• BIST 78.844
 • Altın 125,625
 • Dolar 3,0876
 • Euro 3,3575
 • Kocaeli 14 °C

GÜLE GÜLE ANILARIMIN NAFİ AĞABEYİ..

Cem ŞAKOĞLU
Dükkanda oturuyordum, telefonum çaldı. Açtığımda telefonun diğer ucundaki ses önce Cem Şakoğlu olup olmadığımı sordu. Teyidi aldıktan sonra kendisini tanıttı ‘Ben Faruk Kurtuldu’ sonra haberi verdi. Çocukluğumun efsane adamı Nafi ağabey Hakkın Rahmetine kavuşmuştu. 
Seksenli yıllar. Yer Kapanönü Çarşısının Bakırcılar Çarşısına çıkan köşesi. Dükkanın adı HOŞGÖR. Ama kime sorsanız o dönemden orasının adı Küçük Hoşgör. Ki ben en ufak halinden son haline kadar hepsine müşteri olmuş bir adamım. Yine de insan için özel mekanlar vardır ya, işte küçük Hoşgör’de benim için aynen öyleydi. Minicik şirin bir dükkan. Dükkanın içerisinde iki can. Birisi Nafi Ağabey, diğeri yanılmıyorsam Mürsel. Nafi Ağabey o dönem ve bize göre yaşını başını almış bildiğiniz ağabey. Hiçbir şey yapmasa, kimlik teşhir etmese birkaç dakika içerisinde Makedonya göçmeni olduğunu anlayabileceğiniz sıcacık, acayip neşeli, yüzünüzü güldüren ve hatta bir tık ötesi bildiğiniz alışkanlık yapan bir adam. Ben de yapmış mesela. 
O dönemlerde en sevdiğim tatlı Şekerpare. Yanında ne gider, limonata. En güzel Şekerpare nerede yenir? Küçük Hoşgör. Oysa millet o dönemlerde Hoşgör’ün adına ve ben de buradayım fotoğrafına hep büyük mağazada. Bense büyük sohbetin peşindeyim. Çiroz, sıska, cebine taş koymazsanız rüzgarda uçacak cinsten incecik bir adam. Her nedense gideceği her yere koşarak giden ve bu yüzden de yediğini derhal eriten bir tipim o zamanlar. Ne zaman cebimizde üç kuruş harçlık birikir, adres doğru Küçük Hoşgör. 
Hani şimdi izlediğiniz 80’ler dizisi var ya, hani orada bir pastaneci karakteri var ya, üç aşağı beş yukarı bizim Nafi Ağabey. ‘Hoş geldin Beya, Napıyorsun beya, Aynı beya’ o zamanlardan kulağımızda aşina. İki dakikada komaya sokar adamı. Hele günündeyse dükkandan ayrılmak istemezsiniz. ‘Nafi ağabey bir limon alabilir miyim?’ derseniz mesela. Amaç Limonata içmektir. Biraz sonra bir tabağın içerisinde bir bütün limon gelir masanıza. ‘Nafi ağabey ben limonata istemiştim’ dersiniz ister istemez. ‘E sen limon deyince, ben de limon şey ettim’ der hani eskilerin bıyık altından gülme dedikleri bir gülümseme ile. Ya da ‘Usta bir limonata çek’ der müşterinin birisi. Hiç üşenmez limonatayı koyar bir bardağa, bağlar bir iple ve başlar tezgahın üzerinde onu iple çekmeye. ‘E sen limonata çek deyince, ben de öyle şey ettim’ der. Tabi bunu herkese mi yapar? Hayır. Öyle bir esnaftı ki Nafi ağabey müşterinin gözünden anlardı tarzını, espri kaldırıp kaldırmayacağını. Ona göre yapardı şovunu. 
