1. YAZARLAR

  2. Hayrettin ALBAYRAK

  3. Günahımızı aldılar
Hayrettin ALBAYRAK

Hayrettin ALBAYRAK

Yazarın Tüm Yazıları >

Günahımızı aldılar

A+A-
Normalde Derince Stadı’nda oynanması gereken Çınarlı-Kocaelispor maçının iki takımın ortak isteğiyle İsmetpaşa Stadı’na alınması şampiyonluk yarışındaki iki rakibimiz Tekirdağspor ve Çengelköyspor camialarında büyük tepki ve öfkeye neden oldu. İki rakibimiz, maçı İsmetpaşa’ya alan TFF’ye verip veriştirirken, Kocaelispor’u şike yapmakla, maçı ayarlamakla itham etti. Sosyal medya üzerinden, taraftar internet sitelerinden bu iddialar, suçlamalar kamuoyuyla paylaşıldı. 

TFF’NİN KARARI YANLIŞ, MAÇ DERİNCE’DE OYNANMALIYDI 
Önce saha değişikliği konusuna değineceğim. Taraftarımız için önemli bir sıkıntı yaratacaktı belki ancak ben bu maçın fikstürde belirtildiği, Çınarlıspor’un ev sahibi olduğu sahada, Derince’de oynanması gerekirdi diye düşünüyorum. Kocaelispor gider odada da rakibini yener yoluna devam ederdi. Maçın İsmetpaşa’ya alınması hem dedikoduları beraberinde getirdi, hem de bir emsal oldu. Yarın şampiyonluk yarışındaki rakiplerimizden Tekirdağspor ile aynı ilin diğer takımı Velimeşe, Velimeşe’deki maçın Tekirdağ’a alınmasını talep edebilir. (Nitekim Tekirdağspor’un taraftar sitesinde dillendirilmiş bu konu. Bitime 4 hafta kala Velimeşe’deki maçın Tekirdağ Stadı’na alınması gündeme taşınmış) Yine bir başka rakibimiz Çengelköy, aynı ilden bir rakiple deplasmanda oynayacağı maçı kendi evine aldırabilir. Böyle bir girişim olursa, öncülüğü biz yaptığımız için rakiplerimize bir şey diyemeyiz. Nereden bakarsanız kötü bir örnek oldu. Ben bu konuda suçu, kusuru Kocaelispor ile Çınarlıspor yönetimlerinde değil TFF’de görüyorum. Kulüpler işlerine gelir, aralarında anlaşır. TFF niye var? Bu işin sonuçlarına bakacak, yarın bir sıkıntı olup olmayacağını düşünüp karar verecek. Yani TFF’nin bu başvuruyu kabul etmemesi gerekirdi. TFF onay verdikten sonra burada kulüpleri suçlamanın çok anlamı olduğunu düşünmüyorum. TFF bir sakınca görmemiş ki, maçı İsmetpaşa’ya almış. Bu noktada Tekirdağspor ve Çengelköyspor’un TFF’ye veryansın etmesini haklı buluyorum. Bu konuyla ilgili son sözüm şudur ki; TFF yanlış yapmıştır, keşke bu maç Derince’de oynansaydı.

