Kocaeli 15°C- 30 Eki, 2014-
 

Günlük 3 TL’den başlayan fiyatlarla sizde seriilan oluşturun hemen yayınlamaya başlayın. Özgür Kocaeli Gazetesi Internet Sitesi Seri İlanları

11 Mart 2011, 15:42 TSİ - İzmit Yaşam

Karmate’den açıklama: “Bu insanlar Artvinli olamaz”

İlişkili Konular

Körfez Artvinliler Derneği tarafından 7 Mart 2011 tarihinde Atatürk Kapalı Spor Salonu’nda düzenlenen “Artvin’in düşman işgalinden kurtuluşunun 90’ıncı yılı” kutlamalarında sahne alan Karadeniz müziğinin yeni temsilcilerinden Karmate müzik gurubu, haklarında yerel bir gazetede yayımlanan “Artvinliler ‘Karmate’siz eğlendi” başlıklı haber ve içeriği hakkında İstanbul’dan ilimize gelip gazetemize bir açıklama yaptı. “Parasını alamadığı için sahneye çıkmadı, herkesin gönlü olsun diye 2 parça okuyup gitti” denilen haberin gerçeği hiçbir şekilde yansıtmadığını, organizasyondaki rezaleti kendi üzerlerine yıkmaya çalıştıklarını söyleyen grubun solisti Resul Dindar, “Bu geceyi düzenleyen insanlar Artvinli olamaz. O kadar kötü bir organizasyon ki, organizasyon denilemeyecek kadar karmaşık ve baştan sağmaydı. Bu insanlar ile Artvin kültürü yaşatılamaz, anlatılamaz ve kesinlikle ifade edilemez. Her türlü zorluğa rağmen 2 değil, 16 şarkı söyledik. Bu durumu video ile kanıtlayabilirim” dedi.

15. 00’da geldik, 23. 50’de sahne aldık

Konu ile ilgili Resul Dindar şunları söyledi: “Düzenlenen gece ile ilgili derneğin bir yöneticisi telefonla bize ulaştı. Gece hakkında bilgi verdi. Böyle anlamlı gecelerde emeğimizi ve ihtiyaçlarımızı karşılayabilmesi için talep ettiğimiz sahne ücreti önemli değildir. Dernek kültürünü yaşatmak adına elimizden gelen bütün fedakarlıkları yaparız. Her şey para değildir. Çünkü biz de Artvinliyiz. Fakat hemşerilerimizden, oraya gelecek olan konuklardan bilet karşılığı para alınacağı söylendiğinde çok şaşırdık. Bir derneğin Artvin’in kurtuluş gününü kutlamak için organize ettiği bir gecede para toplamak hiçbir derneğe, kuruma yakışmaz. Dernek ihtiyaçlarının karşılanması için cüzi bir miktar belirlendiğini öğrendiğimde az da olsa onlara hak verdim. Sonrasında içinde bulunduğum grubumun ihtiyaçlarını karşılamak adına bende belli bir miktar ücret talep ettim. Bu çok normal. Sonuçta karşılıklı bir anlaşmaya vardık. Bizden kurulacak sahne konusunda yardımcı olmamızı istediler. Sürekli çalıştığımız firmaya haber verdik. Arada biz olduğumuz için onlar da fiyatı yarı yarıya düşürdüler. Konser günü geldi, saat 15. 00 da Atatürk Kapalı Spor Salonu’nda hazır olduk. Sahne kuruldu, ses ayarlarını yaptık, ardından konser saati gelene kadar yemek yedik ve saat 18. 00 da tekrar salona geldik. Bu süre içerisinde bir tane dernek yöneticisi bizimle ilgilenmedi. ‘Siz geldiniz mi?’, ‘Hoş geldiniz’, ‘Bir isteğiniz var mı?’ diyen bir Allah’ın kulu çıkmadı. Salonun tamamı dolmuş, yer bulamayanlar merdivenlere oturmuş, ‘Karmate’ diye tempo tutuyorlardı” dedi.

