1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Gümüşhanelinin söyleminden İzmitliler ders çıkarmalıdır
Gümüşhanelinin söyleminden İzmitliler ders çıkarmalıdır

Gümüşhanelinin söyleminden İzmitliler ders çıkarmalıdır

Yıllardır bu köşede bölgeciliği, ırkçılığı, ayrımcılığı kınar ve bu ilkel anlayışların güzel cumhuriyetimizin kuruluş felsefesine aykırı olduğunu yazar dururum. Ancak üzülerek belirtmek iste

A+A-

Yıllardır bu köşede bölgeciliği, ırkçılığı, ayrımcılığı kınar ve bu ilkel anlayışların güzel cumhuriyetimizin kuruluş felsefesine aykırı olduğunu yazar dururum.

Ancak üzülerek belirtmek isterim ki, bu ilkel anlayışlar azalıp yok olacağına gittikçe artmaktadır.

İzmit’ten örnek verecek olursak…

Milletvekili aday listelerinde İzmitli bir kişiyi görmek çok nadiren mümkündür.

Daha da acısı, sanki çok matah bir unsurmuş gibi, Gürcü, Laz kökenliler ve kent bazında ise Gümüşhane, Erzurum, Rize ve Trabzon kökenliler, milletvekili olma alanında köşe başlarını tutmuş durumdadırlar.

Bu durum karşısında İzmitliler, hala biri birilerine soğuk, çekemez ve hemşerisinin iyi bir konuma gelmesini istemez bir tavır içinde bulunarak, meydanları başka kentlerin ırkçılarına bırakmışlardır.

Peki acaba İzmitli, titreyip kendine gelebilir mi?

Kendi öz kültürünü bilen ve özümsemiş evlatlarını baş tacı yapabilir mi?

Hiç sanmıyorum.

İzmitlilik bundan sonra daha da yok olma adına kötü bir çizgi içindedir.

Örnek mi?

22 Nisan 2011 Cuma günü saat 14. 30 civarında Gümüşhane ilinde röportaj yapan Haber Türk

muhabirinin bir Gümüşhaneli vatandaş ile yaptığı görüşmeden kısa bir detay:

Muhabir:

“-Merhaba, seçimlerde kime oy vereceksiniz?”

Gümüşhaneli vatandaş:

“-Bu hiç önemli değil, ama başbakan çok önemli bir hata yapmıştır.”

Muhabir:

“-Nedir efendim o önemli hata?”

Gümüşhaneli vatandaş:

“-Bakınız burası Gümüşhane. Gümüşhane Gümüşhanelilere bırakılmalıdır. Halbuki burada ilk sıra bir Trabzonluya bırakıldı. Bunu kabul etmemiz mümkün değildir. Ben AKP’li olduğum halde bu durumu protesto etmek için oy kullanmayacağım. Bir gün gelir, Trabzon’un başına ilk sıra olarak Gümüşhaneli getirilirse ancak o zaman içim rahatlayacak ve protestoyu kaldıracağım.”

Anadolu kafasının nerede olduğunu, İzmitli kafasının nerede olduğunu bundan daha iyi anlatan bir başka örnek bulunmayacağı düşüncesindeyim.

Bu Gümüşhaneli vatandaşımıza, bu köşe yazısını kaleme alan bir İzmitli olarak şunu sormak isterdim:

“Be güzel kardeşim, sen Gümüşhane’ne aklınca sahip çıkıyorsun ama, bizim İzmit’in en önemli  milletvekillerinin başında Gümüşhaneli Fikri Işık ve merkez İzmit Belediye Başkanı olarak Gümüşhaneli Nevzat Doğan gelmektedir. Madem Gümüşhane Gümüşhanelilerindir, çek al o zaman bu hemşerilerini İzmit’ten” desem, acaba ne tepki verirdi?

Sanırım ki bu vatandaş, yanıt olarak işi pişkinliğe vurur ve keyiflice gülümserdi.

Çünkü yakamızı kaptırmışız bir kere…

Baksanıza İzmit ve geniş ölçekte Kocaeli’nin en etkin ve önemli siyasi kimliği kuşkusuz Sanayi Bakanı Nihat Ergün iken, bu sayın bakanımız yerel konularla hiç ilgilenmemekte hele hele bireysel işlere küçük iş diye bakarak hiç umursamamaktadır.

Peki acaba bu bakanımız bu güne kadar ne gibi büyük işlerle uğraşmıştır bilen de yoktur.

Şahsen ben sayın bakanın bu güne kadar Kocaeli adına hem de Kocaeli ve İzmit çocuğu olduğu halde ne işlerle ilgilendiğini anlamamakla beraber siyasi ve sosyal tablo açıkça görünmektedir.

Gümüşhanelisi, Lazı, Gürcüsü açıkça İzmit’te cirit atıp kendi kandaşlarını çeşitli işlere yerleştirirken bizim bakanımız küçük iş diye hiçbir şahsın işi ile uğraşmamakta ve meydanı ırkçılara terk etmektedir.

Bu tavır acaba İzmit’in ruhuna ve İzmitliye ihanet değil midir? Değilse, nedir?

Sayın bakan, ticaret ve sanayi konularında da ülkemize çağ atlatmadığına göre ve Kocaeli’ye bu kadar ilgisizken acaba ne işlerle meşgul olmuştur bir bilebilseydik hiç değilse..

Yoksa hala doymak bilmez makam ve ego tatminleri ile mi meşgulüz, bilinemez..

Sonuç olarak en güzel ve gerçekçi lafları yukarıda anlattığım Gümüşhaneli vatandaş söylemiştir.

Başta sanayi bakanımız olmak üzere, İzmitliler hala bu kafada gidecek olursa önümüzdeki 5-10 yıl içinde ne İzmit ne de İzmitli kalacaktır bu da böyle biline…

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.