1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Güvenlik İş’te Toplu Sözleşme hazırlığı
Güvenlik İş’te Toplu Sözleşme hazırlığı

Güvenlik İş’te Toplu Sözleşme hazırlığı

Güvenlik-İş Sendikası Kocaeli Temsilciliği, özel güvenliklerin sesi olma adına Kocaeli de çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor.

A+A-

Güvenlik İş Sendikası Kocaeli İl Temsilcisi Muhammet Ali Tatlıgül, Disiplin Kurulu Başkanı Ramazan Palak, Marmara Bölge sorumlularından Mehmet Gazi Gül, Kocaeli Üniversitesi İş Yeri Baş temsilcisi Mustafa Altıntaş ile Kocaeli Kamu Hastanelerinde bağlı Darıca, Gebze, Fatih, Seka, Kocaeli Devlet ve Gölcük Devlet hastanelerindeki çalışan üyeleri ile buluşarak toplantılar gerçekleştirdi. Burada yapılan toplantılarda üyeler toplu sözleşme süreci hakkında bilgilendirildi.

UZMANLARIMIZ, ÜYELERİMİZİN HAKLARI İÇİN ÇALIŞIYOR
Güvenlik İş Sendikası Kocaeli İl temsilcisi Muhammet Ali Tatlıgül, “Kocaeli kamu hastanelerine bağlı çalışan özel güvenlik görevlilerinin seçimi olan Güvenlik-İş Sendikasının 2015 Mayıs ayında çıkan yetki tespit yazısına yapılan itiraz sonucunda talihsiz bir süreç içerisinde mahkeme sonucunu sabırla beklediler. Bu üyelerimizi derinden sarmıştır. Dört kez görülen mahkemede sonunda karar verilmiş yetki tespiti tarafımızda olduğu görülmüştür.  Bu kararın üyelerin kararı olduğu net bir şekilde anlaşılmıştır. Elimizde resmi belge olmasına rağmen bu talihsiz süreç yargıya taşınarak üyelerimizin toplu sözleşmeden doğan haklarının bu zamana kadar alamayışına sebep olmuştur. Artık bu sıkıntı geçti, üyelerimizin yetki tespit yazısından itibaren geçen süre ile ilgili geriye dönük hakları almak ve toplu sözleşmemizi yapmak için tüm gayretimizle sendikamızın uzmanları tarafından çalışılıyor. 

GERİYE DÖNÜK HAKLAR ALINACAK
Üyelerimiz rahat olsun, haklarımız geriye dönük olarak alınacaktır. Bir yıllık yapılan ihalelerde yapılan toplu sözleşmelerde bakanlık tarafından çalışanlara ödeme yapılamıyordu. Bu kanun maddesi sendikamızın uzun uğraşlar sonucunda değiştirilerek resmi gazetede yayınlanarak artık kaç yıllık veya aylık olursa olsun yapılan sözleşmelerden doğan ücret farklar ödenecektir. Üyelerimiz her daim artık kazanacaktır. Hastanelerde çalışan arkadaşlarımızın diğer kurumlara göre çalışanlardan çok daha fazla risk altında ve yoğun çalıştığını biliyoruz. Kocaeli de 1300-1400 TL arasında en düşük ücret hastanelerde uygulanmaktadır. İlimizde diğer bakanlıklara bağlı kurumlarda çalışan güvenlik görevlileri ise 2000 -2200 TL arasında çok daha iyi ücret almaktadırlar.

KURUMLAR EKSİK ÇALIŞIYOR
Bu düşük ücret karşılığında personel sıkıntısı da yaşanmakta, kurumlar eksik çalışmak zorunda kalmaktadır. Hastanelerde sağlık çalışanlarına verilen şiddet olaylarında beyaz kod uygulaması hakkı özel güvenliğe verilmemektedir. Oysaki bu uygulamanın asıl muhatabı bizleriz karşı koyan bizleriz darp edilen, canını ortaya koyan güvenlikler iken mahkeme salonlarında yalnız başına avukatsız bir şekilde bırakılmaktadır. Bizler eşitlik istiyoruz. Her çalışan gibi bizde sağlık bakanlığına hizmet ediyoruz. Diğer çalışanların güvenli bir ortamda hizmet vermesinin, vatandaşın da hizmet almasının vazgeçilmezi olan güvenliğin sağlık bakanlığına bağlı kadrolu çalışan olması istiyoruz” dedi. 
 

KAVGA DEĞİL ÇÖZÜM
Disiplin kurlu başkanı Palak, “Sendikamız çok kısa zamanda çok yol kat etti. Yarınlar bu günden daha iyi olacak. Özel güvenliklerin haklarını savunduğumuz gibi görevini kötüye kullananlarında hakkında disiplin kurulu karaları ile cezalar verilecek. Sendika sadece para kazandıran bir yapı değil. Geleceğimiz için daha iyi yaşama şartları için mücadele ediyor. Üyelerimizden yaşanacak sorunların kavga ile değil diyalog içerisinde çözüm aramalarını istiyoruz” dedi. 

GÜVENCENİZ GÜVENLİK İŞ
Mehmet Gazi Gül, “Sendikalaşmada birlik ve beraberlik oldukça önemli. Sendikamız gücünü üyelerden yani sizlerden alıyor. Şuan 26000 kişilik büyük bir aileyiz. Bu ailemiz ne kadar büyür ise o kadar isteklerimiz kabul görünür. Bizler ben değil biz olmayı hedef alacağız. Bizler her yerdeyiz, çalışmadığımız alan ve kurum yok. Halkın güvenliğini sağlıyor isek sizlerin de güvencesi Güvenlik-İş Sendikası’dır” dedi 
 

Ayşegül Kalaycı


 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.