1. HABERLER

  2. MEKTUP

  3. Haber atlayabiliriz ama bizde yalan olmayacak
Haber atlayabiliriz ama bizde yalan olmayacak

Haber atlayabiliriz ama bizde yalan olmayacak

24 Haziran’da yapılacak çok önemli seçimlerin havasına ve ortamına adeta balıklama girdik. Gündem tamamen siyaset ve havada her türlü dedikodu, her türlü palavra dolaşıyor.

A+A-

Bu ortamda elbette ÖZGÜR KOCAELİ gazetesine farklı bir sorumluluk düşüyor. Bu gazetenin önemli bir handikapı var. İstanbul’da basılıyor. Yani bu şehirde yayınlanan gazetelerin hepsinden bir-iki saat önce hazırlanması gerekiyor. İstanbul’da basılıyor olmak bu açıdan bir handikap ama baskı kalitesini de bütün okurların takdir ettiğini tahmin ediyorum.

Sadece baskı saati açısından değil anlatmak istediklerim. Biz, insanları sık sık aramayız. Herkesin peşinde koşmayız. Ortam ne kadar bozuk, siyaset ne kadar düzeysiz olsa da biz işimizi doğru yapmaya çalışırız.

Bu nedenle kimi zaman haber atlayabiliriz. Ama okurlara şunu taahhüt edebilirim: Bu gazetede yalan, palavra, uydurma, dedikoduya dayalı haber görmeyeceksiniz.

…………….

 

ÖZGÜR KOCAELİ’nin bir başka önemli özelliği de her siyasi görüşe açık olmasıdır. Ben bir gün içinde AK Partili, CHP’li, BBP’li, Saadet Partili, İYİ Partili siyasetçilerle görüşebiliyorum. İnsanlar bu gazeteye, bana güveniyorlar. Bu çok büyük avantajımız. Ama itiraf ediyorum. Siyasetçilerle konuştuğumuz her şeyi de yazmıyoruz. “Bu aramızda kalsın” denilerek başlanan cümlelerde ortaya konan fikirler, görüşler bizde kalıyor. Bu durumu gazetecilik adına bir zaaf olarak görmüyor, tam tersine, karşılıklı güven açısından çok değerli buluyorum.

…………

 

Geçen perşembe günü çok hareketliydi. Milletvekili aday adayı olmayı düşünenlerin bulundukları görevlerinden istifa etmelerinin son günüydü.

İzmit’te ne yalanlar, ne palavralar havada uçtu. Bir “Tık” fazla almanın derdinde olan özellikle internet sitelerinde yalanlar havada uçuştu. Sadece bu gazete kişilerin kendi ağızlarından yapacakları açıklamaları bekledi. İnternet sitemiz de gazete de bir tek yalan, palavra haberin peşinde olmadı.

O gün saatler 17.00’ye yaklaşırken, AK Parti İl Başkanı Ceyhan’ın istifası açıklanmıştı. CHP İl Başkanı Sarıbay’ın durumu merak ediliyordu. Gazeteyi biran önce hazırlamamız lazım. Sarıbay saat 17.00’yi bekliyor. Dayanamadım, telefon açtım, “Cengiz Abi, istifa edecek misin, etmeyecek misin? Bizi çok geçe bırakma. Kararını bana söyle” diye ricada bulundum. Sarıbay, “Emin ol ben de şu anda bilmiyorum. Ankara’dan haber bekliyorum” dedi. Saygı duyduk. Gecikmeyi göze alarak bekledik.

Yine aynı gün bazı internet sitelerinde “Karaosmanoğlu istifa ediyor. Milletvekili adayı olacak” haberleri yayıldı. Elbette böyle bir gelişme olursa, günün en büyük haberi olurdu. Ama biz yine dedikoduların üzerine atlamadık. Ben Sayın Başkan’ı aradım. Toplantıdaydı, açamadı. Birisini cep telefonundan ararsam, en fazla 3 kez çaldırır, kapatırım. Başkan’la ilk girişimimde görüşemedim. Yarım saat kadar sonra Başkan Karaosmanoğlu dönüş yaptı. “Başkanım istifa edeceğiniz, aday adayı olacağınız söyleniyor. Böyle bir şey var mı?” diye sordum. Karaosmanoğlu, “Kesinlikle yok. Halk bize bir görev verdi. Son güne kadar bu görevi en iyi şekilde yapmak için çalışacağım” dedi.

Yani bir kez daha bir yalan ve palavra haberi, kaynağından öğrenmiş olduk.

…………….

