Kocaeli 15°C- 01 Kas, 2014-
 

Günlük 3 TL’den başlayan fiyatlarla sizde seriilan oluşturun hemen yayınlamaya başlayın. Özgür Kocaeli Gazetesi Internet Sitesi Seri İlanları

09 Kasım 2012, 14:45 TSİ Yurt Dünya

Kış lastiği zorunluluğu

Sürücülerin ve ilgili birimlerin kış şartlarıyla daha etkili mücadele edebilmesi için, zorunlu kış lastiği uygulamasına geçildi. Yeni yönetmelik 12 Kasım...

Kış lastiği zorunluluğu
Foto, Özgür Kocaeli

Sürücülerin ve ilgili birimlerin kış şartlarıyla daha etkili mücadele edebilmesi için, zorunlu kış lastiği uygulamasına geçildi. Yeni yönetmelik 12 Kasım 2912 günü yürürlüğe girecek. Yeni uygulama ile 1 Aralık – 1 Nisan tarihleri arasında ticari araçlar kış lastiğini zorunlu olacak takacak. Lastik satıcıları ve ticari araç sürücüleri uygulamanın trafiği rahatlatacağını düşünüyor.

Yeni uygulamayla, ticari araçlar zorunlu olarak kış lastiği takacak. Kazaların en aza indirilmesi, sürüş kalitesinin artırılması ve zincir gibi uygulamaların yola verdiği zararın önlenmesi için başlatılacak uygulama ile ticari araçlarda Aralık, Ocak, Şubat ve Mart aylarını kış lastiği kullanılacak. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın yürüttüğü çalışma ile hayata geçirilen yönetmelik, 12 Kasım 2012 tarihi itibariyle uygulanmaya başlanacak.

SATICI DA SÜRÜCÜ DE MEMNUN

Kış şartlarında yolda olan ticari araç sürücüleri ile konunun diğer tarafı lastik satıcıları uygulamanın trafik ve sürücü açısından yarar getireceğini düşünüyor. Lastik satıcısı Hamit Özcan, kış lastiklerinin hem sürücünün konforu hem de kış şartlarında trafik sorunlarının aşılması anlamında büyük kolaylık sağladığını belirtti. Özellikle fren mesafesini azaltması ve patinaj yapma riskini ortadan kaldırması açısından kış lastiklerinin sürücünün işini kolaylaştırdığını dile getirdi. Ortalama 4 kış lastiğinin fiyatının 800 ila 1000 lira arasında olduğunu kaydeden Özcan, sağladığı rahatlık düşünüldüğünde kış lastiklerinin maliyetinin sürücü açısından büyük yük getirmediğini anlattı.

Taksi sürücüsü Ahmet Özcan, ticari taksilerin zaten kış lastiğini tercih ettiklerini söyledi. Kış lastiği ile trafiğin rahatlaması yanında sürücünün işini kolaylaştırdığını belirten Özcan, “Trafikte çok sorun yaşanıyor. Kar lastiğinden ziyade insanlar kışın araba kullanmayı bilmiyorlar, nerde ne yapacaklarını bilmiyorlar. Bir de lastik olmadığı zaman hiç gidemiyorlar” dedi. Özcan, ayrıca kar lastiği uygulamasının kış boyunca sürmesi gerektiğini ifade etti.

"Kar lastiği zorunluluğu şehirler arası çalışan büyük araçları kapsıyor"

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, kar lastiği uygulamasının ilk etapta şehirler arası çalışan yolcu ve yük taşımaya yönelik büyük araçları kapsadığını söyledi. Bakan Yıldırım, ileriki yıllarda diğer araçlara da bu uygulamanın yansıtılacağını bildirdi.

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Çankırı’da Ilgaz Dağı Tüneli Temel Atma Töreni'ne katıldı. Yıldırım, törenden sonra gazetecilerin sorularını cevapladı. Kış lastikleri ile ilgili yeni yönetmeliğin hatırlatılması üzerine Bakan Yıldırım, şunları söyledi: “Kış mevsimine girdik. Dünden bugüne 10 derece birden sıcaklık azaldı. Dolayısıyla kışın yollarda vatandaşlarımızın mağdur olmaması, sürücülerin tedbirli olmaları esas. Her ne kadar Karayollarımız 7 gün 24 saat karla mücadele çalışmaları gerçekleştirecek olsalar dahi tedbirsiz yola çıkan, özellikle ağır vasıtalardan dolayı yollar kolayca kapanabiliyor ve bu mücadele oldukça zor bir şekilde yapılabiliyor. Bunun için bu yıldan itibaren 1 Aralık-1 Nisan tarihleri arasında kış şartlarına uygun kar lastiği mecburiyeti getirdik. Bu süreler kış şartlarına göre değiştirilebilir. Öne alınabilir, sona ertelenebilir.”

LASTİK TAKMAMADA ISRARCI OLUNURSA CEZA YAZILACAK

Buna yönelik bir esnekliğin mevcut olduğunu belirten Yıldırım, uygulamanın ilk etapta şehirler arası çalışan yolcu ve yük taşımaya yönelik büyük araçları kapsadığını ifade etti. İleriki yıllarda diğer araçlara bu uygulamanın yansıtılacağını bildirdi. Denetimlerde amacın ceza yazmak değil, vatandaşların tedbirli olup olmadıklarını tespit etmek olduğunu anlatan Yıldırım, “Hem onları sıkıntı yaşamasının önüne geçirmek hem de taşıdıkları yolcunun mağdur olmamasını sağlamak. Bunun için tedbiri olmayan araçlara yola devam izni verilmeyecek. Ama bu konuda ısrarlı olursa ceza da verilecek. Ceza miktarı 500 TL’dir.” diye konuştu. 

09 Kasım 2012,14:45 TSİ Yurt Dünya
Haber Özgür Kocaeli
avatar

Ben Misafir değil ev sahibiyim !

avatar

Ben Misafir değil ev sahibiyim !