• BIST 78.844
  • Altın 125,483
  • Dolar 3,0876
  • Euro 3,3575
  • Kocaeli 11 °C

Güle Güle Türkan Teyze (Türkiye Fırat)….

Cem ŞAKOĞLU
Hayat boş. Ölüm var her şeyden önce. Dün çok sevip, inanılmaz değer verdiğiniz canınız bu gün olmayabilir. Bu hepimiz için geçerli. Eş, dost, akraba, çoluk, çocuk, arkadaş hepsi, hepimiz için geçerli. Hani diyor ya Hazreti Mevlana, ‘Dün dünle birlikte gitti cancağızım, bu gün yeni bir şeyler söylemek lazım’ diye, hayat aynen öyle akıp gidiyor. İyi, kötü, çirkin, haklı, haksız, güzel, çirkin, genç, yaşlı dinlemiyor ölüm. Alıp götürüyor en yakınınızda bildiğiniz kişileri. Hani o hiç kopmayacakmış, hiç ayrılmayacakmış gibi yaşadığımız insanları alıp götürüyor. Ve diyor ki ‘Bak ben kimleri alıp götürmüşüm. Şimdi bu çok yakınını alıyorum senin. Sıra sana da gelecek. Bak ben varım, ölümüm ben, hazırlıklı ol’ diyor ve biz bu gün toprağa koyduğumuz o çok sevdiğimizin ardından sanki ölüm hiç gelmeyecekmiş gibi yine deli gibi bir dünya telaşının içerisine koyuyoruz kendimizi. 
Bir sabah bilgisayarımı açtığımda Sevgili Mehmet Şerif Fırat’ın Rahmetli Türkan Teyzemle ilgili haberini okudum sosyal medyada. Annem yoğun bakımda, dualarınızı eksik etmeyin’ diye. Şok oldum. Niyeyse, sanki bu tarz şeyler hepimiz için geçerli değilmiş gibi, sevdiğimiz birisinin başına geldiğini duyduğumuzda ani bir şok geçiriyoruz. Bir anda gardımız düştü Berrin’le. Hemen telefona sarıldım. Sevgili Mehmet’in telefonun ucunda titreyen sesi. Anladım ki durum hiç de iç açıcı değil. Durumu teyit etti Mehmet. Apar topar giyindiğimiz gibi yola koyulduk. Sanki gidip bir şeyler yapabilecekmiş gibi. Hani insanın içerinde sürekli yaşattığı umut, sanki biz gidince düzelecekmiş gibi geliyor. Tabi bunu biz değil, herkes için söylüyorum. 
Sevdiğiniz insanlara kötüyü konduramıyorsunuz ya, atlatacak İnşallah diye birbirinize iyi şeyleri söylemeye çalışıyorsunuz. Her gelen bu formatta geliyor. ‘Güçlüdür o, atlatacak bunu da’ Oysa herkesin içi başka bir şey söylüyor. Birbirine söyleyemediği şeyleri içeriden içeriden kendi yüzüne vuruyor. Tabi bir de aman yakınlarının moralini ayakta tutalım rolünü üstleniyorsunuz ister istemez. Öyle kötü bir durum ki bu. Sizin içinizde fırtınalar koparken, aman onlarda sizi görüp daha beter hüzünlenmesinler diye, bildiğiniz rol yapıyorsunuz. ‘Neleri atlattı o, bunu da atlatacak İnşallah’ 
Hastaneye gelenler, gidenler bitmiyor. Eş, dost, akraba yığınla. Hani derler ya, duyan geliyor diye aynen öyle. Mehmet perişan, Asude hepten perişan. Onların o halini görüp bir dost olarak perişan olmamak elde değil ama olamıyorsunuz işte. Güçlü rolü çocukluktan itibaren yapışmış üzerinize. Oysa ki son zamanlarda sanıyorum yaş itibariyle bayağı bir gözyaşı dökmeye başlamıştım. Yapamadım. Hani sanki ben bunu Asude’ye de, Mehmet’e de yapamazmışım gibi geldi. Çünkü biliyorum ki ben koyuverirsem onlar haydi haydi koyuvereceklerdi. Sanki ucunda ölüm var, koyuver gitsin be kardeşim. Ağlayın işte hep birlikte. Sarılın ve zırıl zırıl ağlayın. Yok, olur mu hiç. Güçlü olmak lazım. Ağlama palyaço makyajın bozulur bizde gelenektir. Halbuki Türkan Teyze bu oğlum, buna ağlamayacaksın da kime ağlayacaksın ulan…..