 

Bu tavrımız devam edecektir. Elimizden geldiği kadar, olabildiğince objektif olacak, bu gazetede her siyasi görüşün sesinin duyurulmasına çalışacağız. Seçim ortamına ilk girildiğinde, Saadet Partisi İl Başkanı bir basın toplantısı düzenlemişti. İl Başkanı Çelik, toplantıya başlarken gömleğinin kollarını sıvayarak güzel bir poz vermiş. Ertesi gün gazetenin manşetinde bu fotoğraf  “Saadet kolları sıvadı” başlığıyla yer aldı. Saadet İl Başkanı Nurettin Çelik aradı. Haberin ÖZGÜR KOCAELİ’de manşet olmasına şaşırmış. Çok sevindiğini söyledi, teşekkür etti. Tabii böyle takdir edilmeye, yapılan işin önemini anlayabilen siyasetçiler görmeye de ihtiyacımız olacak.

 

……………

Değerli okurlar; ÖZGÜR KOCAELİ gazetesi geçmişteki gibi çok kalabalık, çok koşturma kabiliyeti olan bir ekiple çalışmıyor. Şu sıralar gazetenin editörlerinden Ali Gündoğdu bir yurt dışı gezisinde. En hareketli günlerde bütün yük, Metin Karan’a kaldı. Metin Karan, en az benim kadar ciddi, haber ve dürüst gazetecilik konusunda titiz bir insandır. Bazen haber yükü altında bunaldığını da biliyorum. Ama ciddiyetinden, titizliğinden taviz vermeden gazeteyi yapıyor. Murat Yoldaş, hem bu gazetenin, hem Kocaeli siyasetinin çok büyük şansıdır. Her siyasi görüşten, her kesimden insanla diyaloğu vardır. İnsanlar Murat’ın dürüstlüğüne koşulsuz güvenirler. Bu da kritik seçim döneminde bu gazetenin avantajı olacak.

Ben, bu kentin en rahat, en kolay ulaşılabilen gazetecisiyim. Sekreterim yoktur. Kimsenin randevu almasına falan da gerek yoktur. Kim arıyorsa konuşur, kim geliyorsa, çay ikram edebilirim.

Böyle gördük, böyle bildik, bunca yıl böyle gazetecilik yaptık.

Kabul ediyorum, bazı zorluklarımız, sıkıntılarımız var ve siyasi rekabet kızıştıkça artacak. Kocaeli siyasetinde herkes, herkesin kendisinden yana olmasını istiyor. Geçen seçim dönemlerinde yaşadık. Benim yazdıklarımı, gazetenin attığı manşetleri beğenmeyen kimi küstah siyasetçiler, Recep Haldız’ı, Macit Haldız’ı arayacak, onlara sitem edecek, bizi şikayet edecekler.

Bu tür baskılar, Haldız’ları üzecektir. Ama yine eminim, onlar işimize karışmayacaklar. İçlerine atacak, bana bir şey söylemeyecekler. Ama biz çalışanların da bu tür insanlar yüzünden Haldız’ların çok üzülmesine neden olmamamız gerektiğinin bilincindeyiz.

Objektif gazetecilik yapacağız. ÖZGÜR KOCAELİ’nin marka değerine zarar vermeden, kimsenin aday gösterilmesinde veya liste dışı kalmasında etkili olmadan, kimsenin seçimi kazanması veya kaybetmesini hiç umursamadan işimizi yapmaya çalışacağız.

Bizim işimiz gazetecilik yapmak. Bu şehre her sabah güvendikleri, inandıkları pırıl pırıl gazeteyi sunmak. Bizim için de çok laf çıkartacaklar. Kendi yanlarına çekmek için çok baskı uygulayacaklar. Hiç birine gönül koymamaya, 25 Haziran’dan sonra da aynı itibar ve güveni korumak maksadıyla çalışmaya devam edeceğiz. Hiçbir seçim ölüm kalım meselesi değildir. Hiçbir seçimde hedeflenen yere aday olabilmek veya liste dışında kalmak çok büyük bir zafer veya çok büyük bir yıkım olmamalıdır.

Emin olun; bu kentteki siyasetin çirkinliğini, kimi siyasetçilerin ne kadar yüreksiz, ciğersiz ve akılsız olduğunu bildiğim için, bu dönemde bu şehirde gazeteci olmak istemezdim. Ama başka bildiğim iş yok, bu işi yapmaya mecburum. Bu kentin bu gazetede yazılanlara inanması ve bize güvenmesini istiyorum.

Bu duygularla bütün okurlara saygılar, sevgiler sunuyor, sağlık ve bereket diliyorum.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.