Eskiler belki hatırlarlar bir zamanlar ‘Şşşşşşşştttt’ diye seslenme esprisi vardı. İki esnaf karşılıklı dükkanlarda kapıya çıkar, millet geçerken ‘Şşşşşşttt’ diye seslenirdi. Birileri dönüp baktığında da karşı esnafa seslenir ‘Eee Nafi naber, ne var ne yok?’ diye devam ederdi. Yoldan geçenlerde bana değilmiş demek diye düşünüp yollarına devam ederlerdi. Allah’ım kim bilir kaç defa düştüm o tongaya Küçük Hoşgör’ün orada. Nafi ağabeyin tongaya düşürmek için yaptığını bile bile kim bilir kaç kere kandım. 
Neşeli adamdı Nafi ağabey. Çoğu zaman içi kan ağlasa da, içine akıtırdı gözyaşlarını. Kolay kolay anlatmazdı derdini tasasını. Tabi o yaşta bir çocuk olarak kalkıp bana anlatacak hali yoktu elbet ama insan hiç mi mutsuz görünmezdi. Bize görünmedi. Çok yıllar sonra onun olmadığı ortamlarda onun dostlarından çektiği sıkıntıları duyunca hayretten şaşkına dönmüştüm. Abartı sanmıştım, değilmiş. Ağlama palyaço makyajın bozulur oyununu oynuyormuş meğer Nafi ağabey.
Bir gün aylardan Ramazan. Tatlıya bildiğiniz aş ermişim. Topun patlamasına birkaç saat kalmış. Pusula tabi ki Küçük Hoşgör’ü gösteriyor. O zamanlar Hoşgör Pastaneleri ‘Konak Şekerpare’ denilen bir tatlı üretiyor ki hala öyle bir tatlı üretilmiyor. Olsa da yesek. Dükkana girdim. Selamımı verdim ve ‘Nafi ağabey bana bir kilo Konak Şekerpare verir misin?’ dedim. Nafi ağabey başladı kutuyu doldurmaya. Kutunun yarısına gelmemişti ki, ‘Nafi ağabey be, zahmet olmazsa sen onu iki kilo yapar mısın?’ dedim. İnceden gülümseyerek ‘Tabi’ dedi ve hemen kutuyu değiştirdi. İki kilo Konak Şekerpareyi hazırlarken bendeki nasıl bir aş erme ise ‘Nafi ağabey be, ne olur kusura bakma ama akşama eve misafir gelecek. Sen onu üç kilo yapar mısın?’ dedim. ‘Yok be çocuğum, yapmam’ dedi. ‘Akşam eve misafirin falan da geleceği yok. Sen al bu iki kiloyu git ye, yarın yine gel tazesini vereyim’ dedi. İkimizde gülmekten fenalık geçirecektik neredeyse. 
Şimdi boğazımda bir düğüm ve bir dolu anı ile zorlanarak da olsa Rahmetli Nafi ağabeyle geçen bir dolu anıdan sadece bir kaçını yazmaya çalışıyorum. Telefonum çaldı. Karşımdaki kişi Faruk Kurtuldu ağabey. Öyle birbirimizin isimlerini duymuşluğumuzun dışında bir tanışıklığımız yok ama ondan Razı olsun ‘Cem bey, Nafi beyi çok sevdiğinizi bilirim. Nafi bey Hakkın Rahmetine kavuştu. Cenazesi bu gün ikindi namazına müteakip 60 Evler Merkez Camiinden kaldırılacak’ dedi. Şaka gibi. Faruk Ağabeyin aklına ben geleceğim ve beni Nafi ağabeyin cenazesinden haberdar edecek. Enteresan değil mi? Değil. Yattığı yer Nur, mekanı Cennet olsun, Nafi ağabey bildiğin çağırdı beni. Vesile olarak da Faruk ağabeyi görevlendirdi. Tesadüf diye bir şey yok bu hayatta. Telefonu kapattığım gibi Tatlı Güven Pastanesi Sevgili Metin Güven’i aradım. ‘Metin’im Nafi Ağabey Rahmetli olmuş. Babanın, İhsan amcanın haberi var mı?’ dedim. Yokmuş. Metin İhsan amcaya ulaştı. Yoldan İhsan amca ile büyük oğlu Mustafa’yı da aldım ve doğru Nafi ağabeyin hepimizi çağırdığı 60 Evler Merkez Camiine. 