İKİ MAÇ DA ÇOK TEMİZDİ, ÇINARLI DEKİKANLI GİBİ OYNADI
Gelelim takımların sonuçla ilgili anlaşması, yani şike konusuna. Çengelköy ile Tekirdağspor yönetimlerinin böyle bir iddiaları, ithamları var. Maç Kocaelispor’un sahasına alındı ya, bunlar sonuçla ilgili de aralarında anlaşmıştır diye düşünmüşler. Ligin ikinci haftasındaki maçla ilgili de bu tür iddialar gündeme getirilmişti. Her iki maçı canlı izlemiş biri olarak en başından söylemek isterim ki, gerek 2-0 biten ilk yarıdaki, gerekse 1-0 sonuçlanan pazar günkü maç çok temiz oynanmıştır. Çınarlıspor ilk yarıdaki maçta 80 dakika Kocaelispor’a kök söktürdü, gol yemedi. Penaltı maçın kilidini açtı. Yoksa o maçın başladığı skorla bitmesi büyük olasılıktı. Önceki günkü maçta da Çınarlıspor tertemiz, delikanlıca bir oyun ortaya koydu. İlk yarıda Kocaelispor’un üç mutlak pozisyonu var, Can Emre kalesinde devleşerek gole izin vermedi. Birini yese kim ne diyebilirdi ki?  İkinci yarının başında iki Çınarlıspor oyuncusunun anlaşmazlığından Kocaelispor golü bulabildi. O pozisyonda da Tunahan’ın becerisi vardı. Başkası o pozisyonda golü zor atardı. Çınarlıspor’un forvette bu derecede etkisiz kalmasının nedenini dün detaylı yazdım. Puan durumuna bakın, ligde Anafartalar’dan sonra en az gol atan takım Çınarlıspor. Zaten gol sorunları vardı, üstüne Yunus Söylemez ile Ramazan’ın sakatlığı yeşil-beyazlı ekibi üçüncü bölgede bu kadar etkisiz kıldı. Çınarlıspor’un etkisizliğinde yöneticisinin söylediği gibi futbolcularının atmosferden etkilenmeleri de önemli faktördü. Çınarlılı futbolcular kariyerleri boyunca ilk kez 10 bin kişi önünde oynadılar. Kolay değil bu durum. Ayrıca kötü oyunlarında zemin faktörü de vardı.
Sonuçta Çınarlı takımı elinden geleni yaptı, bir hata sonucu belirledi. Kocaelispor ilk yarısını çok iyi oynadığı, pozisyonlar bulduğu maçı alnının teriyle, hak ederek kazandı. Bu maçla ilgili şike, şaibe iddiaları komikti. Her iki maç da son derece dürüstçe oynandı. Tekirdağspor ile Çengelköyspor yönetimleri Kocaelispor ile Çınarlıspor’un günahını aldı. 
Bozdur bozdur harca!
Kozlu maçında kombineler geçerliydi ve 4500 dolayında bilet satışı yapılmıştı. Tahminim 12 bin dolayında taraftar maçı izlemişti. Çınarlı maçında kombineler geçersizdi. Buna rağmen taraftar maça yoğun ilgi gösterdi. Kozlu maçına göre sayı 1000, en fazla 1500 kadar azdı. Yani Çınarlı maçında tribünlerde 10 bin kişi vardı. Dün sabah işe geldiğimde ilk işim merakımdan olsa gerek hasılatı sormak oldu. Ev sahibi Çınarlıspor gözükse de bilet organizasyonunu Kocaelispor Kulübü yapmıştı. Bu yüzden kulüp müdürü İlker Uzel’i aradım. İlker, “Organizasyonu biz yaptık ancak rakamları benim açıklamam doğru değil. Tüm hesapları Çınarlıspor kulübüne teslim ettik, bilgiyi onlardan alabilirsiniz” dedi. Bunun üzerine Çınarlıspor yöneticisi sevgili Özkan Demetgül’ü aradım. Mutlaka beleş, kaçak girişler olmuştur biletli seyirci sayısı 7-8 bin dolayındadır diye düşünüyordum. Demetgül, “Resmi biletli seyirci sayısı 3900” deyince resmen afalladım. Nasıl yani dedim. Özkan Demetgül, “Valla biz de şaşırdık ancak Kocaelispor’dan bize verilen bilgi budur” dedi. Demetgül toplam hasılatın 34 bin 655 TL olduğunu da söyledi. Tribünde 10 bin kişi var ancak gelin görün ki açıklanan biletli seyirci sayısı 4 bin bile değil. 2 bin dolayındaki beleşçiye alışmıştık, bunu doğal karşılıyorduk da, arada 2,5 katı fark var. Bu kadar beleşçi olamaz, bunda bir şey vardır dedim kendi kendime ve yeniden Kocaelispor Kulüp Müdürü İlker Uzel’e döndüm. İlker Uzel şu açıklamayı yaptı: “Abi taraftar maça çok geç geldi. Maç başladıktan 15 dakika sonra bile gelenler vardı. Bu yüzden kapılarda izdiham yaşandı. Maraton ve deniz tarafındaki kale arkasında bazı kapıları açmak zorunda kaldık. Çok sayıda taraftar biletsiz, ücret ödemeden maça girdi”. 

