Kocaeli 14°C- 21 Kas, 2014-
 

Günlük 3 TL’den başlayan fiyatlarla sizde seriilan oluşturun hemen yayınlamaya başlayın. Özgür Kocaeli Gazetesi Internet Sitesi Seri İlanları

06 Kasım 2009, 05:00 TSİ - İzmit

Çayırköy’de Mantar fabrikası

İzmitli Ziraatçi Mehmet Çolakoğlu, Çayırköy mevkiinde 200 bin TL’lik yatırımla yeni bir mantar üretim tesisi kurdu. 3 dönümlük alanda kurulan, 2 bin metrekare kapalı alanı bulunan tesis tam kapasite ile üretime geçtiğinde, ayda 60 ton mantar üretilecek.
Uzun yıllardan beri küçük çaplı bir işletme ile mantar üretimi yaptığını belirten Mehmet Çolakoğlu, tesisin hikayesini şöyle anlattı:
“- İzmit Ziraat Odası, geçen yıl beni Antalya Korkuteli ve Develi ilçelerinde kurulan fuarlara götürdü. Korkuteli ilçesi, kompoz gübre üretiminde Türkiye’nin en önemli merkezi ve modeli olmuş. Bu ilçede 10 tane mantar tesisi var. Ayrıca, bu tesisten bölgedeki çiftçilere kompoz veriliyor, evlerinin altında mantar üretmeleri sağlanıyor. Daha sonra bu mantarlar toplanıp, değerlendiriliyor. Binlerce kişi ekmek kazanıyor. Bu modeli ilimize getirdim. Kendi tesisimizde 25 kişiye istihdam sağlayacağız. Ayrıca bölgedeki köylerde üreticilere kompoz verecek, evlerinin altında mantar üretmelerini teşvik edeceğiz. Onlar da kazanacak.”
Çayırköy’de kurulan Çolakoğlu Mantarcılık tesislerinde şimdilik 25 üretim odasından 2’si çalışır durumda. Mehmet Çolakoğlu, tesisin yakın zamanda tam kapasiteye erişeceğini, çevreye de herhangi bir olumsuz etkilerinin olmayacağını söyledi.

06 Kasım 2009,05:00 TSİ - Kocaeli / İzmit
Haber Özgür Kocaeli
avatar

Ben Misafir değil ev sahibiyim !

Yorumlar

 • 3

  Emrah-akyil- Benim elimde ucyuz balya var saatin alan varmi islam ama acil satmam lazim ilgilenenler bn ulassin.

  Yanıtla Beğen 22 Temmuz, 14:13

 • 1

  Ibrahim- Kullanılmış mantar toprağı arıyorum 05352525667 ibrahim.

  Yanıtla Beğen 18 Haziran, 19:23

 • 3

  Fatih- Ben kullanılmış mantar topragı arıyorum gübre amaçlı kullanacagım siz satmıyorsanız kullanılmış mantar tapragı satan bildiginiz yer varmı yardımcı olursanız ssevinirim tşk.

  Yanıtla Beğen 14 Eylül, 23:40

 • 4

  Bagimsiz- HAYIRLI  olsun

  Yanıtla Beğen 07 Kasım, 00:02

 • 5

  Ferrari- Başarılar.

  Yanıtla Beğen 06 Kasım, 09:24

avatar

Ben Misafir değil ev sahibiyim !