Namaz öncesi camiinin içerisinde vaaz veriyordu hoca. Vaaz bitti sözü Nafi ağabeye getirdi. Bir kez daha gözlerim doldu, boğazım düğümlendi. Hoca efendi öyle bir anlattı ki Nafi ağabeyi. İyi komşuluğundan, iyi insanlığından, iyi cemaatliğinden, yardımseverliğinden, mahallesinde sevilirliğinden ve daha birçok şeyinden bahsetti. Bana mı kalır ama gurur duydum sanki kendi Babam gibi. Ne güzel insandı Rahmetli Nafi Ağabey.
Yıllar var görmediğim ve artık göremeyeceğiz sıra bize gelene kadar. Bir sürü insanda bir dolu güzel anılar bırakarak gitti Rahmetli Nafi Ağabey. Benim bir felsefem vardır kendimce ‘Ne verirseniz onu alırsınız’ diye. Kalabalık bir cenaze, cemaatin mevta hakkında harika sözleri, bir dolu iyi anı. Dürüst, sevecen, adam gibi adam ve elbette büyük harflerle İNSAN Nafi Ağabey anılarımızı bize bırakarak gitti.
Güle güle güzel insan. Çocukluğumun en güzel anılarında yerini hep alacaksın. Kaç yaşına gelirsem geleyim anacağım seni. Hep sevdim seni, hep de sevmeye devam edeceğim. Yattığın yer Nur, Mekânın Cennet Olsun. Allah’ım Rahmetiyle muamele etsin sana İnşallah. 

SEVİMLİ BALIK
Bir dolu modern, lüks, şatafatlı balık restoranı var bu şehirde. Zaman içerisinde onlardan da bolca söz ettim bu satırlarda. Rengârenk insanların misafirlerini ağırladıkları, birlikte yiyip içip eğlendikleri mekânları da yazdım. Yine de yazacağım ama şimdilerde yeni trend artık bu işi biraz daha salaş yapan yerlerde. Mesela şimdilerde herkes anlatıyor ‘Falanca yere balık yemeğe gittik, adamlar balığı getirip gazete kâğıdının üzerine döküyorlar. Çatal yok, bıçak yok elle yiyorsun mis gibi’ 
Bir ikincisi de balık ve alkol ikilemine uymak istemeyen, ya da o akşam canı sadece balık yemek isteyen kitle. Son derecede kalabalık bir insan gurubu. Oturup balığımı yiyeyim ve eve gideyim modeli. Alkol kullanmayan, o akşam içmek istemeyen, ev kokmasın ama canım çekti diyen ve daha bir dolu senaryo yazabileceğimiz çok geniş bir kitle. Tabi şunu da atlamamak lazım ki alkollü balık restoranlarında ödedikleri yüksek hesaptan bunalanlar. Bunların tamamı insanları artık biraz daha salaş mekânlara itiyor. Fiyat ve sıcak, içten hizmet. Amiyane tabirle biz bize bir balık keyfi.
Birkaç tane mekân oluştu böyle biliyorum. Ben Balaban’da oturuyorum. Eve giderken de Kullar, Rahmiye yolunu kullanıyorum. Son zamanlarda tam Rahmiye çıkışına yakın yolun sağında bir balıkçı görüyorum. Küçük, şirin, sevimli. Önünde küçük mavi beyaz bir sandal. Deniz yok ama sandal burada. Mavi yapmaya çalışmışlar etrafı deniz havasını vermek için. Çok da keyifli olmuş. İşletmecisi bir hanımefendi. Sevim Balaban. Remzi Balaban’ın eşi. İsimlere takılmayın çok çünkü o zaman işletmenin şirinliğine haksızlık etmiş olursunuz. İsimler zaten İzmit’in bildiği isimler ama mekân kesinlikle öğrenilmesi gereken bir mekan. 
