Kocaeli 15°C- 31 Eki, 2014-
 

Günlük 3 TL’den başlayan fiyatlarla sizde seriilan oluşturun hemen yayınlamaya başlayın. Özgür Kocaeli Gazetesi Internet Sitesi Seri İlanları

01 Eylül 2013, 00:00 TSİ -Kocaeli Politika

Ey güzel İzmit... Kime yar olacaksın?

İlişkili Konular

1 / 12 - NEVZAT DOĞAN

NEVZAT DOĞAN
Foto, Özgür Kocaeli

İLKER AKŞİT

Düğüm kopuyor. 2014 yerel seçimlerine yaklaşık 6 ay kaldı. Seçim sürecine girdik. Seçimin en hareketli geçeceği, en büyük rekabetin yaşanacağı yer kuşkusuz Kocaeli'nin merkezi İzmit olacak. Bu hafta, “Ey güzel İzmit... Kime yar olacaksın?” diye soruyoruz. Ve AK Parti'nin rakiplerini, yani CHP'nin adaylarını analiz ediyoruz.

PROF. DR. CÜNEYD ÖZKÜRKÇÜGİL

Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde görev yapıyor. Üroloji Profesörü. Eski milletvekili Ömer Türkçakal'ın damadı. Tabip Odası'nın eski başkanı. İşinde çok başarılı bir akademisyen. Kocaeli Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi'nin en başarılı doktorlarından biri. İzmit için adaylığını ilk ilan eden isim oldu. Cesur bir çıkış yaptı. Sahaya indi, köyleri, mahalleleri dolaştı. Cüneyd Hoca, farklı bir CHP'li. Muhafazakar hassasiyetleri de olan biri. Elbette işinde başarılı bir akademisyen olan, bütün kentin tanıdığı başarılı bir doktor olan Cüneyd Hoca'da dikkat çeken en önemli unsur “akademisyen egosu”. Onun için “CHP'deki Nevzat Doğan” diyenler bile var. “Cüneyd Hoca da tıpkı Nevzat Doğan gibi, egosu şişkin biri. Halkla kolay iletişim kuramaz. Nevzat Bey gibi iletişim kazaları yaşar” diye yorum yapanlar var.  Cüneyd Hoca, her şeye rağmen yoluna iddialı bir aday adayı olarak devam ediyor.

HAKAN TANTA

İzmit sosyal hayatının tanınan ve popüler isimlerinden...  Eski KYÖD Başkanı. Onu tanıyanlar tarafından çok sevilen, saygı duyulan bir isim. Zaten onu tanıyıp da sevmemek, sohbetinden keyif almamak mümkün değil. Sosyal medyada çok popüler, medyada ilişkileri nedeniyle yer bulması çok kolay bir siyasetçi. Ama ya İzmit genelinde ne yapar? Evet, asıl sorulması gereken soru bu; bir sosyal medya fenomeni olan Hakan Tanta, “İzmit'i yeniden fethedebilir mi?” İşte bu sorunun yanıtı çok zor. Çevresinde ona gaz verenler, sen bu işi yaparsın diyenlerin etkisinden kurtulup, sistemli ve profesyonel bir çalışma yapabilirse neden olmasın? Ama Hakan Tanta bugüne kadar böyle bir çalışma yapabildi mi? Hayır! Yapacak gibi görünüyor mu? Yine hayır. Böyle giderse çok sevilen bir adam, Doğmamış Siyasetçiler Mezarlığı'nda yerini alacak. Yazık olacak.

FAHRİ ÖRENGÜL

Kocaeli Barosu'nun eski başkanlarından. İzmit'in en popüler, en çok kazanan avukatlarından... İzmit Belediye Meclisi ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi... Görev yaptığı süre içinde aslanlar gibi muhalefet görevini üstlendi. Ayağı yere sağlam basan açıklamalar yaptı. Konuşmalarının altını doldurdu. CHP'de doğru düzgün ve seviyeli muhalefet edebilen birkaç kişiden biri. Eğitimli, prezentabl, başarılı, tanınan biri. Yıllardan beri siyaset yapıyor. Bir yerlere aday olmak, en doğal hakkı. Bazılarından, hele birçoğundan çok onun hakkı. Ama bu dönem niye aday oldu? Bu soruya kendi bile net bir yanıt veremez zannediyorum! Çünkü aday olmuş olmak için aday olmuş gibi bir havası var. İlla ki bir yere çıkayım düşüncesiyle adaylığını son dakika ilan ediyor gibi bir görüntüsü var. Bu imajı silmeli, o koltuğa oturmak istediğini daha çok belli etmeli. Çok çabuk morali bozuluyor, bazı şeylerden çabuk etkileniyor. Fahri Örengül, bu özelliklerini değiştirmeli. Daha fazla sosyalleşmeli. Halkın arasına karışmalı. Bu koşullarda Cüneyd Özkürgçügil ve Hakan Tanta gibi adayların gerisine düştüğünü görmeli.

