1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. ‘Güneş gözlüğünün ucuzu da faydalı’
‘Güneş gözlüğünün ucuzu da faydalı’

‘Güneş gözlüğünün ucuzu da faydalı’

Özel Konak Hastanesi'nden Operatör Dr. Kaan Günal, yaz aylarında güneşten gelen zararlı ışınlardan korunabilmek için pahalı güneş gözlükleri almanın şart olmadığını, ucuz olan güneş gözlüklerinin de fa

A+A-

Özel Konak Hastanesi'nden Operatör Dr. Kaan Günal, yaz aylarında güneşten gelen zararlı ışınlardan korunabilmek için pahalı güneş gözlükleri almanın şart olmadığını, ucuz olan güneş gözlüklerinin de faydalı olduğunu söyledi.

Sıcak yaz aylarının gelmesi ile birlikte güneş ışınlarına daha fazla maruz kalınıyor. Küresel ısınma ile birlikte güneşten gelen morötesi ışınlara maruz kalmaktan korunmanın yolu güneş gözlüklerinden geçiyor. Uzmanlar, pahalı marka güneş gözlüklerinin aksine ucuz markalı güneş gözlüklerinin de gözler için faydalı olduğunu söylüyor. Operatör Dr. Günal, Güneş'ten yayılan ışınımın dünya üzerine ulaşan kısmının çoğu görünür ışık olduğunu, canlı organizma üzerinde zararlı bir etkisinin olmadığını söyledi. Zararlı olan mor ötesi ışınımın büyük bir kısmının atmosfer ve özellikle ozon tabakası tarafından süzüldüğünü ifade eden Günal, “Yeryüzüne ulaşan güneş ışınımının yüzde 5’i mor ötesi dalga boyundadır ve canlı organizmanın savunma mekanizmaları ile bu olumsuz etkiler bertaraf edilebilmektedir.” dedi.

İnsan ömrünün uzaması ve ozon tabakasının incelmesi ile insanların yaşamları boyunca daha fazla morötesi ışınıma maruz kaldığını belirten Günal, bu durumun bazı göz hastalıklarına neden olduğu veya hastalığın oluşumunu hızlandırdığının bilindiğini dile getirdi. Günal, morötesi ışınımın ekvatora yaklaştıkça, yüksek rakımlarda, kar, kume ve deniz gibi yansımanın fazla olduğu bölgelerde ve öğle saatlerinde daha fazla etkili olduğunu kaydetti.

Morötesi ışınlara fazla maruz kalmamak için çeşitli yöntemlerin olduğunu kaydeden Günal, “Günlük hayatımızda kullanacağımız siperlikli şapkalar ve basit güneş gözlükleri yeterli koruma sağlayacaktır.” ifadesine yer verdi.

Günal, yapılan birçok çalışmada, marka olmayan ucuz güneş gözlüklerinin yeterli derecede morötesi ışınları süzdüğünü gösterdiğini belirterek, “Sadece işi gereği yukarıda sıralanan şartlarda, uzun süre morötesi ışınıma maruz kalan kişilerin güneş gözlüklerini seçerken belki daha profesyonel gözlükler tercih etmeleri mantıklı görünmektedir.” şeklinde konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.