Geçtiğimiz akşam eve giderken niyetim balık alıp evde balık pişirmekti. Çok büyük bir keyifle yaparım o işi. Ancak aklımın bir tarafı da kaç günlerdir önünden geçerken ‘Burasını bir denemek lazım’ dediğim ‘Sevimli Balıktaydı’ Kendi kendime ‘Yahu Cem yeşillenme boşu boşuna. Git adam gibi otur, hayırlı olsun de, balığı da mekanı da bir dene işte’ dedim. Sevimli Balık’ın önü de, hemen yan tarafı da kendilerine ait ücretsiz otopark. Çektim aracımı otoparka. Dışarıda yağmur vardı. Süratli bir şekilde mekana yöneldim. Kapıdan içeriye girdiğim anda orta masada Sevgili Hakkı Özkan ailesiyle birlikte yemek yiyorlardı. Nasıl severim Sevgili Hakkı ağabeyi belli değil. Tabi ki bütün ailesini de öyle. Birkaç yıl aynı apartmanda altlı üstlü komşuluk yaptık. İlla ki birbirimizde haklarımız vardır. Komşuluk hakkı en azından. Direkt masalarına gittim. Hemen buyur ettiler. ‘Çek bir sandalye otur’ dediler. Ailece oturmuş yemek yiyorlar, gelin, torun masada sohbeti bölmeye oturur muyum hiç. Çok teşekkür ederek başka bir masaya geçtim. O ana kadar hiç tanışmadığım bir abla geldi, ne yiyeceğimi sordu ve Hamsi Tavada karar kıldık. Kısa bir süre içerisinde çıtır çıtır balıklarım nar gibi kızarmış geldi önüme. Canı çekenler bağışlasınlar lütfen ya da bu gün gitsinler. Çatal bıçak yok. Balıklarınızı kollarınızı sıvadıktan sonra eski usul elle yiyorsunuz. Salatanızı da tabi ki. Salata dediğime bakmayın siz, roka, tere, turp, taze soğan gibi şeyler. Hepsi de tazecik ve çıtır çıtır. Bildiğiniz balık yediğinizi anlıyorsunuz. Hani derler ya parmaklarınızı yersiniz diye, hakikaten yiyebilirsiniz. 
Remzi Balaban’ın kendi arsasıymış. Eşi Sevgili Sevim ablanın ısrarı ile buraya bir balık lokantası yapmaya karar vermişler. Çok net söylüyorum mekanda sözü geçen ve mekanı işleten tamamen Sevim Balaban. Helal olsun ablama. Harika bir iş çıkartmış. Bir kadın eli değdiği belli. Tertemiz ve mis gibi. Salaş ama pırıl pırıl. Soru ve cevap net, ‘Gidilir mi bu mekana?’ ‘Kesinlikle evet. Hem de ilk fırsatta gidilir’ Size fiyat hakkında bilgi vermek isterdim ama benim hesabımı komşum ödemiş, kesesine bereket. Yine de duyduğumu söylüyorum ki fiyatlar son derece ekonomikmiş. 
Sevgili Sevim abla Karadenizli olmalarından mütevellit kahvaltı diye gelenleri de boş çevirmiyormuş. ‘Geçenlerde biz ailece kahvaltı ederken birileri geldi, kahvaltı var mı diye sordu. Ben de kahvaltı satmıyoruz ama buyurun birlikte yapalım diye davet ettim’ diye anlatmaya başladı Sevim abla. Dedim ki ‘Abla sen burada kahvaltıya muhlama falan da yaparsın artık’ ‘Muhlama bizim işimiz. Sen yeter ki muhlama iste’ demesin mi. Turşu tavalamasından tutun da karadenizde bildiğiniz ne varsa bu usül hepsini yapacak Sevim abla. Mesela bilseydim kesinlikle yerdim ama sonradan var olduğunu öğrendiğim ‘Hamsili Pilav ve Hamsikoli’ Karadeniz mutfağının olmazsa olmazları. 
