1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Güvenlik, basın açıklamasına engel oldu
Güvenlik, basın açıklamasına engel oldu

Güvenlik, basın açıklamasına engel oldu

Kocaeli Üniversitesi(KOÜ) Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi’nin bildirisine imza atan akademisyenlerden bin 100 akademisyen arasında yer alan 14 Eğitim Sen ve 6 SES üyesi 20 akademisyeni için Ocak ayında soruşturma başlatmış ve savunmalarını almıştı.

A+A-

20 Akademisyen bugün ikinci kez savunma verdi. KOÜ Barış Bildirisi İmzacıları’ nın KOÜ İletişim Fakültesi önünde akademisyenlerden tekrar savunma istenmesine tepki göstermek amacıyla yapılmak istenen basın açıklaması okulun güvenlik görevlileri tarafından KOÜ Rektörü Sadettin Hülagü’nün talimatı ile engellendi. 

GÜVENLİK İÇERİ ALMADI
Kapıda görev yapan güvenlik görevlileri sendika üyeleri ve basın mensuplarını içeri almayınca basın açıklaması okulun A kapısı girişinde okundu. Güvenlik görevlileri basın açıklaması bitene kadar öğrenci girişlerine de izin vermedi. Basın açıklamasına; Eğitim Sen Genel Başkanı Kamuran Karaca, SES Eş Genel Başkanı İbrahim Kara, TTB Raşit Tükel, Halkevleri Genel Başkanı Oya Ersoy, Eğitim Sen Kocaeli Şube Başkanı Suca Omurca, Yapı Yol Sen Şube Başkanı Etem Kartal, Tüm Bel Sen Şube Başkanı Erdal Karakuş, Halkevleri 3’üncü Bölge Temsilcisi Yaşar Seğmen, akademisyenler ve sendika üyeleri katıldı. KOÜ Barış Bildirisi İmzacıları tarafından hazırlanan basın açıklaması akademisyenler; Doç Dr. Özlem Özkan, Prof. Dr. Zelal Ekinci, Doç. Dr. Gül Köksal, Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu ve Prof. Dr. Kuvvet Lordoğlu tarafından okundu. 

SUÇA ORTAK OLMAYACAĞIZ
Akademisyenler tarafından yapılan basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi: 

-“Bizler bilim insanları olarak 11 Ocak 2016’da “ Bu suça Ortak Olmayacağız” adlı bir bildiriyle Kürt sorununun çözümünde savaşa karşı barışı savunmuş, ülkemiz halklarına dayatılan toplu ölümlere, kıyımlara, ağır insan hakları ihlalleri ve karanlığa karşı yaşamdan, kardeşlikten, eşitlik ve özgürlük içinde bir arada var olmak hakkımızdan yana olmuştuk. Ancak, bilindiği gibi barış talebimiz nedeniyle bugüne kadar gözaltı, tutuklama, adli ve idari soruşturmalar, işten çıkartma, açığa alma, istifaya zorlama, mesleğimizin gereği olan uluslar arası bilimsel çalışmalara katılma hakkının engellenmesi ve basın ve sosyal medya yoluyla hedef gösterme de dahil olmak üzere, sayısız hukuk dışı, demokrasi adına utanç verici baskılara maruz kaldık, kalmaya da devam ediyoruz. 

SAVUNMA, TARAFSIZ VE ÖNYARGISIZ DEĞİL
Kocaeli Üniversitesi’nde, barış bildirisine imza atan akademisyenlere dönük baskıcı uygulamaların bir parçası olmuş, bizler hakkında idari soruşturma yürütmekle kalmamış, bilimsel araştırmalarımız için finansal destek ve yurt dışı bilimsel etkinliklere katılım izni vermemek, kazanılmış yurt dışı burslarımızın engellenmesi gibi çeşitli ayrımcı yöntemlere de başvurmuştur. Kocaeli Üniversitesi barış bildirisi imzacıları olarak bugün burada yeni bir soruşturma komisyonu önünde ikinci kez ifade vermeye çağrılmış bulunuyoruz. Üniversite yönetimi Danıştay’ın YÖK ve üniversite yönetimlerinin böyle bir soruşturma yürütme konusundaki yetkisizlik kararını dikkate almamıştır. Soruşturma Komisyonu üyelerin değiştirmek suretiyle ise bu soruşturmanın tarafsız ve ön yargısız olmadığına ilişkin itirazımızın giderildiği izlenimini yaratmak istemektedir. Maruz kaldığımız uygulama ve yaptırımlara karşı mücadeleye, özgürlük ve barış içinde yaşama hakkını yükseltmeye devam edeceğimizi ilan ediyoruz.”

ANTİ DEMOKRATİK UYGULAMALAR
Eğitim Sen Genel Başkanı Kamuran Karaca ise yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: 
-“Haklarında disiplin soruşturması açılarak mağdur edilen değerli akademisyen arkadaşlarım için bir aradayız. Türkiye son yıllarda gerçekten her yönüyle hak etmediği tabloları yaşıyor. 15 Temmuz’a gelmeden önce yoğunlaşan anti demokratik uygulamalar o kadar ayyuka çıktı ki. Bugün burada arkadaşlarımızın disiplin soruşturmasına maruz kaldığı, demokrasi ile ilgili, ülkedeki çatışma süreci ile ilgili, barışı kardeşliği tarif eden bir bildiriyi imzaladıkları, bu yolla görüşlerini ve düşüncelerini açıkladıkları için, akademisyenler dahil bu ülkede toplumsal kaygısı olan, toplumsal süreci paylaşmak isteyen tüm insanların başında boza pişiriliyor. Bu süreç 15 Temmuz’a kadar böyle geldi. 15 Temmuz’dan sonra farklı bir sürece evrildi. Şimdi başka bir kaosla kimin ne yaptığı bilinmeyen bir yerde haklı haksız herkesin soruşturma kapsamına alındığı bir sürece tanık oluyoruz. Bu ülkede aklı başında her insanın söyleyebileceği şudur. Akademisyenler ve üniversite çalışanları, üniversite hocaları toplumsal yaşam, ekonomik, siyasal, bilimsel süreçle ilgili görüş ve düşüncelerini açıklayacaklar ki doğru yolu bulalım.

YILGINLIK ASLA OLMAYACAK
Doğruyu hep birlikte belirleyelim ve ülke adına kazanca dönüştürelim. Ama Türkiye’de son yıllarda bundan korkulmakta, sesi çıkanlar, düşünenler, araştıranlar, cezalandırılarak sindirilmek istenmekte. Hatta bu o kadar ileri gitmekte ki bazı siyasiler okuyan insanlardan, demokrat insanlardan korktuklarını söylemekte. Böyle bir sürecin içinde Eğitim-Sen üyesi olan akademisyen arkadaşlarımız bugün bu kapsamda açılan soruşturma nedeniyle ikinci kez savunma verecektir. Eğitim Sen olarak biz fikrini, düşüncesini, ülkenin geleceği ile ilgili kaygılarını dile getiren, demokrasi, adalet, barış, kardeşlik diyen yürekli akademisyenlerimizin,  insanların yanında olmaya devam edeceğiz. Ta ki bu karanlık tablo ülkenin üstünden kalkana kadar mücadeleyi yan yana, omuz omuza sürdüreceğiz. Bugün bu savunma sırasında da arkadaşlarımızın yanında olmaya, desteklerimizi sürdürmeye devam edeceğiz. İnanıyoruz ki bu birlikteliği büyüttüğümüzde sonuçları da olumlu olacaktır. Bu ülkenin, üniversitelerin hak ettiği sonuçlar olacaktır. Bilim insanlarının, toplumun hak ettiği bir ülkeyi hep beraber bu mücadele ile yaratacağız. Yılgınlık asla olmayacak. 

Ayşegül Kalaycı

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
1 Yorum