1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Güney Otoyolu güzergahı hakkında bilgi verilmeli
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Güney Otoyolu güzergahı hakkında bilgi verilmeli

A+A-

Devletin gündeminde ilimiz açısından çok önemli bir proje var. Güney Marmara Otoyolu Projesi.. Bu yol topu topu 60 kilometre. İlimizde Başiskele-Gölcük-Karamürsel ilçelerinden geçiyor. Artık tamamen tükenmekte olan, şehir içi yolu olarak kullanılması gereken D-130 için alternatif bir yol. Doğrudan Yalova’ya, Osmangazi Köprüsü’ne çıkıyor. İlimizi, İstanbul-İzmir otoyoluna bağlıyor. 
Bu yılın güzergahı ile ilgili geçen ilk baharda ÇED toplantısı yapılacak, halka güzergah açıklanacaktı. ÇED toplantısı son anda iptal edildi. Karayolları’nda hazırlanan ilk güzergah bölge halkını rahatsız ediyordu. Başiskele, Gölcük, Karamürsel Belediye Başkanları da güzergaha itiraz ettiler. Karayolları’nda bu yol için yeni güzergah hazırlandı. Yolun, olabildiğince güneyden, tüneller ve viyadüklerle geçmesine karar verildi.
Ama güzergah ile ilgili resmi bir açıklama yapılmadı. Yolun güzergahından çok bu yol üzerinde yapılacak giriş-çıkış kavşaklarının yeri çok önemli. Ben emlakçı değilim. O bölgede evim, arsam yok. Yakın veya uzak gelecekte o bölgede gayrimenkul ile ilgili bir hesabım da yok. Ama o bölgede çok siteler var. Meyve bahçeleri var. Bölge insanının atalarından kalmış arazileri var. 
Çok önemli bir yol yapılacak. Bu yıl olmasa gelecek yıl, olmadı 2021’de, olmadı 2023’de yapılacak. Aslında kesin güzergah belirlenmiş. Belediyelerde, ilimizdeki bazı kurumlarda var. İstiyorum.. Halka duyurmak için istiyorum, “Veremeyiz” diyorlar.. 
Bir otoyolun güzergahı, bir otoyolun giriş çıkış kavşaklarının yerleri halktan, bölge halkından neden gizlenir?.. Bunu anlayamıyorum. Güzergah hakkında bilgisi olanlar spekülasyon yapıyor. Arsalar el değiştiriyor.. Birileri haksız para kazınırken, birileri kaybediyor.. 
Karayolları Genel Müdürlüğü’ne sesleniyorum. Şu Güney Marmara Otoyolu için iptal edilen ÇED toplantısını yapın. Bölge halkına gelin yolun güzergahını, bu yol üzerinde yapılacak kavşakların yerlerini gösterin, anlatın. Kim arsası kamulaştırılacak bilsin. Kim bu yol nedeniyle arsasının değeri artacak bunu da bilsin.. 
Güney Marmara Otoyolu’nun yapılması devletin programına girdi. Er-geç bu yol yapılacak. Ama nereden geçecek. Bölge halkının bunu bilmeye  ihtiyacı var.. 

1 milyon 650 bin TL  Büyükşehir için nedir?

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Umuttepe Bulvarı üzerinde KOÜ Yerleşkesi B Kapısı girişinde bir yaya üst geçidi yaptı. Demek ki iyi müteahhit bulmuşlar. Üst geçit inşaatı Mart ayında başladı, Eylül ayında bitti. Üst geçit hizmete açıldı. Yürüyen merdivenleri var. KOÜ’ye gelen yayalar güven içinde bu köprüyü kullanıyor, bu köprü yapıldığı için yol üzerindeki ışıklı kavşak iptal edildi. 


Yürüyen merdivenli bu yaya köprüsünün maliyeti 1 milyon 650 bin TL’ymiş. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi için devede kulak. Şimdilerde Yahya Kaptan Kavşağı’nda D-100’de bir yaya üst geçidi yapılıyor. Yürüyen merdiveni yok. Oysa Yahya Kaptan’da yaş ortalaması yüksek. Bu bölgede yaya sirkülasyonu çok fazla. Hazır üst geçit yapılmışken, neden yürüyen merdiveni olmasın. Yürüyen merdivenli köprü 1 milyon 650 bin TL’ye mal oluyormuş. Bunu Yahya Kaptan bölgesinden, diğer yaya köprülerinden esirgemek olacak iş değildir.