Fırsat bulup yolunuz düşerse Rahmiye yolu üzerinden Balaban’a doğru giderken Rahmiye çıkışında yolun sağında Ubayların ‘Tahıl Unlu Mamulleri’ fırınına gelmeden Sevimli Balığı göreceksiniz. Lütfen deneyin. Hem lezzet alacaksınız, hem de tutkunu olacaksınız. 
Sevgili Sevim abla, Allah hayırlı kazançlar, bol müşteriler versin. Sen heyecanını ve amatörlüğünü hiç kaybetme. Güler yüzünden ve Anadolu kadınlığından asla vazgeçme. Bak göreceksin ki yakın bir zamanda yoğunluktan balık yetiştiremeyeceksin. Burada bir kardeşin olduğunu unutma. Yap muhlamayı, turşu tavalamayı, hamsi pilavını, hamsi koliyi, aç telefonu çağır kardeşini geleyim. Öyle ısmarlama değil ha, paramın bereketi ile geleyim. Nasıl olsa yolum üzerindesiniz, hiç değilse her seferinde daha çok dostla sohbet etme şansımız olur. Haydi Allah yolunu açık etsin. Gülen yüzünüz hiç solmasın. Hayırlı İşler olsun…

MİSKET TEORİSİ
Bu haftaki hikayenin ilki Sevgili Alim Erken’den gelmiş. ‘Cem abi bu hikayeyi gazetede kullanabilirsin diye düşündüm’ demiş ve yollamış. Böyle güzel hikayelere her zaman açığım. Yollayacağınız hikayeleri keyifle yayınlarım. Teşekkürler Sevgili Alim Erken, harika bir hikaye..
Genç adam yoğun iş temposundan iyice bunalmıştı. Vakit akşama yaklaşıyordu, ama mesai kavramına çok yabancı olduğu için evine ne zaman gideceği belli değildi. Başını iki elinin arasına aldı, gözlerini sıkıca kapadı. Çok para kazanıyordu. Yöneticiydi, birçok insanın imrenerek baktığı bir konumdaydı. Ama yaşadığı hayatı hayat olarak görmüyordu.
"Bu ne biçim hayat böyle!" diye söylendi kendi kendine.
Hafta sonlarında dahi evine gidemiyordu. Toplantılar, iş seyahatleri, yazışmalar ve koşuşturmacayla geçen bir hayat. Pek çok yakın dostunun adını dahi unutmuştu.
Bu karamsarlık içinde kıvranırken, birden çekmecesindeki küçük radyosu aklına geldi. Radyoyu açtı. Yayınlanan müzik parçası ile biraz rahatladığını hissetti. Müziğin ardından yaşlı bir adamın konuşmasıyla gayri ihtiyari radyoyu kapatmak istedi. Ama birden durdu. İlginç bir teoriden bahsedeceğini söylüyordu yaşlı
adam. "BİN MİSKET TEORİSİ"ni anlatacaktı. Merakla dinlemeye başladı.
"Bir gün oturdum ve biraz aritmetik yaptım. Ortalama bir kişinin yetmiş beş yaşına kadar yaşadığını varsaydım. Biliyorum, bazıları daha çok, bazıları da daha az yaşar. Ama biz yetmiş
beş sene yaşadığını düşünelim. Bir yılda 52 hafta olduğu için, 75'i 52 ile çarptım ve ortalama ömre sahip bir insanın tüm hayatında yaşayacağı Cumartesi sabahı sayısı
olarak 3900 rakamına ulaştım. Şimdi beni iyi dinleyin. En önemli kısmına geliyorum.
Bütün bunları ayrıntılı olarak düşünmeye elli beş yaşında başlamıştım. Yaptığım hesaba göre bu yaşa kadar 2180'in üzerinde Cumartesi yaşamıştım. Ve eğer yetmiş beş yaşına kadar yaşarsam, yaşayacağım Cumartesi sayısı sadece bin adet olacaktı. 
Bir oyuncak dükkânına gittim ve elindeki tüm misketleri aldım. 1000 adet misketi bir araya getirmek için üç tane daha oyuncakçı dükkânını ziyaret ettim. Bunları eve getirdim ve
atölyemdeki radyomun yanında duran büyük, şeffaf bir kavanozun içine hepsini doldurdum.