35-40 BİN TL BEKLENİYORDU 
Kozlu maçında kombineler geçerliydi ve 4500 bilet satılmıştı, Çınarlı maçında kombineler geçerli değil, taraftar sayısında en fazla 1500 azalma var ama gelin görün ki, satılan bilet sayısı 3.900. Gerçekten şaşılacak bir iş. Bir maçta tribündeki seyirci sayısının neredeyse yüzde 60’ı beleşçi. Başka deyişle her 10 kişiden 6’sı ücret ödemeden maça girmiş. Bunca yıldır meslekteyim, beleşçi oranının bu derecede yüksek olduğuna şahit olmamıştım. Bu durumda maça geç gelenlerin niyeti de sorgulanmalı. Mutlaka içlerinde zorunluluktan dolayı geç kalmış olanlar vardır ancak bu tabloya baktığımızda çoğunluğunun kapılar nasılsa açılır, bilet parası ödemeden girerim düşüncesinde olduğu net bir şekilde gözüküyor. Kale arkası bilet fiyatı 5, maraton tribün 10 TL’ydi. Ne yazık ki insanlar bu paradan bile kaçtılar. Kocaelispor yönetimi bu maçı İsmetpaşa’ya aldırırken ciddi bir hasılat geliri umuyordu.  Ancak evdeki hesap karşıya uymadı, tam bir hayal kırıklığı yaşandı. Çınarlıspor kulübü ile 30 bin TL’ye anlaşma yapılmıştı. Üzerindeki rakam Kocaelispor’a kalacaktı. Başkan Bahri Yavuz, kendilerine de en az o kadar para kalır hesabı yapmıştı. Maça gelen herkes parasını vermiş olsaydı, bu hesaplar tutacaktı. 4 bin bilet satışından 35 bin TL gelir elde edildiğine göre, 8 bin satış olsa 70 bin TL dolayında bir gelir sağlanacaktı. Kocaelispor’un kasasına da iyi bir para girecekti. Maça gelenlerin yüzde 60’ı para ödemeyince toplanan hasılat ancak Çınarlıspor’a yetti. Çınarlıspor’a verilecek 30 bin ile giderler çıktıktan sonra geriye 160 TL kalmış. 35-40 bin beklerken, Kocaelispor’un kasasına giren 160 TL. ne denir, bozdur bozdur harca!. 
Öncelikle ücretini ödeyip maça giren, gerçek taraftar sorumluluğuyla hareket eden 3900 kişiyi kutluyorum. Hiçbir haklı gerekçeleri yokken maça geç gelip, nasılsa kapılar açılır beleş girerim düşüncesiyle hareket edenleri de kınıyorum. Unutulmasın ki, kulüplerin yaşaması için en önemli gelir kalemi maç hasılatlarıdır.  Hele bizim gibi maddi açıdan çok büyük sıkıntı içindeki kulüpler için hasılattan gelecek her delikli kuruşa ihtiyaç vardır. Taraftarı bilet parası ödeyip maça girmeleri konusunda uyarırken, yönetimi de beleşçiliğin önüne geçmek için sıkı tedbirler almaya çağırıyorum. Bir daha böyle bir tabloyla karşılaşmayız inşallah.  
Bu yazı toplam 367 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum