1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Gümrük Birliği'nde Türkiye'nin istediği oldu
Gümrük Birliği'nde Türkiye'nin istediği oldu

Gümrük Birliği'nde Türkiye'nin istediği oldu

Dev imza yarın atılacak. Bu, 'Gümrük Birliği' üzerinde bugüne kadar yapılan kapsamlı iyileştirmenin ilk önemli adımı olacak.

A+A-
Gümrük Birliği anlaşması kapsamında talep edilen 4 konuda Türkiye'nin istediği gibi uzlaşıldı, yarın Belçika'da 4 madde üzerinde mutabakat zaptı imzalanacak.
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, "Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Sektörler Toplantısı"nda yaptığı konuşmada, ihracatçılar için attıkları adımları anlattı.
İhracatçıların şikayet ettiği Kaynak Kullanımını Destekleme Fonu'nun (KKDF) kaldırılmasının çok kısa sürede gerçekleştiğini aktaran Zeybekci, bunun doğrudan mali destek şeklinde faydası olduğunu kaydetti.
Türkiye'nin AB'den Gümrük Birliği anlaşması konusunda eksikliklerin giderilmesiyle ilgili çeşitli talepleri olduğuna dikkati çeken Zeybekçi, şunları kaydetti:
"AB'nin ilgili komiserlerine, Türkiye olarak taleplerimizi çok açık ve net şekilde dile getirdik. Gümrük Birliği anlaşması güncellenmez ise Gümrük Birliği anlaşmasında bizim taleplerimiz yerine getirilmezse, hele hele Gümrük Birliği ile AB ve ABD Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı (TTIP) anlaşmasını bitirdiğinde Türkiye bunun tarafı değilse; net bir şekilde kendilerine Hükümetimizden aldığımız yetkiyle 'Gümrük Birliği anlaşmamız sürdürülemez hale gelir' diye bildirdik. O andan itibaren AB'nin ilgili komiserleri ve teknik kadrolarıyla defalarca görüştük. Türkiye'nin talep ettiği 4 konu Talep ettiğimiz 4 konuda Türkiye'nin istediği gibi uzlaştık.
1, Türkiye'nin karar alma mekanizmalarında mutlaka yer alması.
2, AB'nin üçüncü ülkelerle imzalayacağı serbest ticaret anlaşmalarına Türkiye'nin otomatik olarak taraf olması.
3, Türkiye'nin Gümrük Birliği kapsamındaki ürünlerinin AB içinde serbest dolaşımının önündeki engellerin ve kotaların kaldırılması.
4, AB ile Gümrük Birliği kapsamında 1996 yılında kapsam dışında bırakılan hizmetler, kamu alımları ve tarımın görüşmelere dahil edilmesi. Talep ettiğimiz 4 şart da kabul edildi."
Gümrük Birliği anlaşması üzerinde ilk önemli adım
Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun talimatıyla Belçika'ya gideceklerini, yarın saat 11.00'de ilgili komiserle söz konusu 4 madde üzerinde mutabakat zaptı imzalayacaklarını belirten Zeybekci,"Bu, Gümrük Birliği anlaşması üzerinde bugüne kadar ilk defa yapılan kapsamlı iyileştirmenin ilk önemli adımı olacak" ifadelerini kullandı.
AB tam üyelik müzakerelerine de kaldıraç etkisi yapacak
Bakan Zeybekci, Gümrük Birliği anlaşmasında yapılan bu düzeltmenin Türkiye'nin AB tam üyelik müzakerelerine de bir kaldıraç etkisi yapacağını dile getirdi.
Etiketler : ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.