Ücretsiz halk konseri vereceğiz

Bize saat 20. 00 da sahne alacağımızı söylediler ve yalnızca bizim konser vereceğimizi bildirdiler. Program başladı, konuşmalar, protokol şovları, plaketlerin havada uçuşması derken saat 21. 00 oldu. Ardından iki tane yerel sanatçı sahne aldı. Biz arkada adına kulis bile diyemeyeceğim bir barakada soğukta saatlerce bekledik. Bizlere bir merhaba bile demeyen dernek yetkilileri saat 23. 30 gibi çok şükür kulise geldiler. Biz yaşadığımız sorunları, salonda bekleyen sevenlerimizin mağduriyetini ve gerçekten de alamadığımız ücreti konuşurken kendini bilmez birisi sahneye çıkıp ‘Karmate parasını alamadığı için sahneye çıkmıyor’ diye bağırdı. Ne dernek ne de organizasyondan bir yetkili çıkıp da ‘Karmate bizlerin organizasyon beceriksizliği ve eksikliği yüzünden hala içeride sıranın kendisine gelmesini bekliyor’ demedi. Bizler paramızı almamıştık, doğru ama sahneye çıkamayışımızın bununla alakası yoktur. Sonuçta paramızı almadan sahneye çıkmıştık. Biz zaten konsere başlamıştık ki, tulum çalan arkadaşım İsmail Avcı’nın koynundan içeri para sıkıştırmaya çalıştıklarında, bu onların ayıbını sanırım ikiye katlamıştır. Yaklaşık 45 dakika sahne aldıktan sonra, emniyet güçleri organizasyon yetkililerine vermiş olduğu yasal sürenin aşılmasından dolayı apar topar sahneden indirildik. Eğer fırsatımız olsaydı yaşadığımız her türlü olumsuzluğa rağmen bizleri geç saatlere kadar sabırla bekleyen sevenlerimiz için sabaha kadar konseri devam ettirebilirdik. Çok sayıda Karadenizli insanın yaşadığı Kocaeli’de böyle bir olayın yaşanması beni ve grubumu çok üzdü. Hayranlarımız üzüldü. İzmit’te gerçekleştirdiğimiz dördüncü konserdi. Onların mağduriyetini gidermek için en kısa zamanda Kocaeli’de ücretsiz bir halk konseri vereceğiz” dedi.

(Samet Türkyılmaz)

11 Mart 2011,15:42 TSİ - Kocaeli / İzmit Yaşam
Haber Özgür Kocaeli
avatar

Ben Misafir değil ev sahibiyim !

Yorumlar

 • 1

  Tarzan- Slm arkadaşlar bende bir artvinli olarak o gece ordaydım ve olaya birebir şahıt oldum herkez tek taraflı yorum yapıyo tamam karmatenın şahsına bir diyeceğim yok sesıne bilassa hatta benim yakın arkadaşımında amcasının oğlu ama karmateyle dernek 100 bilet karşılığı anlaşmıştı bileti satıp parasını sattığı biletten alacaktı ama bileti satamayınca dernekten tekrar para ıstei ve dernekte doğal olarak ona ıtıraz etti ona rağman parasını almadan sahneye çımamakla ısrar etti ve parasının tamamını dernek tekrar ödedi arkadaşlar resulun çok yakın arkadaşı yanı onu bu geceye göüren arkadaşı sorumluydu malesef erkenden kayıp oldu ve telefonada çıkmadı ayrekten ak partını uzantısı diye yazmış biri unutmayalımki bügünkü kocaeli büyük şehir belediye başkanını sayın ıbrahım kara osman oğlunu yuhalamışlardır malum kişiler ve derneğin yönetiminde çok sayıda çok değerli chp li arkadaşlarda vardır saygılarımla.

  Yanıtla Beğen 14 Ocak, 21:55

 • 2

  Hakanozturk- Karmate artvin in gururudur genclerinde cok büyük öncüsü yaptıkları her seyde samimiyet olduguna inanıyorum ve yapılan bu davranışı kınıyorum. Karmatenin her zaman destekcisi olacagız artvinliler olarak.