Kendimi en zor arkadaşları geldiğinde tuttum. O hemen her gününü birlikte geçirdiği, yaşıtları, arkadaşları geldiler hastaneye. Kapıdan girdikleri anda ve Sevgili Asude ile göz göze geldikleri anda film bildiğiniz koptu. Can arkadaşları yoğun bakımda komada yatıyordu ve haberler hiç de iyi gelmiyordu. Kısa sürede toparladılar ‘Olsun Allahtan umut kesilmez. Güçlü kadındır Türkan’
Nasıl bir güç takıntımız oluşmuşsa. Oysa şimdi bunu yazarken, yaklaşık bir saat önce aldığım vefat haberi üzerine, hiç de çekinmeden ve utanmadan söylüyorum ki, salya sümük ağlıyorum işte. Böğüre böğüre ağlayamıyorum ama bildiğiniz iki göz iki çeşme indiriyorum işte. Nasıl indirmezsiniz ki? Yok işte artık Türkan Teyze. Bir dolu sevdiğimiz insan gibi o da gitti işte. Artık yok, bildiğiniz en son anınızla baş başasınız. Herkes onunla geçirdiği son ana mahkum artık. 
Oysa hani bir son an olsa, olmaz ve olmadığı daha iyi ama, hani bir son an olsa, vedalaşabilse insanlar, son kez bir sarılabilseler sıkı sıkı birbirlerine ve birbirlerini ne kadar da çok sevdiklerini haykırabilseler birbirlerine. 
Ne çok severdim Türkan Teyzemi. Tanıyanlar bilirler ne kadar da iyi bir insandı. ‘İNSANDI’ Hani etrafınızda birçok insan için bin tane olumsuz şey duymuşsunuzdur. Bir çoğu sadece dedikodudan ibarettir, yarısı abartıdır, kalan yarısının da ciddi bir miktarı safsatadır, eh az bir şey de olumsuzluk konuşulur ya, ben Türkan Teyzem için daha tek kelime kötü bir söz duymadım. Duyamazsınız. Yok çünkü. Herkesin iyi olmasını ister, yüzü hep güler, üstüne üstlük beni de çok severdi…….
Ben de çok severdim seni canım Türkan Teyzem. Mekanın Cennet Olsun İnşallah. Haberi aldığım sabahı kimse bilmez ama biliyorum ki sen biliyorsun. Sen birçok sevdiğin insan gibi beni de izledin biliyorum. Yattığın yer Nur olsun, insanlara yaptığın muamele gibi karşılasın meleklerde seni İnşallah. Ne güzel insandın sen. Şimdi hangi anımızı yazsam bir diğeri öksüz kalır. Sana yemin ediyorum şu an sesin bile kulağıma adımı fısıldıyor duyuyorum…
Ben senin kanın, akraban değilken bunları hissediyorsam, ah ki Sevgili Asude, Sevgili Mehmet, Sevgili Ümit, torunların, akrabaların, canların neler hissediyordur. Elbette ateş düştüğü yeri yakar ama sen hepimizi yaktın be Türkan Teyzem. 
Türkiye Cumhuriyetinde adı ‘Türkiye’ olan tek kadındın sen. Evet nüfus cüzdanında yazan ismi ‘Türkiye Fırat’tır, Türkan Teyzemin. Hani derler ya ‘Memleket gibi kadın’ diye, öyleydi gerçekten. Adıyla ile de öyleydi, toparlayıcılığı ile de. 
Seni çok özleyeceğiz canım Türkan Teyzem. Ölümün tesellisi olmaz elbette ki ama tek teselli ne biliyor musun, Atilla amcama kavuşman. Evet biz artık sana ciddi anlamda özlem duyacağız ama, Atilla amcamın özlemini dindirdin ya bu avuntu ile hafifletmeye çalışacağız acımızı.