ERTUĞRUL AKALIN

Eski Değirmendere Belediye Başkanı. Değirmendere'de kendi has tarzıyla hala hatırlanan bir siyasetçi. Rahat kıyafetler giyer, gitar çalar, resmi takılmazdı. Tam bir halk adamı görüntüsü verirdi. Gerçek bir sosyal demokrat olarak hatırlanıyor. Onu bilenler, tanıyanlar ona hala övgüler yağdırıyorlar. Ama İzmit olur mu? İşte o ayrı bir tartışma konusu. Bir dost sohbetinde onunla ilgili şöyle bir şey söylendi: “İzmit'i kazanırsak, efsane bir belediye başkanı olur. Unutulmaz bir belediye başkanı olur, tarih yazar. Ama o seçim falan kazanamaz. Birisi belediyeyi alacak, seçimi kazanıp onu da koltuğa oturtacak. Ertuğrul'un İzmit Belediye Başkanı olması, ancak böyle gerçekleşir (!)” Ertuğrul Akalın, iyi bir isim olabilir ama bu yetmez!  “İyi bir projenin adayı” olmalı. Değirmendere'de tanınan ve sevilen Akalın, İzmit'e tanıtılmalı. Çok geç kalındı mı? Hayır! Acele edilmeli mi? Evet!

FATMA KAPLAN HÜRRİYET

İzmit'in bir Leyla Atakan'a ihtiyacı yok mu? Var. Fatma Kaplan Hürriyet, 2. Leyla Atakan olur mu? Bu soruya evet diyebilmek çok zor. Kendisini anlatması, tanıtması gerekiyor. İzmit halkı, onu tanımıyor. İlk bakışta enerjik bir görüntü vermiyor, “Tamam, aranan kan bulundu” dedirtemiyor. Yarın farklı düşünebilir miyiz? Neden olmasın?

AYSUN ERENKAYA ÖZCAN

Arkadaşımız, meslektaşımız eski gazeteci... Gazetecilik yaptığı dönemde iyi işler yaptı, güzel röportajlar çıkardı. Ama İzmit Belediye Başkan Adayı olur mu? Üzülmesin, kızmasın, darılmasın ama Kurtlar Sofrası'ndan çıkamaz. Bir üniversite diploması dahi olmayan Aysun Hanım, CHP'nin İzmit adayı olamaz.

NEVZAT DOĞAN'I KİM YENEBİLİR?

AK Parti'nin 2014 İzmit Adayı, büyük bir sürpriz olmazsa mevcut belediye başkanı Nevzat Doğan olacak. Peki, Nevzat Doğan'ı kim yenebilir? Onu sandığa kim gömebilir? Muhalefetin bu günlerde cevap aradığı soru işte bu... Cevap belli mi? Daha değil!

HER DÖNEMİN POTANSİYEL ADAYI

Sefa Sirmen... Bu sütunlarda onu değerlendirme dışı bırakıyoruz. Çünkü adayım demiyor. Ama her ne hikmetse, birileri onu her dönem aday olarak ilan ediyor.

HİKMET ABİ NE YAPAR?

İzmit'e aday adayı olur mu? Aday adayı olursa aday gösterilir mi? Bu soruların hala net bir yanıtı yok. Hikmet Erenkaya aday olmak istiyor ama hala ortada fol yok yumurta yok.

01 Eylül 2013,00:00 TSİ - Kocaeli Politika
Haber Özgür Kocaeli
avatar

Ben Misafir değil ev sahibiyim !

Yorumlar

  • 2

    Icelep- Din dersi öğretmeni karaosmanoğlu'ndan büyükşehir başkanı oluyorda gazeteciden izmit'e başkan olamamamın nedenini pek anlayamadım. Aysun hanım avukatmı olmalıydı sizce başkan olabilmek için?. Baroya başkan seçmiyor bu ile başkan seçiyoruz. Hertürlü sosyal etkinlikte bilinçli bir şekilde aysun hanım hep görülüyor. Ve bu şehir için hertürlü donanıma sahip. Kocaelini ülke sorunlarına tvlerde göbeğini kaşıyanlar izleyenler değil kente sahip çıkanlar söz sahibi olmalıdır. Taraflı bulduğum aday tanıtımınız aysun hanımı iyi tanıyamanıza bağlıyorum.. Sonuçta aysun hanım sizleri çok şaşırtacak. Selam ve sevgi ile.

    Yanıtla Beğen 04 Eylül, 17:58

  • 1

    Murat-erdil- İlker bey yorumlarınızın çoğuna katılmıyorum bir vatandaş olarak. Fahri örengül bu göreve en layık kişi aday olmayı ve belediye başkanlığını o kadar çok istiyor ve yıllardan beri o kadar çalışıyor ki. Ne yapması lazım size inandırması için bilmiyorum. Sonra fatma hilal kaplan'da bu potansiyel var çok sosyal ve halkın arasında olan bir kişi. Bıktık sefa sirmen ve hikmet erenkaya'dan. Sanırım siz onları istiyorsunuz bilinç altınızda o var ama kaybeden chp olur. Bu da benim yanı halkın vatandaşın yorumu. Herhalde bu yorum editörünüz tarafından yayınlanmaz.

    Yanıtla Beğen 01 Eylül, 01:28

avatar

Ben Misafir değil ev sahibiyim !