Kocaeli 17°C- 25 Eki, 2014-
 

Günlük 3 TL’den başlayan fiyatlarla sizde seriilan oluşturun hemen yayınlamaya başlayın. Özgür Kocaeli Gazetesi Internet Sitesi Seri İlanları

14 Temmuz 2012, 15:24 TSİ -Kocaeli Politika

AKP İl Kongresi'nden izlenimler

*Adalet ve Kalkınma Partisi’nin 4. Olağan genel kurulu ile ilgili İsmetpaşa stadında 2 günlük hazırlıklar sonrasında gelin gibi süslendi. 16 bin bayrakla...

AKP İl Kongresi'nden izlenimler
Foto, Özgür Kocaeli

*Adalet ve Kalkınma Partisi’nin 4. Olağan genel kurulu ile ilgili İsmetpaşa stadında 2 günlük hazırlıklar sonrasında gelin gibi süslendi. 16 bin bayrakla stadın üstü kapatıldı.

*Kocaeli Emniyetinde tüm izinler kaldırıldı ve 2 bin polis stad ve çevresinde görev yaparken, stadın üstünde de İstanbul’dan gelen polis helikopteri saat 14.00’ten itibaren sürekli tur attı.

*Kongre için stadın arka kısmında sahra hastanesi kurulurken, 112 ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ambülans hizmetlerine ait toplam 17 ambulans her hangi bir sağlık sorununa müdahale için stad çevresinde konuşlandırıldı.

*Stadta 20 giriş kapısına da ilçeler ile gençlik kolları ve kadın kolları üyeleri ve protocol üyeleri gibi ifadeler konularak herkesin giriş yeri de belirtilmiş oldu.

*Milliyetçi Hareket Partisi İl Başkanı Aydın Ünlü ve başkanlık divanı üyeleri dün sabah saatlerinde il binasında bir toplantı yaparak, AKP il kongresine katılmayacaklarını ifade ederek, konu ile ilgili olarak önümüzdeki günlerde açıklama yapacaklarını belirttiler.

*Protokol tribünlerindeki koltukların tamamının üstü de haki renkli koltuk kaplama ile kaplandı.

*Saha içinde bayanlar tek tip kıyafet (siyah etek veya pantalon, beyaz gömlek ve mavi flar taktılar.

*Satad içinde 10 bin sandalye konuldu ve her sandalyede AKP bayrakları bırakıldı.

*Çenesuyu ve Yuvacık su toplam 60 bin bardak suyu stadın belli bölgelerine koyarak, sıcağa karşı bir önlem alınmış oldu.

*İsmetpaşa stadının dağ tarafına kurulan sahnenin arka kısmındaki bölüm ise tamamen güvenlik açısından boş bırakıldı.

*Derince belediyesi 2 tane içinde kandil simidi bulunan 5 bin adet kandil simidi ve 5 bin adette limonata dağıttı.

*AKP İl kongresine gelenler için 10 bin adet yelpaze yaptırıldı.  

*Kongre de gösteri yapmak için Kartal Kafkas Halk Dansları ekibi, Kütahya Zeybek Halk Dansları ekibi, Tekirdağ Halk dansları ekibi geldi. 

*AKP kongresinde herhangi  bir protestoya mahal verilmemesi için Hodri Meydan grubundan olan veya Kocaeli spor atkısı bulunan hiçbir kimsenin de stada alınmaması için polislere bilgi verildi.

*Özellikle basın tribünün girişine özel bir X-Ray cihazı konuldu.

*AKP kongresine katılanlar arasında Kızılay Kocaeli Şube Başkanı Muzaffer Şişmanoğlu’da hazır bulundu.

*15.50 itibari ile Aleviliğin simgesi olan semah ekibinin gösterisinin ardındam Mevlevi semahı yapan 2 semazen gösterisi yapılıyor.

 *Şimdi de 7 ayrı bölge 7 ayrı dans gösterisi yapılıyor.

 *Polise talimat verildi, Hodri Meydan Grubu’nu içeri sokmayın denildi.