  Yanıtla Beğen 14 Mart, 00:37

 • 3

  Nicomedia- Ben saat 16:45 qibi bilet almaya qeldim. Resul abi oradaydı. Gecenin bombası onlar olmasına ragmen kimse yokken onlar oradaydı. Hatta telefonda konuştuqum bilet satışı yapacak insanlar bile yokken!düşünün kimi sanatçılar söylenen program saatinin sonrasında gelirlerken onlar kimse yokken gelip bu organizasyonu önemsedigini gösterirken,onlar böylesine kaprissiz mütevazi olmasına ragmen yapılan kesinlikle büyük bir ayıp büyük bir yanlıştır. Selametle.

  Yanıtla Beğen 13 Mart, 00:28

 • 4

  Zangoc- Bahsi geçen derneğin bir üyesi olduğumu üzülerek ifade etmek isterim. Malesef akp nin bir kolu gibi görünüm sergilediğinden arkasında kamuoyu desteği kalmamıştır. Hiçbir türlü artvinliyi temsil edemez. Bu yolda yürüdükleri için epey eleştiri almış olmalarına rağmen kendi dünya görüşlerini ,bir siyasi partinin uzantısı olma görüntüsünden asla vazgeçmemişlerdir. Salon süslemelerinde beyaz ,turuncu renklerle kime hizmet ettiğini sormak isterim. Artvini temsil eden renk ne zamandan beri yeşil - beyazdan / turuncu beyaza döndü. Karmate grubu solisti resul beyin tüm eleştirileri doğrudur. Bizzat bende şahidim. Hatta kuliste tulum çalan arkadaşla bu yönde kısa süren bir sohbette etmiştim. Merak etmeyin,dernek yönetici ve akp yandaşları son derece memnunlar. O cenahtan en ufak bir eleştiri yok. Buda bunların kalite ve beklentilerinin düzeyini gösterir.

  Yanıtla Beğen 12 Mart, 02:48

 • 5

  Gece-yarim- Konserle ilgili artwınlı olamazlar yorumuna kesinlikle katılıyoruz , bunlar asimile olmuşlar nüfus kağıtlarına bakıp ona göre yorum yapmak lazım asimile olanları artwın nüfusundan silmek lazım. Tesekkurler. Not= bız samsunda yasayan artwın hopalılar olarak samsuna gelmenızı cook ıstıyoruz. Buraya gelıp konser wererek butun bu yasananlara karsı hep beraber karsı cıkalım. 14 mart hopalılar gecesıne gelınn. Weyaa en yakın zamanda beklıyoruz sızı we sarkılarınızı cokk sewıyruzz.

  Yanıtla Beğen 12 Mart, 00:36

 • 6

  Tugba-gul- O aksamı hatırlamak bıle ıstemeyen ben bu yazıyı gorunce yazmadan edemedım. Ben hayatımda boyle bır rezıllık gormedım bır sanatcıya bu kadar saygısızlık. Ben ne lazım nede gurcu ama karmate gurubunun hayranıyım bana karadenız ezgılerını sevdıren resul dındar ve arkadaslarına cok teskkurler. O aksam ısımden dolayı gıdemedım gec kaldım dıyede eve gıttım. Cunku konser 7 de baslancak dendı arkadasım benı saat 10 da aradı ve hadı gel daha cıkmadılar yetıs dedı. Bende hemen toparlanıp gıttım gıttıgımde kapıda zaten bısmıllah kavgayla karsılandım,ıcerı gırdım hayatımda hıc gormedıgım duymadıgım ınsanlar sarkılar soyluyordu ben dırek kuluse resul bey ve karmateyı gormeye gıttım orda sıralarını beklıyorlardı. Bır ara resul beyı dıger kısıler sarkı soylerken kapıdan onları seyrettıgını gordum yuzundekı mutlulk ıfadesınıde cunku bırazdan onlar yer alıcaktı o kadar sevenlerının oldugunu gormek onuda heyecanlandırdı dıye hıssettım. Ama epey bır vakıt sonra plaket olayına gectıler ama karmatenın adı bıle gecmedı neyse yıne muzık vs. Gırdı araya o aradaa bır kendını bılmez cıkıp sacma sapan seyler soyledı ve resul beyın nasıl sahneye cıktıgını gormenızı ısterdım,cunku haksız yere suclanıyordu bazı kendını bılmez ınsanlar yuhlamaya basladı ben tepkı verdım bana\\\'\\\'bız gurcuyuz\\\'\\\'abuk sabuk seyler haykırdı oncelıkle o ınsana sunu demek ısterım bız herseyden once ınsanız. Laz,gurcu,manv yada herhangı bırı ne olursak olalım ınsan olamadıktan sonra bır onemı yok. Resul bey olaya acıklık getırdı ve o guzel sesınden guzel sarkıları soylemeye basladı onu sevenler ordaydı gorduk hıssettık. Bana boyle bır sey yapılsa belkı ben asla cıkmaz ve ızmıte gelmezdım cunku cok buyuk bır saygısızlıktı bu ama onun yuregı o kadar guzelkı onu sevenlerı okadar onemsıyor ve sevıyorkı ıste resul dındarı sevmemdekı tek neden belkı. Izmıt adına ozur dılerım.

