1. HABERLER

  2. “Güneşin Sofrasında”
“Güneşin Sofrasında”

“Güneşin Sofrasında”

Yılların şairi ve yazarı M. Güner Demiray, toplu şiirlerini (1960-2008) “Güneşin Sofrasında Söylediğim Şiirler” adıyla yayımladı. (Koza Yayın, 606 sayfa). Şairin ‘toplu şiirleri’ oluşturan

A+A-

Yılların şairi ve yazarı M. Güner Demiray, toplu şiirlerini (1960-2008) “Güneşin Sofrasında Söylediğim Şiirler” adıyla yayımladı. (Koza Yayın, 606 sayfa).

Şairin ‘toplu şiirleri’ oluşturan kitapları:

Sevda Gülleri, Yurduma Atatürk’e Şiirler, Halk Çiçekleri, Güneş Atları, Gülü Kucaklar Bu Ayna, Gülmira, İzler, Tedirgin Kuş.

Eleştirmen Muzaffer Uyguner’in M. Güner Demiray’ın şiirlerini değerlendirmesi şöyle:

“M. Güner Demiray şiirlerinde, uyak ve ölçü bakımından tüm olarak özgürdür. Şiirlerini, matematiksel bir kurguyu temel alarak yazmıştır. Sözcüklerin dizeler içine yerleştirilmesinde büyük çaba harcamıştır. Sözcüklerin ses uyumuna da özen göstermiştir.

O çok geniş bir konu düzlemi ve görüntülerle yazmıştır şiirlerini. Zaman zaman evren, doğa ve bunların ortamındaki yaşam da değişik görüntülerle çıkıyor karşımıza. Söz gelimi ağaçların ortamında bir insancıl yaşamı şiirleştirmesi bir kez daha anılabilir. Onun şiirsel aynası bize birçok gerçeği göstermiştir.” (Cumhuriyet Kitap, Sayı 481, 8 Mayıs 1999)

••• İşte M. Güner Demiray şiiri...

“Bir bulutun çocuğu olmak"

Göçebe bir evrenin ırmağındayım / Güneşin yaşam kusan sesi / Esrik bir çağlayandır kanımda.

Aslında bir bulutun çocuğuyum ben / Düş salıncağında ay ışığını büyütürüm, / Sessizliğin ülkesinden bir gül damlar yüreğime

Fırtına olursam şaşma / Son bir aşkın fermanıdır çünkü / Yağmura da dönüşebilirim / Yeşil bir kan verip ıslak şiirlere / Hüzün ve sevincin şimşeğinden

Şimdi yaprağa ve kuşa sarındım gör / Yıldız solurum çiğdemli yamaçlarda / İçimde gürül gürül / Dağın döllediği tohum

Artık ışık olsun sana / Yavşanlı toprağın sütünde / Demlediğim telli şafaklar, / Turnalarım tacın olsun.”

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.