Güle güle Türkan Teyzem, can kadın, kocaman yürekli insan. Güle güle Türkiye Fırat. Kaybettiğimiz bütün canlarımıza selam söyle. Babama da, Atilla amcama da. Güle Güle TÜRKAN Teyze….

GÖRÜNCE SİNİRDEN DELİRİYORUM…
Takip edenler bilirler kısa bir süre önce ben siyaseti bıraktım. Siyasetin içerisindeki ağırlıklı olarak duran kötü şeylerden nefret ederek bıraktım hem de. Ülkemizde siyasetin geldiği noktayı çok net bir şekilde ve canlı enstrümanları ile yaşadığım için bıraktım. İnsanların siyaset uğruna kendilerini soktukları şekiller yüzünden bıraktım. Bunu sadece mensubu olduğum ve görevler aldığım partim için söylemiyorum, Türkiye’deki tüm siyasi partilerin içerisine yerleşmiş düzeni net bir şekilde gördüğüm için bıraktım. İdealist bir şekilde ülkesine hizmet vermek gayretiyle canını dişine takan insanların ucuz kahramanlar tarafından nasıl kullanıldığını gördüğüm için bıraktım. Siyasetin ilgililerinin yapısına baktığınızda insanların birbirlerinin arkasından salladıkları şeylere kahrolduğum için ve dostlukları, inançları, örf, adet, gelenekleri bir tarafa bırakarak sırf ben olgusunu törpülemek, yaşatmak için yaşayan insanları gördüğüm için bıraktım. Ya da kim bilir belki bir gün ben de böyle mi olacağım korkusuyla bıraktım. 
Konu benim neden siyaset yaptığım, ya da neden siyaseti bıraktığım ile alakalı değil asla. Ve hatta farkındaysanız seçim dönemi son derece yaklaşmış vaziyetteyken bile siyasetle ilgili tek kelime yazı bile yazmadım şu ana kadar. Şu ana kadar diyorum çünkü sanıyorum bu insanların sınırlarını ya da şöyle söyleyeyim, benim gibi düşünen insanların sınırlarını inanılmaz derecede zorlayan şeyler yaşanmaya başlandı. Ahmet, Mehmet, Hasan, Hüseyin, A partisi, B partisi falan diye girmeyeceğim konuya. Çünkü konu Türk insanının yapısına inanılmaz aykırı bir konu ve bu konuyu bu seviyeye getirenlere kendi adıma hakkımı helal etmeyeceğim.
Konu din. Din Allah ile kul arasındaki bir konudur ve kimseyi bağlamaz. Bağlamamalı. Bu konuda da kimse kimsenin özgürlüklerine işin içerisine aşırılık girmedikten sonra karışmamalı. Bu fikrim dün de böyleydi, bu gün de böyle. Bu işin bu gün bu kadar abartılarak ve uçlarda yaşanmasının sebebi biliyorum ki dünün yasaklamalarıdır. Yapılan bir takım yanlışların ve yaş ile kurunun bir arada yanmasını gerektirecek bir durum yok iken ortada, dünün yanlış siyaseti bu günün intikam politikasını doğurdu. Doğurdu doğurmasına da, işin iyiden iyiye tadı kaçtı. 
Son yılların siyasetinin neredeyse tek malzemesi ‘Din’. İnsanlar inançları ile ve yaşayışlarına göre değerlendirilmeye başlandı maalesef. Dinli, dinsiz, alevi, Sünni, Hanbeli, inançlı, inançsız. Yahu size ne bunlardan? Adam namaz kılıyorsa, sana ne? İbadet eden, inanan, kendisini bu yola adamış sokakta gördüğün her insana sen nasıl olur da yoz yobaz dersin? Ya da sen namaz kılmıyor diye, oruç tutmuyor diye bir insanı nasıl dinsizlikle, inançsızlıkla  suçlarsın. Yahu sana ne? Durumu öyle acı bir hale getirdiniz ki, insanlar inançlarını maalesef korkarak yaşamaya başladılar. Senden, ondan, bundan korkmaktan değil ha, ibadet yaptığından ya da yapmadığından dolayı yafta yemekten ve damgalanmaktan korkmaya başladı. Bu nasıl vicdansızca bir durumdur. İnsanları böyle sınıflayanların bu ülkeyi yönetmeye talip olanlar olduğunu görünce durum daha da vahimleşiyor.