  Yanıtla Beğen 11 Mart, 20:05

 • 7

  Metin- O gün ben de konserdeydim, broşürlerde kocaman puntolarla karmate yazıyordu, biz de para verdik gittik, 7 de başlaması gereken gece 7 50 de başladı, sonra her fırsatta plaket verdiler derken yöresel sanatçılar falan filan deerkeen, 11. 30 a kadar bekledik sonra kendini bilmezin teki çıktı para için çıkmıyorlar dedi (güvenlik ne iş yapıyordu o adam sahneye çıkarken). Haa istiyo fazla para hakkıdır koskoca grup gelmiş oraya kimse ilgilenmemiş o kadar saat beklemişler istese de haklılar. Biz karmateye candan güveniyoruz, tü olumsuzluklara rağmen sahnede herzamanki gibi süpperr\\\'di. Sadece resul abi değil; gitar,tulum,darbuka tüm grup üyelerine çok teşekkür ederiz. Allah yollarını açık etsin. Hep böyle güler yüzlü şaffaf olmaları temennisiyle.

  Yanıtla Beğen 11 Mart, 18:49

  • 1

   Rahzen- Bende oradaydım ve organızasyon da karmatenın yanındaydım ve beraber onlarla resul unanlattıklarınıbırebır yasadım dernegın hatası cok. Veayrıca ben akdenızlıyım :).

   Yanıtla Beğen 11 Mart, 20:08

 • 8

  Gullu- 7mart kapalı spor salonunda yapılan konser malesefki karmate\\\'nin düzenlemiş olduğu konser değildir,bu izmitteki bir yıl içinde 4 \\\'cü canlı performanslarıdır,ilk 20 ocak 2010 ve 11 aralık 2010 tarihinde yapılan konserleri karmate düzenlemiştir ve izmit yıkılmıştır fakat 7 mart ta körfez artvinliler derneğinin düzenlediği ikinci konserdir ve ikiside fiyaskodur değirmenin suyu öyle berrakki ne yağmurda ne fırtınada hi çamurlanmaz sevgilerimle.

  Yanıtla Beğen 11 Mart, 18:12

 • 9

  Nida-yaylak- Karmate\\\'nin sanatı ve sanat gönüllülerini önemsediğini biliyoruz. Birtakım yerlerde imtiyaz sahibi olan kişilerin hezeyan nöbetleri hiçbir şeydir.

  Yanıtla Beğen 11 Mart, 16:50

 • 10

  Neslikarmate- Kocaeli\\\'de ilk konseri değildi düzeltmeyi yapalım lütfen. Karmate ilk kez izmit\\\'e 2009 aralık ayında gelmiştir.

  Yanıtla Beğen 11 Mart, 16:48

 • 11

  Artvinli- Karmate anadolu kokan karadeniz tüten samimi bir grup derneğin yaptığı en basit tanımı ile saygısızlık bizi çok üzdü. Bir artvinli olarak çok üzüldük ama tüm bu olumsuzluklara rağmen karmateyi dinledik ve de mest olduk.

  Yanıtla Beğen 11 Mart, 16:32

avatar

Ben Misafir değil ev sahibiyim !