1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Güney Otoyolu hakkında Bakan Işık bilgi verdi
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Güney Otoyolu hakkında Bakan Işık bilgi verdi

A+A-
Şu ilimiz için büyük önem taşıdığına inandığım Güney Marmara Otoyolu (İzmit-Yalova Otoyolu) projesine fena halde kafayı takmış durumdayım. 
Topu topu 65 kilometrelik bir otoyol olacak. Ama D-130’a alternatif olacak. İlimizi doğrudan yapımı süren İstanbul-İzmir Otoyoluna bağlayacak. 7 Ocak’ta ÇED toplantısı yapılacaktı. Son anda ertelendi. Karayolları yetkilileri “Güzergah üzerinde yeniden çalışıyoruz. Bu nedenle ÇED ertelendi” dediler. Benim kafam da iyice karıştı. Geçen gün bu sütunlarda “Neden bu yolun içinden geçeceği Başiskele, Gölcük, Karamürsel Belediye Başkanları hiç konuşmuyor?” diye sormuştum. Pazartesi sabahı Bakan Fikri Işık aradı. Güney Marmara otoyoluna büyük önem verdiklerini belirten Işık bu konuda şunları söyledi: “-Bu yolun güzergahı, özellikle Başiskele ilçesinde yerleşim alanlarının çok içinden geçiyordu.  Bir otoyolun, yerleşim alanlarının evlerin tam içinden geçmesi pek doğru değil. Bu nedenle güzergahın yeniden araştırılmasını biz istedik. Özellikle Başiskele’de güzergahı daha güneye, yerleşimin uzağına taşımaya çalışıyoruz. Böylelikle kamulaştırma maliyeti de düşecek. Zemin etütleri yapılıyor. Eğer zemin otoyol için uygunsa, güzergah yerleşimin dışına alınacak. Herkes için daha iyi olacak. En doğru güzergahı bulmak için biraz zaman kaybedilecek ama, işi başından doğru yapmak istiyoruz."
Bakan Işık, Güney Marmara Otoyolu güzergahıyla ilgili herhangi bir rant hesabının olmadığını, olamayacağını da belirtip, “Maliyeti en aza indirecek, bölge insanını olumsuz etkilemeyecek bir güzergah bulmaya çalışıyoruz” dedi. Işık, kentimizi ilgilendiren diğer yol projeleri üzerinde de çalışıldığını, Otogar kavşağı işinin Karayolları tarafından yapılacağını, Kandıra yolunun Kerpe’ye kadar duble yol haline getirileceğini de söyledi. Bu büyük projeleri Fikri Işık takip ediyorsa, çok fazla kaygı duymamak lazım. Gerçekten iyi takipçidir. Üzerine aldığı işi bitirir. Biraz bekleyelim bakalım. Güney Marmara Otoyolu’nun güzergahı nasıl çıkacak? 

