1. YAZARLAR

  2. M.Zeki CANŞİ

  3. GÜNEYDOĞU YANGIN YERİ VE BU YANGIN GİDEREK YOĞUNLAŞIYOR!
M.Zeki CANŞİ

M.Zeki CANŞİ

Yazarın Tüm Yazıları >

GÜNEYDOĞU YANGIN YERİ VE BU YANGIN GİDEREK YOĞUNLAŞIYOR!

A+A-

1 Kasım 2015 seçimleri sonrası, eski adıyla “Çözüm Süreci” yeni adıyla “Milli Birlik ve Kardeşlik” projesinin ivedilikle hayata geçeceğini, ülkemizin şiddet sarmalından kurtularak yeni ismi ile müsemma bir hale dönüşeceğini hararetle bekliyordum. Ne yazık ki, iki aya yakın bir zaman geçmiş olmasına rağmen, çift yönlü şiddet sarmalı kentleri sardı ve bu çatışma ortamı giderek batıya doğru kayma tehlikesiyle karşı karşıya. 

Gerek 7 Haziran seçimlerinde ve gerekse 1 Kasım seçimlerinde HDP’nin aldığı oyla kendisine bu desteği sunan insanların çoğu, ülkenin bu şiddet sarmalından kurtulması ve siyaset dilinin çözüme hakim olması içindi. Ne yazık ki HDP, halkın bu mesajını gereği gibi algılamamış olmalı ki, bir yandan devam eden şiddete yaslanırken; diğer yandan da siyasal söylemlerle işi kotararak çift yönlü devam ettirmeye çalışıyor. Böylesi bir hareketin ne Kürtler ve ne de Türkler tarafından kabul göreceği bilinen bir gerçektir. Devletinse, güvenlik tedbirlerini arttırarak çatışmaya karşı çatışmayı yoğunlaştırması halkın sığınacak liman bulmada zorlamasına sebebiyet veriyor. 
Sosyal medya hesabımdan da paylaştığım gibi, Güneydoğu giderek Suriye ve Beyrut'a dönüyor. Bölge, yangın yeri… İnsanlar şiddet sarmalında ve iki arada bir derede kalmış vaziyetteler. Göç dalgası her geçen gün çoğalmakta. Halk, yerlerini-yurtlarını terk etmek zorunda kalıyorlar. Eşit şartlarda eğitim ve öğretim yapılamamaktadır. Hendekler kazılmakta, okul ve camiler ateşe verilmektedir. Unutulmamalıdır ki, şu an tek elden yönetilen ve homojen yapıya sahip silahlı bir örgüt karşımızda değil; aksine; heterojen yapıya bürünmüş bir silahlı örgütle karşı karşıyayız. Bu örgüt, adeta serseri mayın gibi onlarca parçalar halinde çeşitli devlet ve güç odaklarının güdümünde/taşeronu olarak çatış(tırıl)makta/çalışmakta. Bu yangın, giderek diğer illere sıçrama tehlikesiyle karşı karşıya ve zaten yapılmak istenen de bu. 
Akl-i selim ile hareket edilip diyalogla sorunun çözümü için gayret sarf etmek birincil koşul olmalıdır. Bu anlamda eğer HDP kendi içinde bir değişim ve dönüşüme niyetli ise, şiddetten ari salt siyasal söylemleri hakim kılma gerçeğine doğru evirilirse, o vakit HDP'ye büyük iş düşmekte ve HDP, bu şiddeti söylem ve eylem bazında red ederek siyaset sahnesine dönmeli. Halkın kendisine verdiği siyasal desteği iyi okumalı ve buna göre gereğini yapmalıdır. Dolayısıyla, siyasal söylemlerini bu temel esas üzerine bina etmeli ve kendisini şiddetten ayrıştırdığını dünya kamuoyuna deklare etmelidir. Aksi taktirde, birinci derecede olan yine Kürtlere oluyor ve en büyük zararı Kürtler görüyor. Zira şiddet, şiddet doğuruyor. 

Tetikleyici unsur olarak devletin de daha ziyade şefkat, merhamet ve sahiplenme duygusunu lokomotize edip oynanmak istenen oyunu akılcı bir biçimde püskürtmelidir. Bu anlamda, evvel emirde görev devlete düşüyor. Oyun büyük ve bu oyunu yöneten onlarca farklı devlet ve akımlar söz konusu!
Bu yazı toplam 492 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
1 Yorum