O günden sonra, her Cumartesi kavanozdan bir tane aldım. Misketlerin azaldığını gördükçe, hayatımdaki önemli şeyleri daha fazla DÜŞÜNMEYE başlamıştım. Anladım ki, dünyadaki zamanımın akıp gittiğini seyretmek kadar önceliklerimi düzene koymama hiçbir şey yardım edemez."
Yaşlı adamın anlattıkları öylesine etkiliydi ki, genç işadamı âdetâ dünyadan kopmuş, radyoya kilitlenmişti. Yaşlı adam şu cümlelerle konuşmasını tamamladı:
"Programı kapatmadan önce şimdi size son bir şey daha anlatacağım.Bu sabah kavanozun içindeki son misketi de aldım. Eğer önümüzdeki Cumartesiye kadar yaşarsam, bana biraz daha zaman verilmiş olacak. Unutmayın, hepinizin kullanabileceği en önemli şey, biraz daha fazla zamandır."
Yazı böyle devam edip gidiyordu.. farkında mısınız bilmiyorum ama bizimeşgul eden o kadar oyun var ki.. önemli ya da önemsiz.. ama biz bunların arasında kaybolup gittiğimizi fark edemiyoruz bile ..işin garibi fark ettiğimiz anda "şu işimi de bitireyim ondan sonra..."diye erteliyoruz.. değil mi? Hadi arkanıza yaslanın.. derin bir nefes alın.. hayatınızda önemli
olan dostlarınızdan birisinin telefonunu çaldırın.. cıvıl cıvıl sesinizle "merhaba.." deyin.. gülümseyin..
Mutluluklarınızın kalıcı ve bulaşıcı olması dileklerimle..
İKİ DERVİŞ…
İki derviş, yolculukları sırasında bir dere kenarına varmışlar. Genç bir kadın dere kenarında karşıya nasıl geçeceğini bilemez halde ağlamaktaymış. Dervişlerden biri, genç kadını kucaklayıp suyun öteki tarafına bırakmış. Öteki derviş, arkadaşının bu davranışını hiç hoş karşılamamış ancak sesini de çıkarmamış. Dervişler dere kenarından bir kilometre kadar uzaklaştıklarında; diğer derviş daha fazla dayanamamış ve arkadaşına hışımla dönmüş:
- Sen, böyle bir şeyi nasıl yaparsın? Biz dervişiz! Bırak bir kadını kucaklayıp karşıya geçirmeyi, onlara bakmamız bile yasaktır! Hatta seni baştan çıkarabilirdi. 
Öteki derviş oldukça sakin karşılık vermiş:
- Dostum ben o kadını bir kilometre geride bıraktım. Sen? Sen ise hala onu taşıyorsun.

DENİZ FENERİNİN AŞKI..
Bir Deniz feneri… Okyanusla sonsuza dek komşu… Okyanusun mu ona daha çok ihtiyacı var yoksa deniz feneri mi okyanus için vazgeçilmez bir sevgili? Gündüzleri, deniz feneri isyanlarda… Çünkü yanı başındaki biricik sevgilisi gözlerinin önünde güneşle ihtirasla sevişmekte. Hep gece olsun ister, sevgilisi ona kalsın, yalnız onda bulsun gecedeki renginin güzelliğini…
Deniz feneri, küçücüktür okyanusa göre ama güneşin aşkından daha büyüktür aşkı okyanusa… Geceleri ise deniz feneri, mutluluklar peşindedir, gecenin esrarengiz sessizliğinde. Her ışık turunda çıldırır deniz feneri zevkten, adeta dans eder okyanusun en uzak noktalarına uzanarak. Daha gerçektir deniz feneri, gece sadece o ve okyanus vardır sınırlı görüş gizliliğinde. Gündüzleri deniz feneri bir hiçtir bütün aldatmalara şahit olarak. Güneş ise gece olunca bu hissi göremez… Gece, deniz feneri ile okyanusun aşkının dans edişine güneş şahitlik yapmaz… Gün bitiminde ve başlangıcında teslim ederler sevgili okyanuslarını birbirlerine güneş ve deniz feneri.