*Sarıbay: “Parti içinde sıkıntı yok”
Bu sütunlarda arka arkaya CHP ile ilgili yazılar yazdım. Dün sabah İl Başkanı Sarıbay aradı. Elbette sitem doluydu. Ama kendine has nezaketinden, centilmenliğinden de en küçük bir sapma göstermeden, kendi tezlerini anlattı. CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay, şunları söyledi:
“- CHP’de konuştuğun herkesin mutsuz olduğunu yazıyorsun. O mutsuz olanlar muhalifler. Kongre sürecinde kaybedenler. Benim çevremde hiç mutsuz insan yok. Kazansalardı, mutlu olacaklardı. Kaybettikleri için mutsuz onlar.”
Sarıbay, geçen gün topluca istifa eden Kandıra ilçe örgütünü ziyaret etmiş. 14 kişilik ilçe yönetiminde istifada ısrar eden 2 üyenin bulunduğunu, 3 üyenin çekimser kaldığını, 9 ilçe yöneticisinin istifadan vazgeçmek konusunda ikna olduğunu anlattı. Hafta sonundaki kurultay için il Başkanı yarın sabah Ankara’ya gidecek. Yarın saat 13.00’de parti genel merkezinde Genel Başkan, İl Başkanları ile toplantı yapacakmış. Cuma günü de tüzük toplantısına katılacak Sarıbay.. CHP İl Başkanına “Kurultayda Kocaeli örgütünün desteklediği bir PM adayı olacak mı?” diye sordum. 
Sarıbay, kurultay delegelerini dün akşam saat 17.00’de toplantıya çağırdığını anlattı. Bu toplantıda görüşülecekti. CHP İl Başkanı, “Benim duyduğum kadarıyla PM için bizim ilimizde bağlantılı 4-5 aday var. Haydar Akar,  M.Hilal Kaplan aday olacaklar. Ancak Kocaeli delegasyonu olarak Genel Başkana şu kişiyi listeye alın diyecek halimiz yok. Kurultayda tablo ortaya çıkacak” dedi. Cengiz Sarıbay’dan bir söz daha aldım. Hafta sonundaki kurultay bittikten sonra, ilk fırsatta yıllardır yapılmayan İl Danışma Meclisi toplantısını yapacağını söyledi. Sarıbay’a, “MHP İl Başkanı Ünlü ile görüşmenizde il başkanları milletvekili olmalı gibi bir söz söylediniz. Bu sizin için de geçerli mi?” diye sordum. Cengiz Ağabey şöyle yanıtladı: “-Seçim 2019’da. Benim il başkanlığım 2017’de bitecek. Ben bir genelleme yaptım. Aydın Bey ile görüşürken, laf oraya geldi. 6 yıldır İl Başkanı, artık milletvekili olması gerektiğini söyledim. Son yıllarda CHP il başkanlığı yapanların da hiç biri milletvekili olamadı. Keşke Ferhan Şensoy, Yalçın Kuşkan milletvekili olsaydı. Ben kendim için bir şey istemedim. Hele 2017’yi bir görelim, parti içindeki pozisyonumuzu o zaman konuşuruz.” 

*Yürüyüş Yolu Semt Polikliniği 

Kocaeli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği önemli işler yapıyor. İlimizde kamuya ait sağlık kuruluşlarının işleyişinde ciddi bir sıkıntı yok. Dahası, sağlık hizmetlerinin halkın ayağına götürülmesi konusunda önemli adımlar atılıyor.
Bilirsiniz, şehrin göbeğinde, Yürüyüş Yolu güzergahında eski SSK binası, Semt polikliniği haline getirilmişti. İzmit Seka Devlet Hastanesi'’e bağlı olarak ayakta sağlık hizmeti veren bu tesis, şimdi yeniden yapılanıyor. Kamu Hastaneleri birliği, binanın 3 üncü katını büyük bir Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği haline dönüştürdü. Üstelik 7 diş ünitesinin bulunduğu bu katın yönetimi de Seka Devlet Hastanesi tarafından değil, bu işin uzmanı olan Nuh Çimento Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi tarafından yürütülecek. Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Dr.Şenol Ergüney, bu binadaki yeniliklerin bu diş sağlığı ünitesi ile sınırlı kalmayacağını açıkladı. Seka Devlet Hastanesi Semt Polikliniğinin adı, yakında “Yürüyüş Yolu Semt Polikliniği” olarak değişecek. En alt kat, “Kolaylık Polikliniği” olacak. Biten ilacını yazdırmak isteyen, basit tahliller yaptırmak isteyen  vatandaş, Yürüyüş Yolu üzerindeki bu merkezde işini halledecek. Eski SSK binasının en üst katı da Fizik Tedavi Merkezi haline dönüştürülüyor. Fizik Tedavi Merkezi gerçekten büyük ihtiyaç. Şehrin göbeğinde böyle bir merkezin bulunması da son derece önemli. Tabii, sormak lazım; Seka Devlet Hastanesi sorumluluğundaki  bu Yürüyüş Yolu  Semt Polikliniği bu kadar işlevsel hale getirilirken, hemen karşısına düşen Kızılay İş Merkezi’nin tamamının da Derince Hastanesi’ne bağlı bir Semt polikliniği haline getiriliyor olması, biraz fazla masraf değil mi?. Aynı bölgede bu kadar büyük iki ayrı Semt polikliniğine acaba gerçekten ihtiyaç var mı?

