1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Güneş, “CHP’de siyasi mücadeleye devam edeceğim”
Güneş, “CHP’de siyasi mücadeleye devam edeceğim”

Güneş, “CHP’de siyasi mücadeleye devam edeceğim”

CHP 24. Dönem Milletvekili Prof. Dr. Hurşit Güneş, basın mensupları ile bir araya geldi. Güneş, “CHP’de siyasi mücadeleye devam edeceğim” dedi

A+A-

CHP 24. Dönem Milletvekili Prof. Dr. Hurşit Güneş, basın mensupları ile bir araya geldi, 7 Haziran Pazar günü gerçekleşen genel seçimleri değerlendirdi. Güneş, “Cumhurbaşkanının istifa etmesi gerektiğini söyledi. Güneş, CHP’de siyasi mücadeleye devam edeceğini belirtti. 

TÜRKİYE ÖNEMLİ BİR SİYASET VE DEVLET ADAMINI KAYBETMİŞTİR

Eski Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’i vefatına duyduğu üzüntü ile açıklamasına başlayan CHP 24. Dönem Milletvekili Prof. Dr. Hurşit Güneş,” Türkiye önemli bir siyaset ve devlet adamını kaybetmiştir. Cumhurbaşkanlığı makamına çıktıktan sonra Anayasa’nın gereğini, ulusal çıkarları siyasi çıkarların önüne koymuştur. Bugün için bu çok önemli bir konudur. Kendisini rahmetle anıyorum.” Dedi.

CUMHURBAŞKANI İSTİFA ETMELİ 

7 Haziran seçimlerinde kazananın demokrasi kaybedenin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olduğunu söyleyen Güneş, “Kaybeden belli, kaybeden Davutoğlu değil Erdoğan’dır. Bir tek kazananı var oda Halkların Demokrasi Partisidir. Oylarını ciddi bir şekilde arttırdılar. Seçim dönemi Erdoğan, kendisine oy istemiş, kefil olmuş, oy isterken de her konuşmada ben yüzde 52 oy almış bir Cumhurbaşkanıyım demiştir. Farklı olacağımı söylemiştim diyerek taraf olmuştur. Halk bu seçimde sana güven oyu vermedi. Cumhurbaşkanı meşrutiyetini yitirdiğine göre istifa etmelidir. Cumhurbaşkanlığından isterse Türkiye rahat bir nefes alacaktır. Cumhurbaşkanlığına tarafsız hareket eden biri geldiğinde Türk siyasetinin önü açılacaktır” diyerek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı istifaya davet etti. 

ERKEN SEÇİM OLURSA AKP’NİN OYLARI DÜŞER 

Bu seçimler özgür bir siyaseti getirdi diyen Güneş, “ Yolsuzluklar soruşturulabilir diye düşünüyoruz. Ortadoğu da izlenen dış politika düzelebilir. Bu İŞİD’ci teröristler sınırlarımızı geçip nasıl Suriye’ye ulaştı. Bu trajedinin sona ermesi için bir fırsat doğdu. Ekonomik politikaların değişeceğine inanıyoruz” dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kafasında erken seçim olup tekrar AKP’nin tek başına iktidara gelir diye düşünüyor diyen Güneş, “Erken seçim olursa aksine AKP’nin oyları daha fazla düşer” dedi. Muhalefet partilerinden üç partiyi bir araya gelmesi gerekiyor diyen Güneş, “MHP’nin HDP ile bir araya gelmek istememesi zor duruma düşürüyor” diye konuştu.

AKP NORMAL BİR SAĞ PARTİ DEĞİLDİR 

Biz Uludere’yi, Soma’yı, Gezi şehitlerini unutmadık diyen Güneş, “Kırmızı çizgilerimiz mutlaka olacak “ dedi. Koalisyon için iki seçenek var diyen Güneş, “ CHP önderliğinde MHP ve HDP koalisyonu. Nefret diline gerek yok. Barışımızı sevgimizi yeniden kuracağız. Eğer bu olmuyorsa bir AKP-MHP koalisyonu olacaktır. Biz bir sağ ve sol bir partinin bir araya gelmesindense iki sağ partinin bir araya gelmesini yeğleriz. Ama AKP normal bir sağ bir parti değildir. Elinde kan vardır” dedi. 

ÖN SEÇİM OLAN YERLERDE OY ARTIŞI OLUYOR 

Kocaeli’de HDP bir milletvekili çıkardı, Ali Haydar Konca’yı ayırarak kutladım diyen Güneş, “Sol bir kişinin milletvekili olması bizi sevindirdi. MHP oylarını ciddi bir şekilde arttırdı. AKP oy kaybetti, CHP ise oylarını arttıramadı” dedi. Kocaeli de oyların artması gerekirdi diyen Güneş, “Tüzüğümüze göre yüzde 10’un altında yerlerde ön seçim yapılması imkanı var. Bu yerlerde ön seçim yapılmış ve sadece 4 ilde oy artışı olmamıştır. Ardahan, Artvin, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, Kastamonu, Kocaeli, Yalova, Sakarya ve Tunceli’de merkez yoklaması yapıldı. Aslında buralarda tüzük gereği ön seçim yapılması gerekirken, merkez yoklaması yapılmıştır. Bu illerde Eskişehir ve Gaziantep haricinde hepsinde oy düşüşü olmuştur. Çok net bir durum var. Genel durum değil rakama göre söylüyorum merkez yoklaması olan yerlerde oy düşüşü oluyor, ön seçim olan yerlerde oy artışı oluyor” dedi.

DAHA FAZLA DEMOKRASİDEN KORKMAMALIYIZ

Kocaeli’de bir daha ön seçim yapılmaması Kocaeli’ye ihanet olur diyen Güneş, “Yerel seçimlerde bile birden çok aday çıkaran her ilçede eğilim yoklaması yapılması Kocaeli için en doğru yaklaşımdır. Kocaeli’de başarı istiyorsak demokratik mekanizmaları açmalıyız. Daha fazla demokrasiden korkmamalıyız. Bu partinin 26 bine yaklaşan üyenin verdiği karar en doğru karardır. Bu seçimde merkez yoklaması yapılması Kocaeli’nin aleyhine oldu. Bu partide rahmetli İsmet paşa da, Bülent Ecevit’te ön seçime girerdi. Ne yazık ki biz Kocaeli’de bundan mahrum olduk. Kocaeli’de oy düşüşüne neden olacak şekilde ön seçimden kaçışı şimdiden uyarıyoruz. Büyük illerin tamamında ön seçim yaptınız neden Kocaeli’de yapmadınız. Herkes biliyor neden yapmadığınızı “ ifadelerini kullandı.

OYUMU BİRİSİNE ELBETTE VERECEĞİM

Bundan sonra partimin içindeyim diyen Güneş, “Kocaeli de il ve ilçe kongreleri başlıyor, takvim yakında açıklanacak. Oyumu birisine elbette vereceğim. Ama kimin aday olacağını şimdiden bilmiyorum. Burada tek arzum bunların olabildiğince mahallelerinde yapılmasını istiyorum. Hiçbir zaman genel başkana istisnayi durumlar dışında bilgi vermedim, il başkanımız verdi. Ben hiçbir kimsenin demokratik hakkı elinden alınacak şekilde ön seçime mani durmam. Kocaeli’ne yapılacak en büyük iyilik bu demokratik hakkın verilmesidir. Tüzüğe karşı bir durum olmadığı sürece kimseyi görevden almamaktır” dedi.

SİYASETİ HALK İÇİN YAPIYORUM

1974 ‘ten beri ne yaptıysam yine aynı şeyi yapacağım. CHP de siyasi mücadeleye devam edeceğim. 2011 de ilk defa milletvekili oldum. Partide hep siyasi mücadelenin içinde oldum. Milletvekilliği benim için bir araçtır, amaç CHP’nin iktidara gelmesidir. Rahmetli babam bu partide hiç genel başkan olmadı. Ama Turan Güneş’in adına Kocaeli’de bir cadde var, İzmir’de bir meydan, Denizli’de bir cadde, Ankara ve İstanbul’da bir bulvar var. Ama hiçbir yüksek mevkide görev yapmadı. Siyaseti halkınız için yaparsanız o zaman bu halk sizi bir yerlere taşır. Ben siyaseti halk için yapıyorum. Hangi makamda olursam olayım” diye konuştu. 
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.