İşi bu kadar uzatmamın sebebi herkesi doğru noktada buluşturmaktır. Yani birilerini karalarken, diğerlerini aklamak değil amacım. Bakın burada bile bir çekingenlik taşıyor insan. Hitap ettiğiniz kitleyi üzmekten korkuyorsunuz. Konu o kadar hassas ki, minesi kırılmış diş gibi yemin ediyorum. Üfleseniz can yakıyor. 
Durum tam da bu kadar hassaslaşmışken, geçtiğimiz günlerde televizyonda bir reklam gördüm. Bir siyasi partinin reklamı. Tüylerim diken diken oldu. İnanılmaz sinirlendim. Hani kime şikâyet etmek lazım, kime başvurmak lazım bilemedim inanın. Hani camı çerçeveyi ardına kadar açıp, avazım çıktığı kadar ‘YETER’ diye bağırmak geldi içimden. Birilerine öfkemi kusmak, tartışmak, yahu yeter artık kardeşim ne yapıyorsunuz siz. Yazık değil mi bu insanlara demek geldi. Bu işi bilen, koşulsuz, tarafsız, gerçek ve korkusuzca konuşabilecek, tartışabilecek insanlarla tartışmak ve bir sonuca bağlamak istedim o an. Çünkü bu memleketin insanı adın hangi parti olursa olsun ‘DİN’ ile sömürülemez, sömürülmemeli. Bunu iktidar partisi de, muhalefet de, başkaları da yapmamalı. Kimse dini ve insanların inançlarını reklam malzemesi yapmamalı. İnsanların inançlarına ipotek koymamalı. Bir oyuncunun başını bağlayıp, göze altlarına ağlasın diye karanfil yağı sürüp, aba altından sopa gösterir gibi, insanların dini duyguları kullanılmamalı. Soruyorum buradan herkese, şimdi o baş örtüsü takan bütün kadınları, o reklamdaki partiyi sevmeyen, oy vermeyen, antipatik gören, desteklemeyen insanların önüne atmış olmuyor musunuz kardeşim? Bu haksızlığı bu insanlara nasıl yaparsınız? 
Benim inanç yapımı yazılarımdan üç aşağı, beş yukarı biliyorsunuz hepiniz ama çıldırıyorum inanın. Bu çirkinlikler deliye döndürüyor beni. Bu yazımı okuyan o reklamın sahibi partinin birçok destekçisinin de bu reklamla ilgili benim gibi düşündüklerine inanıyorum. Amacım onları kötü durumda göstermek değil ama yeter artık Allah aşkına yeter. Buna izin vermeyin lütfen. Biz birbirinden bu kadar kopuk bir millet değiliz, bunu yapmak için de lütfen kimse ekstra bir gayret sarf etmesin. Bu hangi parti olursa olsun bu söylemim geçerlidir. Milletin inancını, dinini ağzına alıp sakız yapan, siyasete meze eden, onu kullanan, dini duyguları istismar eden her partiyi çok açık bir nefretle kınıyorum. 
Bu duruma artık bir dur deyin. Çünkü artık sınırlar sürekli yukarılara çekilir bir durum aldı. Bu seçimlerde bu işler mubah görüldüğünde, bir sonraki seçimde Allah muhafaza kim bilir ortaya neler çıkar. Kimse kimsenin inancı, mezhebi, dini üzerinden siyaset yapmasın lütfen. Çıkın icraatlarınızı anlatın insanlara. Söylediklerinize ister inansınlar, ister inanmasınlar ama yalvarıyorum dinimizi bu işlere alet etmeyin. Çok üzülüyorum bu duruma. Yemin ediyorum çok üzülüyorum….
Bu yazı toplam 172 defa okunmuştur.
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÖNE ÇIKANLAR
  • Cengiz Ağabey, konuyu anlayamamış
  • Acıtma
  • Okul kantinlerinde pahalı satılan ürünler
  • Özgür Kocaeli mobil uygulamamız yayında
1/20
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Özgür Kocaeli | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0262 331 11 11 Faks : 0262 321 21 37