme engelli genç avukatın aydınlığa giden büyük başarısı

Görme engelli genç avukatın aydınlığa giden büyük başarısı

Kocaeli Barosu’nun başarılı avukatları arasında bulunan ve tek Görme Engelli üyesi olan Avukat Mehmet Emre Kalaycı, başarı dolu hikayesini ve bağlı bulunduğu Kocaeli Barosu Engelli Hakları Komisyonu’nda gerçekleştirdikleri çalışmaları gazetemize anlattı. 

A+A-

2010 yılından beri Kocaeli Barosu’na bağlı olarak görev yapan İŞKUR İl Müdürlüğü’nün Kurum Avukatı Avukat Mehmet Emre Kalaycı’nın ilkokuldan iş hayatına atılana kadar görme engelli bir birey olarak zorluklarla dolu bir başarı hikayesi var. 
 

PARLAK BİR ÖZGEÇMİŞ
Emekli sınıf öğretmeni anne ve babanın 4 çocuğundan biri olan Avukat Mehmet Emre Kalaycı, 1987 Kocaeli doğumlu. İstanbul Veysel Vardar Görme Engelliler İlköğretim Okulu’nda öğrenimine başlayan Kalaycı, 2’nci sınıfı üstün başarı nedeniyle okumadan atladı. 4’ncü sınıfta okulun eğitiminden ileri düzeyde devam ettiği için kaynaştırmalı eğitime geçiş yapan genç avukat Liseyi Derince 19 Mayıs Lisesi’nde yabancı dil ağırlıklı bölümde okul 5’ncisi olarak bitirdi. 2005 yılında ÖSS’de eşit ağırlık alanında 380 tam puan üzerinden 344 alarak ilk tercihi olan Kocaeli Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne 1’nci olarak giren Kalaycı 2009 yılında mezun oldu. Halen İŞKUR İl Müdürlüğü kurum avukatlığı yapıyor. 

İŞ HUKUKU BİLİRKİŞİLİĞİ DE YAPIYOR
Avukat Mehmet Emre Kalaycı, “Hukuk Fakültesi’ne gitme isteğim ilkokul çağından beri koyduğum bir hedefti. 2009 yılında üniversiteden mezun oldum. Aynı yıl Kocaeli Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Özel Hukuk alanında yüksek lisans eğitimine başladım. Stajımı yine 2009 yılında Avukat Hilal Sarı’nın yanında tamamladım. 2010 yılında avukatlık ruhsatı alarak Kocaeli Barosu’na katıldım. 2011 Ocak ayında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Kocaeli Bölge Müdürlüğü, 2011 Kasım ayında İŞKUR Kocaeli İl Müdürlüğü bünyesinde Hukuki Danışmanlık görevinde bulundum. 2012 Haziran ayında İŞKUR Kocaeli İl Müdürlüğü’nün kurum avukatlığına geçiş yaptım. O tarihten bu yana görevime devam etmekteyim ve 2014 yılından beri iş hukuku bilirkişiliği yapıyorum” dedi. 
 

KİMSE BENİ İŞE ALMAK İSTEMEDİ
bb1-009.jpgİş hayatına atıldığındaki zorluklardan bahseden Kalaycı, “Özel avukat olarak çalışmayı tercih etmememin birinci nedeni insanların görme engelli bir avukatın başarabileceğine olan inançlarının zayıflığı. Toplum engellilik konusunda yeterli bilince sahip olmadığı için ön yargılarıyla hareket etmektedir. Aynı sebeple ofislerinin müvekkil potansiyellerini etkileyebileceğini düşünen ve engelli bir avukat olarak yargılama hizmetlerinde nasıl bir rol oynayacağımı kestiremeyen ön yargılı meslektaşlarım tarafından kabul edilmedim. Birçok yere başvurdum ama olmadı. Hukuku canla başla savunan insanların aslında en büyük hukuksuzluğu yaptıklarını görebiliyorsunuz. Bu sebepler yüzünden kamu avukatlığına yöneldim. Özel tarama programı sayesinde tüm evrakları inceleyebiliyorum” şeklinde konuştu. 

İNSANLAR BAŞARACAKLARINA İNANMALI
Başarıya giden kapının anahtar insanların kendi içerisinde saklı olduğunu belirten genç avukat, “İnsanların toplum baskısından kurtulması ve başaracağına inanması gerekiyor. Başarımı kıskanan ve engellemek isteyenler oldu. Zamanında bana iş vermek istemeyen avukatlardan bana pişmanlıklarını ileten de oldu. Bunca zorluklara güçlü kalabilmemin nedeni motivasyonumu yüksek tutmamdır. Ben hukukçuluğa aşık bir insanım. İnsanlar sevdikleri işleri yapmalı. Bununla birlikte bir sanat ve spor dalı ile ilgilenmenin de insanların hayata bağlılığı ve motivasyonunu arttırdığını düşünmekteyim. Benim en büyük hobim olan müzik ile de bağlantımı hiçbir zaman kopartmadım. Veysel Vardar Görme Engelliler Okulu’nda başlayan enstrüman ve ses eğitimim çeşitli özel hocalar Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Konservatuarı’nda sürdü. Bağlama, klarnet, piyano, perküsyon gibi enstrümanları çalabilmekteyim. Aldığım şan eğitimleri sonucunda klasik batı ve Türk müziği yorumculuğu yapmaktayım” dedi. 

KOMİSYONDAN 2 BÜYÜK PROJE
Kocaeli Barosu’na bağlı olarak kurulan Engelli Hakları Komisyonu’nda görev aldığını belirten Kalaycı, “Komisyonumuzun bundan sonra hayata geçirmek istediği 2 büyük proje vardır. Tüm baro ve adliye personeli ile gönüllü avukatlara işaret dili eğitimi vermek ve engelli vatandaşların işlemlerini daha kolay, hızlı ve erişilebilir biçimde gerçekleştirebilmeleri için ön bürolar kurulması ilk projemizdir. İkinci olarak ise akıllı telefon kullanan engellilerin telefonlarına yükleyecekleri bir uygulama ile Kocaeli Barosu’na ve kendileriyle ilgili hizmetlere daha kolay ulaşmalarını sağlamaktır. Bu uygulama sayesinde tek tuş ile Kocaeli Barosu’na ulaşılabilecek, görme engelliler sesli işitme engelliler videolu çağrı ile hukuki bilgi alma ve yardım talebinde bulunma imkanına kavuşacaktır” ifadelerini kullandı. 
 

YAŞAM KOŞULLARIMIZ OLUMLU İLERLİYOR
2014 yılından bu yana Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kent Konseyi engelli hakları meclisinde başkan yardımcılığı görevini de yürüttüğünü belirten Mehmet Emre Kalaycı, “Kocaeli’de yaşam koşullarımız gün geçtikçe olumlu ilerliyor. Son 10 yılda büyük bir yol kat edildi. Çeşitli kamusal alanlara erişilebilirliğin sağlanması ile yaşam alanlarımız genişledi. Ancak hala büyük eksiklikler var. Bunların başında toplu taşıma araçlarında sesli uyarı sisteminin bulunmaması, toplu taşıma güzergahlarının yetersiz oluşu, toplu taşıma araçlarının engellilerin fiziki koşullarına uygun olmaması, esnafın kaldırım ile yolları gereğinden fazla ve bilinçsizce işgal etmesi gibi durumlar gelmektedir. Karşıdan karşıya geçişlerde trafik ışıklarının sesli uyarı sisteminin yetersiz oluşunu da bunlara ekleyebiliriz” dedi.

Vildan KEKEÇ
 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
6 Yorum