Güneşin okyanusla arasına giren bir engel vardır kimi zaman, bu işkencedir güneşi küçülten. Bulutlardır, bu hain, gündüz aşkında güneşe okyanusu göstermeyen. Güneş ise tüm gücüyle savaşır okyanusa ulaşmak için. O kadar yaklaşır ki, bulutlara bulutlar, yoğunlaşır, yoğunlaşır ve gökyüzü ağlamaya başlar okyanus hasretinden hesapsızca titrer. Okyanus bütün damlaları özlemle kucaklar, her damla onu güneşine daha çok yaklaştırmaktadır. Gökyüzü ağlar, ağlar ta ki son damlası bitene kadar. Okyanus damlalarla büyür büyür büyüklüğüne daha hacim katarak aşkının sevgi damlalarıyla. Bilmezdi okyanus, her yağmurla sevgisini ona iletmek isteyen bir güneşinin olduğunu. Her yağmur yağdığında okyanus kızar güneşine gündüz onu terk ettiğini düşünür, hırçınlaşır, dalgalanır öfkesinden bilemez güneşinin ona ulaşmak için savaştığını. İntikamını deniz fenerinden alır okyanus, onun neden gündüz sevgilisi olmadığını defalarca kamçılayarak sorar deniz fenerine. Dalgalarını büyütür, cevap alamayınca deniz fenerinden… Deniz feneri onu teselli edemez, çünkü o sadece gece vardır gerçek gecededir onun için. Ağlayamaz deniz feneri, ağlamayı deliler gibi istese de gözyaşları yoktur, ulaşmak istese de ulaşamaz gündüz sevgilisine. Çaresizdir deniz feneri, sadece bir dilek geçirir içinden rüzgâra yalvarır “bulutları kaçır buradan” diye, güneşin çıkması sevgilisine sevgi dolu ışıklarını göndermesini diler. Okyanusunun mutluluğunu ister hesapsızca… Çünkü tek mutluluğu budur deniz fenerinin. Ağlayamaz, gündüz ona ulaşamaz, konuşamaz hislerini okyanusuna. Her okyanusun sahilinde bir deniz feneri vardır. Her gece deniz fenerleri gemilere okyanusa olan aşkını haykırırlar, ümitsizce, yarınlarını hiç düşlemeden… Ve her gece hikayelerini anlatmak için gemileri beklerler sonsuz gecelerde…

TEMEL’CE…
Paraşütle atlamayı hatırlatan komutan;
"İlk önce kendinizi boşluğa bırakacaksınız... Sonra 10'a kadar sayıp; şu ipi çekerek paraşütünüzü açın! Sakın ha paraşütü erken açmayın. Haydi, göreyim aslanlarım sizi!" demiş. 
Askerlerin hepsi yere indikten sonra; içlerinden birinin, paraşütünün açılmayıp, yere çakıldığını fark etmişler. Bakmışlar yaşıyor, hemen hastaneye yetiştirmişler. Doktorlar askeri ameliyata alırlarken, askerin bir şeyler mırıldandığını fark etmişler. Doktorun biri daha dikkatli dinlemiş... Asker:
- Sesesesesesesesesesekiz... Dododododododododododokuz...
GÜNÜN ÖZÜ..
Sabır öyle bir iptir ki, sen kopacak sanırsın, o gittikçe güçlenir. Sen bitecek sanırsın, o gittikçe çoğalır. Hz. Mevlana
Bu yazı toplam 348 defa okunmuştur.
 • Yorumlar 1
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yazarın Diğer Yazıları
  ÖNE ÇIKANLAR
  • Otoyolların çıkış kavşakları
  • KEV'de sefa sürme devri bitsin
  • Acıtma
  • Özgür Kocaeli mobil uygulamamız yayında
  1/20
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Özgür Kocaeli | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0262 331 11 11 Faks : 0262 321 21 37