1. YAZARLAR

  2. İbrahim ELGİN

  3. GURURLANMA PADİŞAHIM
İbrahim ELGİN

İbrahim ELGİN

Yazarın Tüm Yazıları >

GURURLANMA PADİŞAHIM

A+A-

Hayat sonu belli olmayan bir yoldur derler. Önünüze ne zaman neyin çıkacağını bilemezsiniz. Bazen de öyle bir köşeye sıkıştırır ki insanı elinizi kolunuzu bağlar sadece olayların gelişmesini izlersiniz. Bazen de hiç izlemek istemediğiniz bir korku filmini mecburen izlemek gibi çünkü elinizden gelen bir şey olmadığı için çaresizlikten çıldırır gibi olursunuz. Hani düşünüyorum da bazen eğer insanlara hayatlarında bir kerecik kullanabilmek üzere bir mucize bahşedilip yaşam senaryolarımızı tekrar yazabilmek için ikinci bir şans verilseydi acaba hayatımızda neleri değiştirirdik.

Değiştirdiklerimiz daha mı iyi olurdu daha mı kötü tabi ki bilemeyiz ama bu soruların cevapları hep meçhul olarak kalacak. Çünkü dünyaya bir kere geliyoruz tek atımlık kurşunumuz var doğru veya yanlış verdiğimiz tüm kararların sonuna kadar arkasında durmak zorundayız. Çünkü hayatın provası yok. Her şeyi yaşayarak öğreniyoruz. Sevaplarımızla, günahlarımızla yani yaptığımız doğru veya yanlış işlerle öğreniyoruz hayatı. Ama maalesef yaşam, silgi kullanmadan yapılan bir resim gibidir derler.

Hani bazen de sorma arkadaş zaman kötü ne yapalım deriz ya. Bu davranış hayatın kendisiyle mi alakalı yoksa hayatın içindeki insanlarla mı alakalı olduğu bir tartışma konusu olmuştur hep, aslında hayatın bir suçu yok içindeki insanların yüzünden hayatın anlamı yitirilip hayat kötü sanılıyor.

İnsanlar yaradılışları itibariyle zaman zaman çok değişik kişiliklere bürünebiliyor bu yüzden insanları bazen anlamak ve tanımakta çok zorlanıyorsunuz öyle değil mi dostlar.

Bir bakmışsın çok iyi tanıdığını sandığın sevdiğin, güvendiğin bir kişi bambaşka biri olarak karşına çıkıveriyor. Şimdiki zamanın koşullarını ve bin bir yüzlü insanlarını gördüğünde ikiyüzlü insanlara bile şükrediyorum. İşte o an o insanın bilinmeyen yüzü karşısında kendini suçlayıp neden onu iyi tanımadım diyebiliyor insan. Oysa sen ne yapabilirsin ki kendini niye suçluyorsun.      

Düşünün mesela çocukluğunuz yetişkinliğiniz birlikte geçmiş, hayatınızın çoğunu birlikte paylaşmışsınız. Gün olmuş birlikte ağlamış gün olmuş birlikte gülmüşsünüz. Siz onun size ihtiyacı olduğu anda hep onun yanında olmuşsunuz. Sonra işler birden değişmiş sizin onun desteğine ilgisine ihtiyacınız olduğu zaman işte o anda dost bildiğiniz kişinin gerçek yüzü ortaya çıkmış. Size söylenmeyecek sözleri söylemiş ve yapılmayacak davranışlar yapmış. Öyle bir içinizi acıkmış ki onunla geçirdiğiniz bütün günlere lanet etmişsiniz.

Ondan sonra hep kendinizi sorgulamışsınız acaba benden mi yoksa ondan mı kaynaklanıyor diye, Onun için yaptıklarınızı ve iyi niyetinizi düşündükçe her gün biraz daha kendinizi yiyip bitirmişsinizdir. Ama yine de onun bunca yaptıklarından sonra ona kin tutmamışsınız sizde onun gibi davranarak onun seviyesine düşmemişsiniz, siz kişiliğinizi değiştirmeden eskisi gibi kalıp bir gün onun hatasını anlayacağını düşünerek sizden özür dileyeceğini beklemişsiniz. Ama oda gelip sizden özür dilememiş bu durumda siz ne yapacaksınız gidip dövecek halinizde yok buda benim bir imtihanımmış deyip yolunuza devam edeceksiniz. İşte gerçek insan ve tek kişilik bu bence, saflık masumiyet nezaket kendin gibi olmak bu.

 Herkes böyle olursa belki dünya da çok kişilikli insanlar küslükler, düşmanlıklar, suiistimaller, bencillikler hiç kalmayacaktır. Çok zor bir şey mi söylüyorum bilmiyorum ama böyle davranmak gururlu kibirli veya ikiyüzlü olmaktan bence daha önemli. Bırakın artık şu gururu kibri gelin ikiyüzlü olmayın insanları kandırdım sanan aslında kendini kandırır.

.Gelin bugünkü yazımı da güzel bir dörtlükle tamamlayalım.

 

Gururlanma padişahım;

Senden büyük ALLAH vardır.

Eğer seni gururlandıran sırtındaki kürk ise;

Unutma ki onun asıl sahibi dört ayaklı hayvandır.

 

Herkese iyi pazarlar

Bu yazı toplam 734 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.