*15.50 itibari ile Aleviliğin simgesi olan semah ekibinin gösterisinin ardından Mevlevi semahı yapan 2 semazen gösterisi yapılmasının ardından 7 ayrı bölge 7 ayrı halk danslarının gösterisi ile etkinlik başladı.

*Stadta hareketlilikte 15.30 itibariyle başladı ve biranda delegeler gelmeye başladı ve karmaşa yüzünden vatandaşların büyük bir bölümü basın tribününe gelince karmaşa yaşandı.

*Kongreye Kartepe Muhtarlar Derneği Başkanı Hüseyin Türker ve yönetim kurulu üyeleri tam kadro kongreye katıldılar. Kocaeli Muhtarlar Derneği Başkanı Vedat Yoldaş ve yönetim kurulu üyeleri de tam kadro katıldılar.

*İzmit Ziraat Odası Başkanı Yusuf Karaaslan’da kongreye tam kadro katıldılar.

*Kongre de yeterli çoğunluğa 16.35 itibariyle varıldığı açıklandı ve kongrede divan başkanlığına Sakarya milletvekili Hasan Ali Çelik, yardımcılığına Temel Coşkun, katipliklerine ise Oya Tuncel, Yusuf Akın ve Kezban Timurlenk yapılan oylamayla getirildi.

 *Kongreye eski Chp’li Alikahya Belediye Başkanlığı yapmış İhsan Sarıca’da katıldı.

*Kongre başlarken emniyete çok fazla sayıda ihbar gelmesi nedeniyle emniyet işi biraz daha fazla önlem alarak kapılardan çıkışlara izin vermediler. Kongreye girenler dışarı çıkamadılar.

*İl Başkanı Yalçın Kuşkan Ankara da olduğu için Cem Muti, Müzeyyen Topçu Tan ve Pınar Aslan geldi. Kendilerine yer gösterilmediği için gidiyorlardı, il yöneticileri fark etti ve oturtmak istediler ve sadece Mahmut Civelek’i tebrik edip çıkacaklarını belirtip ayak üstü tebrik ederek stadtan ayrıldılar.

*Kongreye Genel Başkan Yardımcısı İstanbul milletvekili Ekrem Erdem,. Aile Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Ulaştırma Denizcilik Bakanı Binali Yıldırm, Kocaeli milletvekilleri Fikri Işık, Azize Sibel Gönül, Muzaffer Baştopçu, Zeki Aygün, İlyas Şeker, Mehmet Ali Okur, Genel Merkez Kadın Kolları Başkanı Güldal Akşit, KBB Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Sakarya Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, Genel merkez gençlik kolları başkanı Zafer Çubukçu, eski bakan Osman Pepe ismi okundu.

*Başbakan Recep Tayyip erdoğan 17.21 de eşi Emine Erdoğan ve kızı Sümeyye Erdoğan ile birlikte geldi.

AKP İl Başkanı Mahmut Civelek, şunları söyledi;

Kocaeli CHP’nin kalesiydi. Skandallarla konuşuluyordu. En önemli sanayi şehrinin gideceği yer yoktu. Deniz bitmiş, deniz altı da bitmişti. Adeta kaderine terk edilmişti. İzmit bir Avrupa şehridir diyordu. CHP’nin karanlığına AKP aydınlığı geldi de bize yakışanı yaptık. Laf değil iş ürettik. AKP’nin kuruluşu hem dünya, hem Türkiye, hem de Kocaeli için iyi oldu. Bu tarihten sonra ne Kocaeli de nede Türkiye de hiçbir şey eskisi gibi olmadı. Eskisi gibi de kalmadı. 80 yıllık suskunluk, baskı, zorbalık, inanca saygısızlık dönemi kapandı. Yeni bir aydınlık çağ açıldı. Demokrat bir duruş ortaya koyduk Kocaeli ve Türkiye bizi bağrına bastı. Bende 5 yıl belediye başkanlığı yaptım. İnsanlar hizmet ve eserlere kavuştu. Kocaeli’nin her yerini şantiyeye çevirdik. Eserlerimiz boy verdi. Milletimiz vaadimizin sözle değil gönülde olduğunu, yaşayarak gördü. Milletimizle kurduğumuz gönül bağı daha da güçlendi. Her sandıkta daha da güçlendik. Milletimiz bizi hiç yanıltmadı ama bizde milletimizi hiç yanıltmadık. 11 milletvekilinden biri bakan olmak üzere 7 sini meclise göndermiştir bu millet. Ama bitmedi. Yükselişimiz devam ediyor. Üye sayımız rakiplerimizin aldığı oy oranımızdan daha yüksek. 1 milyon seçmenimiz var, 207 bin üyemiz var. Burada Alevi kardeşlerimizde, roman kardeşlerimizde herkes burada. Var gücümüzle çalışmaya devam etmek zorundayız. Hamdolsun çok yol aldık. Bugün Kocaeli bir yaşam üssü, cazibe merkezi ise ulusal yatırımların gözdesi ise bunun nedeni Akp’DİR. Öldü denilen körfezde yunuslar yeniden yaşıyor. Kocaeli yeşille mavinin buluştuğu, bilişim çağının merkezi ve tarımı ile bir bütün. Bilişim vadisi için gün sayıyoruz. Bu manada Bakanımız Nihat Ergün’ü, milletvekillerimiz Sibel Gönül ve Fikri Işık’a teşekkür ediyorum” dedi. 