ADNAN MENDERES KÖPRÜSÜ ORTASINA DA LAZIM 
Büyükşehir Belediyesi’nin D-100 üzerinde yaptırdığı Necmettin Erbakan, Turgut Özal, Mimar Sinan ve Adnan Menderes köprülerinin iki yanında yürüyen merdivenler var. Halkevi önündeki Adnan Menderes Köprüsü en çok kullanılan yaya köprüsüdür. Bu köprünün orta ayağında minibüs durağı var. İzmit’e şehrin batısından gelen bütün araçlar, bu ayağın altındaki durakta yolcu indiriyor. Ama Adnan Menderes Köprüsü’nün orta ayağında yürüyen merdiven yok. Yaşlı insanlar, öğrenciler yorgun argın geliyorlar. Arabadan inip, karşı tarafa geçecekler. Ellerinde valiz var, yük var. Onlarca basamaklı merdivenlerden kan ter içinde çıkıyorlar. Büyükşehir Belediyesi’nin bu köprü ayağına da yürüyen merdiven koyması lazım. Artık günümüzde Kocaeli gibi bir şehirde yaya köprüsü yapıyorsanız, insanlar karşıdan karşıya geçmek için güvenli olması gerekiyor. Bu şehrin insanları bu kadar konforu fazlasıyla hak ediyor.  
 
Güzel başladı güzel gitmeli 
Türkiye’nin geleceği konusunda çok ciddi kaygılar taşıyan bir vatandaşım. Cumartesi günü TBMM’de yeni yasama döneminin açılışı vardı. Cumhurbaşkanı Meclis’e gelecek, yeni yasama döneminin açılış konuşmasını yapacaktı. 
Ülkemiz her açıdan gergin ve sıkıntılı dönemden geçiyor. Ülke dışında ve ülke içinde savaş halindeyiz. 15 Temmuz’da ulusça ve devlet olarak çok büyük bir badire atlattık. Ekonomide hiçbir şey iyi gitmiyor. Avrupa’dan dışlanmak üzereyiz. Bütün bunlara rağmen hala kendi içimizde didişip duruyoruz. 
Cumartesi günü TBMM’nin açılışını, Cumhurbaşkanının konuşmasını bu nedenle çok önemsedim. Hatta aynı saatlerde Kocaelispor –Van Maçı vardı, gitmedim. Meclis’in açılışını izledim. Cumhurbaşkanı Erdoğan önemli mesajlar verdi. Ama muhalefete polemik konusu yapacak malzeme vermemeye özen gösterdi. Erdoğan’ın konuşması gayet olgun, seviyeli, bir devlet adamına yakışır türdendi.
Muhalefet de Cumhurbaşkanına karşı saygısızlık yapmadı. HDP bile tam kadro meclisteydi. Herkes Cumhurbaşkanını sakin ve nazik şekilde dinledi. 
Bu güzel açılışın devamını diliyorum. Umarım Meclis yeni dönemde önce göstermelik de olsa bir Anayasa değişikliğini en azından AK Parti-CHP-MHP katılımla yapabilsin. Artık sakinleşmek lazım. Millet gergin.. Devlet gergin, siyaset gergin.
Bu gerginlikten hiç kimsenin sadece muhalefeti sorumlu tutma hakkı yoktur. İktidar tarafının sorumluluğu daha büyüktür. “Yenikapı Ruhu” yaşatılmak isteniyorsa, iktidarda olanların, Cumhurbaşkanı da dahil, muhalefete daha fazla saygı göstermeli ve sürekli, “Sadece benim dediğim doğrudur” üslubundan uzaklaşmalıdır. 
Türkiye’nin OHAL ortamından da hızla çıkması gerekiyor. Tamam, sıradan insanlar açısından OHAL yaşamsal bir fark getirmedi. Ama asıl olan demokrasidir. Normal haldir. Meclis’in, milletin egemenliğidir. Birbirimize saygılı olmamız, birbirimize nefretle değil, anlayışla bakmamız lazım. Ülkeyi yönetenlerin, muhalefetin her sözüne kızmak yerine, yapılan eleştirileri dikkate alacak bir tavır içine girmesi lazım. 1 Ekim’de yeni yasama yılı güzel açıldı. Umuyor ve diliyorum ki, bu tablo böyle devam etsin. 

Esnaf çok sıkıntılı

Şehir merkezine çok seyrek iniyorum. Zaten İzmit’te öyle çok önemli bir işiniz yoksa şehir merkezine girmenin hiç mantığı yok. Perişan oluyor, sinirlerinizin bozulduğu ile kalıyorsunuz. 
Cumartesi günü nispeten ortalık tenhadır diye şehir merkezine indim. İzmit’in tam göbeğine.. Kapanönü meydanına.. Tanıdık esnaflarla sohbet ettim. Tamam, İzmit esnafı hiçbir zaman halinden tam memnun olmamıştır. Ama insanlar şu sıralar çok karamsar. İşyerleri kapanıyor. Esnaf giderek daha borçlu, daha karamsar hale geliyor. 15 Temmuz sonrası ekonominin daraldığını ülkeyi yönetenler de kabul ediyor. Bu tablo, tamamen ekonomi ile izah edilemez. FETÖÖ olayı, Suriye’deki savaş, bitmeyen terör, siyasetteki gereksiz kavga insanları korkuttu. Kimse para harcamak istemiyor. Zaten insanların büyük bölümü borç batağında. Parası olanlar da harcamaya korkuyor. Ekonomideki tablo gerçekten çok karanlık. Bu işin sonu nereye varacak gerçekten kestirmek çok zor. 

Bu yazı toplam 5545 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum