1. HABERLER

  2. GTÜ geleceğe kontak çevirdi
GTÜ geleceğe kontak çevirdi

GTÜ geleceğe kontak çevirdi

Elektrikli araçların performansını benzinli araçlarla yarıştıracak teknoloji için Gebze Teknik Üniversitesi kolları sıvadı. 

A+A-

GTÜ laboratuvarlarında görevli bilim adamları, Türkiye’nin 2023 hedeflerine katkı sağlamak için enerjiyi uzun süre saklama ve daha verimli kullanmayı sağlayacak batarya teknolojileri üzerinde çalışıyor. Geçtiğimiz günlerde Gebze Teknik Üniversitesi (GTÜ)’nde yapılan “3 Dakikada Doktora Tezi Yarışmasında” ikinci olan GTÜ Malzeme Bilimi ve Mühendisliği doktora öğrencisi Elif Ceylan Cengiz’in “Yüksek Enerji Yoğunluğuna Sahip Lİ-S Bataryalar” tezi dikkatleri enerji üzerine çekti. Cengiz, teknolojinin gelişmesiyle enerjinin gelecekte tam olarak talepleri karşılayamayacağı, bu sorunun çözümü için yenilenebilir enerji fikri, kaynakların dönemsel olarak kullanılabilmesi hedefleriyle çalışma başlattı. Cengiz çalışmasında kaynaklardan elde edilecek enerjinin arzu edilen vakitte kullanılabilmesi için depolanması fikriyle, GTÜ laboratuvarlarında batarya kullanımının geliştirilmesi için çalışmalarına hız verdi.

GTÜ laboratuvarlarında çalışmalar yürüten Cengiz, elektrikli araçlardaki performansın benzinli araçlarla yarışacak duruma getirilmesi için uğraş veriyor. Doktora öğrencisi, geleceğin teknolojileri için, yüksek enerji yoğunluğuna sahip bataryalara ihtiyaç olduğunu söyleyerek, “En uygun sistemlerden bir tanesi hocam Yrd. Doç. Dr. Rezan Demir Çakan’ın danışmanlığında üzerinde çalıştığım Lityum-Sülfür (Li-S) bataryalardır. Li-S bataryaların en büyük avantajı, mevcut Lityum iyon batarya teknolojisine göre beş kat fazla enerji yoğunluğu sağlamalarıdır. Gebze Teknik Üniversitesinde yaptığım çalışmada Li-S bataryaların içerisinde gerçekleşen kullanımı kısıtlayıcı reaksiyonları anlamaya çalışarak, bunlara çözüm olabilmeye uygun yenilikçi yaklaşımlar geliştirmeye ve bu yaklaşımlarla kullanım ömrünü arttırmaya çalışmaktayım. Bu çalışma neticesinde elde ettiğim sonuçlar ışığında, ülkemizin 2023 hedefleri içerisinde yer alan elektrikli araç projesine benim de bir katkım olmasını dilemekteyim” ifadelerini kullandı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.