1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Güzel Sanatlar’da gerginlik
Güzel Sanatlar’da gerginlik

Güzel Sanatlar’da gerginlik

Açıklamanın başlığı şöyle; “KOÜ GSF Sahne Sanatları ve Heykel Bölümlerini Kaderine Terk Ediyor” Sonrasında sürüyor o açıklama ve “Kocaeli Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Sahne Sanatları

A+A-

Açıklamanın başlığı şöyle;

“KOÜ GSF Sahne Sanatları ve Heykel Bölümlerini Kaderine Terk Ediyor”

Sonrasında sürüyor o açıklama ve;

“Kocaeli Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Sahne Sanatları ve Heykel Bölümleri’ni Hareke’ye terk edip gidiyor.

Bir süredir bir dedikodu gibi ortalıkta dolaşan Güzel Sanatlar Fakültesinin Hareke’den İzmit’e taşınması söylentisi, Dekanlıktan yapılan son duyuruyla gerçek bir hal almış durumda. Bu duyuruya göre, Sahne Sanatları ve Heykel Bölümleri, yer sıkıntısı bahane edilerek İzmit’e taşınmıyor ve Hareke’de bırakılıyor. Sanatın kolektivizmine aykırılığı tartışılmaz olan bu kararı alanların nasıl bir mantık yürüttüklerini anlamak ise imkânsız. Sanatı sadece kapalı mekânlarda yapılacak bir iş gibi gören ve bu yüzden toplumu sanattan hep kopuk tutmuş bir zihniyetin son örneği olan bu kararı, öğrenciler ve öğretim elemanları olarak kabul etmemiz mümkün değildir. Sanat için üstü kapalı yapılar değil, eserin paylaşılacağı ortam gereklidir. Eğer ortam yoksa sanat bu ortamı yaratır. Ama bu kararla, Sahne Sanatları ve Heykel Bölümlerine adeta “siz birkaç yıl sanat yapmasanız da olur” denmiştir. Zaten sanatın var olabilmesi için gerekli hocaları, gerekli olan altyapıyı, malzeme ve mekân eksiğini bir türlü giderememiş olan Kocaeli Üniversitesi bu bölümleri kaderine terk etmiştir. Hocaların yaşadığı tüm maddi sıkıntılara rağmen işlerini eksiksiz yapma isteğine, öğrencilerin tüm zorluklara, tüm imkânsızlıklara göğüs gerip sanat üretme gayretine rağmen, üniversitemizin aldığı bu kararı kabullenmiyoruz, kabullenmeyeceğiz.

Bu nedenle 13. 06. 2011 ve 18. 06. 2011 tarihleri arasında Hereke Marshall Kampusu Dekanlık binası önünde bir dizi eylem planlıyoruz, tatmin edici bir sonuç alıncaya kadar bu eylemin süreceğini bildiririz.

Kocaeli Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne Sanatları Bölümü Öğretim Görevlileri ve Öğrencileri” deniyor.

Türkiye’de sanat hep zorluklar içinde yapılmıştır ve görünen odur ki, bundan sonra da büyük zorluklarla yapılacak ve sürekli engellenecektir.

Ne ki, Kocaeli Üniversitesi’nin, Güzel Sanatlar Fakültesi’nin, tüm yönetim birimleriyle böyle düşünmediğini, sanata engel çıkarmak gibi bir mantığının olmadığını biliyoruz.

Öyleyse neden?

Güzel Sanatlar’ın tüm branşları Hereke’den İzmit’e getirilirken, yalnızca Sahne Sanatları ve Heykel bölümlerinin ayrı tutulması ne anlama geliyor?

Her iki bölümün öğrencileri de, öğretim görevlileri de huzursuz ve gergin. Böyle bir ayırımın karşısında olduklarını ve eylem başlattıklarını söylüyorlar.

Çözüm yok mu?

Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sezer Komsuoğlu ve Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Reşat Başar’ın, vakit geçirmeden bu soruna çözüm bulabilecekleri kanısındayım ben…

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.