Ergün ise

Civelek’ten sonra yaptığı konuşmasında, “ Bu kongrenin partimiz için, şehrimiz için milletimiz için hayırlar getirmesini diliyorum. Bugün hiçbir siyasi partinin atamadığı adımları atan siyasi partinin mensubu olduğu gurur duyduğu bir mensubuyuz. Sadece stadlarda bile yapılması Türk  siyasetine çok büyük yeniliktir. Ben herkesi canı gönülden tebrik ediyorum. İnşallah bundan sonrada büyük kongremizi gerçekleştireceğiz. Her kongremizde yeni bir coşku yaşıyoruz. Kadrolarımız yenileniyor, gençleşiyor. Çünkü AKP geçtiğimiz 10 yıl boyunca büyük hizmetler yaptığı gibi gelecek 10 yılda da büyük hizmetler gerçekleştirecektir. Kocaeli teşkilatı kuruluşumuzdan beri mahalli seçim olsun, genel seçim olsun büyük performans göstermiştir. Kocaeli teşkilatımızın kalitesi kamuoyu tarafından takdir edilmektedir. Milletvekillerimizin tamamı teşkilatlarımızın içinden seçilmişlerdir. Belediye başkanlarımızda aynıdır. Bu üretkenlik ve dinamizm Türkiye’ye örnek olacak bir teşkilat dinamizmidir. Şimdi hedefler koyan bir Türkiye var. Türkiye’nin ekonomik anlamda sırasını 10 basamak birden yükselttik. 230 milyar dolardan 800 milyar dolara milli getiren bir Türkiye var. Şimdi 10 yıl sonraki hedefimiz 2023 hedefimiz ilk 10 arasına girmek. 

Başbakan Erdoğan şuanda konuşmalarını yapıyor;