*Aidat zamları siteleri çok gerecek
Dün bu gazetede  bir haber vardı. Emlak Konut’un Körfez Kent-2 sitesinde yönetim,  aylık aidat miktarlarına yeni yılda zam yapmış. 
Emlak Konut’un Körfez Kent-2 sitesinde 720 konut var. (2+1) tipi konutların aylık 90 TL olan aidatı 120 TL’ye, (3+1) tipi konutların aylık 100 TL olan aidatı 130 TL’ye yükseltilmiş. Bu tür toplu konut sitelerinde genellikle dar ve orta gelirli aileler yaşıyor. Büyük bölümünde insanlar zaten bir yandan satın aldıkları konutların banka kredisini ya da kirayı ödüyorlar. Herkesin geliri belli. Üstelik, TOKİ’nin, Kent Konut’un, Emlak Konut’un yaptırdığı sitelerde yönetimler, bu kurumların atadığı kişilerden oluşuyor. Site sakinleri kendilerinin doğrudan seçmediği yönetimlere güvenmiyorlar.Bizim ilimizde pek çok site var. Toplu konut siteleri var. Villa siteleri var. Özel müteahhitlerin yaptığı siteler var.  Yeni yıla girerken doğal gaza zam gelmedi. Elektrik zammı, yüzde 8 civarında. Sadece asgari ücret yüzde 30 civarında arttı. Lüks sitelerde 350-400 TL’ye kadar çıkan, üstelik yakıt parası hariç aidatlar var. O sitelerde yaşayan insanlara koymuyor olabilir. Ama toplu konut sitelerinde aileler 10 TL’nin hesabını yapıyorlar. Körfez Kent-2 Sitesinde “Asgari ücrete yüzde 30 zam geldi” gerekçesiyle aidatlara yüzde 30 zam yapılınca, kıyamet kopmuş. İnsanlar, site yöneticilerinin üzerine yürümüş. Bu tür tartışmaları pek çok sitede görebiliriz. Bu işin mutlaka bir ölçüsü, bir standardı olmalı. Düşünsenize, Yahya Kaptan’da, Yuvam Akarca’da aidatlara zam gelse nasıl kıyamet kopar.. Villa sitelerini bir kenara bırakalım. Ama en azından toplu konut sitelerinde aidat düzenlemelerinin mutlaka standardı olmalı. Aidat zamları, atanmış yöneticilerin alacağı kararlara bırakılmamalı. Sitelerde huzur bozulursa,  yaşamak da zorlaşır. 
*D-100 çok karanlık 
Geçen akşam, eşimle Adapazarı Serdivan mevkiinde bulunan, beğendiğimiz bir et lokantasına gitmeye karar verdik. Hava karanlıklaştı. Saat 18.00 sıralarında yola çıktık. 
Uzunçiftlik’i, Özdilek’i geçtik. Uzuntarla’dan itibaren, Cengiz Topel Havaalanının bulunduğu bölge de dahil, yol boyunca D-100 zifiri karanlıktı. D-100’ün Eşme içinden geçen kesiminde çok uzun süredir onarım çalışması var. Yol tek şeride düşüyor. Çok az önlem alınmış. Üstelik kapkaranlık.. Bir tane lamba yok. İnşaat alanında bir tane aydınlatıcı yok.. 
Ürktüm.. Kelle koltukta geçtik buralardan. Eşme’ye çıktık, yolda tamiratlar falan bitmiş, Sakarya il sınırına girdik. D-100’ün orta refüjünde aydınlatma direkleri. Yol ışıl ışıl.. 
Çıkın TEM Otoyoluna; Körfez-Gebze arası da böyle kapkaranlıktır. Ne zaman İstanbul il sınırına girersiniz, TEM ışıl ışıl olur.. Bu şehre birilerinin, özellikle Karayolları’nın gıcığı nedir anlayamıyorum. D-100, TEM, Kocaeli sınırları içinde zifiri karanlık. Onarım yapılan, daraltılan yerlerde bile tedbir amaçlı aydınlatma yok. Sakarya sınırına, İstanbul sınırına giriyorsunuz yollar aydınlanıyor. 
Bu şehre, bu şehirde yaşayanlara gerçekten çok ayıp oluyor, haksızlık yapılıyor.


