1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Gün boyu gerginlik
Gün boyu gerginlik

Gün boyu gerginlik

Barış Sürecini anlatma, nabız yoklama amacıyla oluşturulan Akil İnsanlar Marmara Heyeti’nin önceki gün İzmit’teki programına protestolar damgasını vurdu. Sabah 15-20 kişinin bulunduğu MHP ve İşçi Partisi,

A+A-

Barış Sürecini anlatma, nabız yoklama amacıyla oluşturulan Akil İnsanlar Marmara Heyeti’nin önceki gün İzmit’teki programına protestolar damgasını vurdu. Sabah 15-20 kişinin bulunduğu MHP ve İşçi Partisi, TGB’liler’in, Akil İnsanlar grubuna yönelik tepkileri gün boyu devam etti. İnsan Hakları Parkı’nda güvercinlerin uçurulduğu sırada da CHP ve İşçi Partililerin tepkileri oldu.  Akil İnsanlar heyeti, bu tepkiler nedeniyle CHP ve BDP’ye yapacakları ziyaretleri yapamadı. Gerginliğe son nokta ise, 42 Evler’de Gençlik Merkezi’nde akşam yapılan son toplantıda konuldu.

BAŞTAN SONA GERGİNLİK

Polis, önce protestocu grupları salona almadı. Daha sonra izin verildi, grup salona girdi. Akil İnsanlar heyetinde kapanış toplantısına Yücel Sayman, Levent Korkut, Ali Bayramoğlu ve Mustafa Armağan katıldı. BDP İl Başkanı Mehmet Alçınkaya’nın mikrofondan Diyarbakır’a gideceğini söyleyip ayrılmasına bu gruplar daha sonra tepki gösterdi.

Baştan sona gerginlik içinde geçen toplantıya katılanlardan gruba,  “Akil Heyetlerinin yasal durumu nedir? Maaş alıyor musunuz?”, “Kardeşlik projesinin açılımı nedir?”, “Deniz Hanım terör uzmanı, neden bu toplantıya gelmedi?”, “Bu insanları neden ikna etmek istiyorsunuz?” şeklinde sorular yöneltildi. Bazı vatandaşlar, salona zor girdiklerini söyledi.

BAYRAMOĞLU, SALONU TERK ETTİ

Emek Partisi İl Başkanı Güner Kizir, yaptığı konuşmada ülkenin barış ve kardeşliğe susadığını, anaların ağlamaması, kanın akmaması, gözyaşlarının dinmesi gerektiğini belirtti, alkışlandı. Kizir, “Bu topraklarda Türk-Kürt kardeşçe yaşasın” dedi.

Bazı vatandaşlar; salonda yaşananların endişelerini artırdığını dile getirdi. Medenice bir tartışma ortamı oluşturmak isteyen Akil İnsanlar grubunda yer alan Ali Bayramoğlu, kendisine yönelik nazik olmayan soru sorulurken salonu terk etti.

“ZEHİR ZIKKIM OLSUN”

Hiç kimsenin görüşünü doğru dürüst anlatamadığı buluşmada, MHP’liler, TGB’liler ve AKP’li gençler arasında gerginlik çok arttı. Sivil polisler olay çıkmasını;  kargaşanın büyümesini engelledi. Toplantıyı sabırla yöneten Yücel Sayman, protestocu gruptan birisinin “Akil adamlar ne kadar para alıyorsunuz? Zehir zıkkım” olsun şeklindeki tepkisine, “Biz para almıyoruz. Sana zehir zıkkım olsun mu?” diye karşılık verdi.

Toplantının gergin geçmesi nedeniyle bir ara ıslak çalarak o6rtamı sakinleştirmek isteyen

Yücel Sayman, şöyle konuştu:

“-Biz buraya kimseyi ikna etmek için gelmedik Biz zabıt katibi değiliz. Herkesin görüşünü alıyoruz. Ama anladık ki, İzmit’te bu süreç kabul edilmiyor. Sürece ‘şiddetle’ karşı çıkıldığını gördük. Tamam, kazandınız, teslim olduk. Buradan büyük çoğunluk süreci desteklemiyor. Rapora süreç durdurulsun diye yazacağız.”

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.