Kocaelinin güzel insanları, teşkilatımızın değerli mensupları sizleri Kocaeli il teşkilatımızın 4. Olağan kongresinde en kalbi duygularla selamlıyorum. Gençlerin ‘ Bu davaya gençliğimiz feda. Büyük usta. Kocaeli il gençlik kolları’dev pankart açması sonrasında Başbakan Erdoğan benimde sizlere canım feda dedi. Başbakan Erdoğan AKP’nin kuruluşundan buyana Kocaeli’nde oy oranlarını sıralayarak, ‘Bu başarınızdan dolayı sizleri kutluyorum. 2014 farklı olacak inanıyorum 2015 daha farklı olacak. Bu nedenle Kocaeli il teşkilatımızı tebrik ediyorum. İl başkanımız, ilçe başkanlarımıza, temsilcilerimize, sandık müşahitlerimize teşekkür ediyorum. Kocaelili bakanımıza, milletvekillerimize, KBB başkanımıza, ilçe belediye başkanlarımıza, il genel meclisimize teşekkür ediyorum. Kocaeli il kadın, ilçe kadın kolları, il gençlik ve ilçe gençlik kollarımıza ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Sizden bu yıla çıkarken ortaya koyduğumuz ahdi bırakmadınız, gece demediniz gündüz demediniz. Aşık Veysel gibi uzun ince bir yolda gidiyoruz gündüz gece dediniz ve gidiyoruz gündüz gece. Bizi buraya getiren bu aşktır, heyecandır. Biz bir olduk dirlik olduk ve birlikte Türkiye olduk. Bunun için ilk seçimlerde 81 vilayette 80’ninde milletvekili çıkardık. 7 bölgede de 1.parti olduk. Diğerleri bunları başaramıyor. Biz bölgesel milliyetçilik yapmıyoruz. Etnik milliyetçilik, dinsel milliyetçilik yapmıyoruz. Bu vatan topraklarının partisi olarak buradayız. Ne dedik tek millet, tek vatan ve tek devlet dedik. Ama diğerleri bunları diyemiyor. Diğerleri 75 milyonun partisi olamıyor. Kimisi kumsalların, kimisi bir etnik grubun diğeri başka bir etnik grubun partisi oluyor. İşte bu kutlu yolculukta bugüne kadar hep birlikte el ele verdik. Tek vücud olduk” dedi. Gençlerin tekrar bir büyük kalp üstünde olan pankartı açması sonrasında başbakan Erdoğan gençleri tekrar tebrik etti.

Başbakan Erdoğan, “ Kocaeli bizleri hiçbir zaman mahcup etmedi. Bizde Kocaelinin 9,5 yıl boyunca hizmetkarı olduk. Allah izin verdiği müddetçe, siz arkamızda olduğunuz müddetçe Kocaeliye hizmet etmeye hizmetkar olmaya devam edeceğiz” dedi. Aşırı sıcak nedeniyle müsaade isteyerek ceketini çıkardı. Başbakan Erdoğan,  Suriye’deki katliamla ilgili konuşmasına devam etti. Suriye liderini sert bir şekilde eleştirdi. 

Murat YOLDAŞ, Çetin GÜROL, Yeliz KORAY

14 Temmuz 2012,15:24 TSİ - Kocaeli Politika
Haber Özgür Kocaeli
avatar

Ben Misafir değil ev sahibiyim !

Yorumlar

 • 5

  Zahit- Sevgili kraldan çok kralcılar öncelikle gelenin il yöneticisi değilde başbakan olduğunu hatırlattığınız için teşekkür ederim ancak başbakanın tabii ki özel korumları olacaktır kimse neden korumaları var demiyor bunu anlayabileceğinizi düşünmüştüm. Konu şu hiç bir lider yüzde 50 oy aldığı halkının içine bu kadar ağır koruma duvarları ile girmemeli girmezde. Suikast girişimleri ise başbakanı yüceltmeye yönelik senaryolardan ibarettir şuanda başbakana suikast düzenlemeye kimsenin gücü yetmez abd buna asla izin vermez günü geldiğinde abd kendi işini kendi görür.

  Yanıtla Beğen 14 Temmuz, 19:19

 • 3

  Feride- Sevgili zahit il yöneticisi değil türkiye cumhuriyetinin seçilmiş başbakanı geliyor tabiki korumaları olacak. Hangi başbakan korumasız gezdi? araştırmak lazım dünyada bu kadar süikast girişiminde bulununan bir başbakan ve cumhurbaşkanı var mıdır? yorum yaparken bir düşünüp yazılmalı. Kararları sandıkta belirten bir toplumsak seçilmiş kişilerden önce makamlara saygı duymayı öğrenmek gerekir.

  Yanıtla Beğen 14 Temmuz, 16:06

 • 2

  Zahit- Ülkenin yüzde 50 oyunu alacaksın gittiğin heryerde koruma orduları helikopterler jeepler peşinde kuş uçurtmayacak. Sonra ben bi tek Allahtan korkarım diyeceksin. Bunu birtek bizim halkımız yutar çokta güzel yutuyor.

  Yanıtla Beğen 14 Temmuz, 15:47

  • 4

   Ferhat- Sen basbakan olda korumasız gez.

   Yanıtla Beğen 14 Temmuz, 18:42

avatar

Ben Misafir değil ev sahibiyim !