*Halıdere’deki Fizik Tedavi Merkezi acaba ne oldu?
Kocaeli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği önemli işler, önemli yatırımlar yapıyor. Yürüyüş Yolu Semt Polikliniği bir örnek. Ama geciken işler de var. Örneğin, Gölcük Devet Hastanesi için yeni bina yapılacaktı. Bildiğim kadarıyla, hala ihaleye bile çıkılmadı. Bir de Halıdere için sözü verilen önemli bir tesis var. Halıdere Belediyesi kapandıktan sonra,  Belediyenin belde merkezindeki hizmet binası boşa çıkmıştı. Halıdere Belediyesi’nin eski binası büyüktür, görkemlidir. Yıllarca boş kaldı. Zaten Halıdere, Belediyesi kapandıktan sonra çok ihmal edildi. Adeta boşaldı. Bakkal bile kalmadı. Beldenin canlanması için yatırıma ihtiyaç vardı. Sonunda, Halıdere Belediyesi’nin eski Hizmet Binası’nın Fizik Tedavi Merkezi’ne dönüştürülmesine kadar verildi. 7 Haziran ve 1 Kasım seçimleri öncesinde Halıdere halkına bu sözü açıkladılar. 1 Kasım seçimleri öncesi, binada incelemeler yapıldı, tadilat projesinin hazırlandığı söylendi. Bölgenin tamamına hitap edecek büyük bir Fizik Tedavi Merkezi kurulacaktı. Henüz bir ses yok..Halıdere Belediyesi’nin eski binasında kurulacak Fizik Tedavi Merkezi acaba ne zaman tamamlanıp açılacak?

*Köylü Pazarı ilgiyi hak ediyor
Kurulmaya başlandığından buyana her halde 2 yıldan fazla zaman geçmiştir. Çok yazıp çizmiştim.. Sanayi Şehri olarak adlandırılan ilimizde, köylerde çok yoğun zirai üretim de yapılıyor. Bu kentin kırsal alanlarında çok verimli topraklar var. Seracılık var.. En lezzetli sebzeler, meyveler bu şehrin köylerinde yetişiyor. Köylü üreticiler, büyük semt pazarlarında sığıntı gibi bir köşede kalıyorlardı. İzmit Belediyesi, talepleri dikkate aldı. Cumhuriyet Mahallesi’nde, Plaj Yolu mevkiinde, SGK İl Müdürlüğü yakınlarında Köylü Pazarı tesisini kurdu. Köylü Pazarı için şehir merkezine daha yakın konumda, ulaşımı daha kolay bir yer bulunabilirdi. Ama buna da şükürdü. Her hafta cuma günleri, Cumhuriyet Mahallesi’ndeki Köylü pazarı’na İzmit’in köylerindeki üreticiler ürünlerini getirmeye başladılar. Çok iyi biliyorum.. Bu şehirde “Organik köylü ürünü” almak için üşenmeyip İstanbul’a, Bolu’ya gidenler var.. Cuma günleri vapura atlayıp Karamürsel Pazarı’na, pazar günleri minibüse binip Maşukiye Pazarı’na gidenler var. Cuma günleri İzmit Cumhuriyet Mahallesi Plaj Yolu mevkiinde gerçek bir köylü Pazarı kuruluyor. Her hafta cuma günü, bu pazar kurulduğundan beri, mutlaka bir muhabir arkadaşımızı Köylü Pazarı’na gönderiyorum. Oradaki ürünleri, fiyatlarını cumartesi günleri gazetede haber yapıyoruz. Arızlı’dan, Durhasan’dan, Balören’den, Bayraktar’dan üreticiler sabah topraktan topladıkları taze, organik ürünleri getiriyorlar. Köylü kadınların evlerinde yaptığı biber salçası, mantı, erişte makarna,  Köylü Pazarı’na geliyor. Fiyatlar son derece uygun. Perşembe Pazarı’ndaki hal dağıtımı ürünlerin fiyatlarından farklı değil. Ama insanlar İzmit halkı Köylü Pazarı’na gitmiyor. Belki çevrede oturanlar, Cumhuriyet Mahallesi sakinleri alışverişe geliyor. Aslında cuma günleri kurulan Köylü Pazarı,  toplu taşıma güzergahı dışında değil. Ama  cuma günleri şehir merkezinden bu pazara bir özel servisle rink seferleri yapılabilir.. İzmit halkı, organik ürün meraklıları bir kez cuma günü Köylü Pazarı’na gitse, her hafta gitmeye devam edecektir. Yazık. Köylü binbir zahmetle taze ürününü getiriyor, büyük bölümünü akşam toplayıp köyüne geri götürüyor. Bu böyle giderse, bir süre sonra Köylü Pazarı’nda tezgah açan köylü bulamayacağız.
 
Bu yazı toplam 4154 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum