Kocaeli 11°C- 01 Kas, 2014-
 

Günlük 3 TL’den başlayan fiyatlarla sizde seriilan oluşturun hemen yayınlamaya başlayın. Özgür Kocaeli Gazetesi Internet Sitesi Seri İlanları

14 Nisan 2012, 10:22 TSİ -Kocaeli Kent Haberleri

MİA ile İzmit, Kocaeli’nin merkezi olacak

Büyükşehir Belediyesi’nin Kocaeli’nin kent merkezini inşa etmek için düşündüğü MİA(Merkezi İş Alanı) projesi hakkında ilgili olanları bilgilendirme toplantıları...

MİA ile İzmit, Kocaeli’nin merkezi olacak
Foto, Özgür Kocaeli

Büyükşehir Belediyesi’nin Kocaeli’nin kent merkezini inşa etmek için düşündüğü MİA(Merkezi İş Alanı) projesi hakkında ilgili olanları bilgilendirme toplantıları başlattı. İlk toplanda önceki gün Büyükşehir Belediye Meclis Salonu’nda yapıldı. Büyükşehir Belediye Başkan Vekili ve İmar Komisyonu Başkanı Zekeriya Özak ile İmar ve Şehircilik Daire Başkanı Gökmen Mengüç’ün bilgi verdiği MİA toplantısına İzmit Sanayi Sitesi Kooperatif Başkanı Muzaffer Gürfidan ile 100’e yakın İzmit Sanayi Sitesi esnafı katıldı. 

Toplantı öncesi basına bilgi veren Gürfidan, kooperatifin 950 üyesinin olduğunu, İzmit Sanayi Sitesi’nde Bin 400 işyerinin bulunduğunu söyledi. Proje ile ilgili olarak kendilerine daha güzel şartlar sunulması halinde kabul edebileceklerini belirten Gürfidan, İzmit Sanayi Sitesi içinde bulunan 80 civarında makinecinin Solaklar Yolu üzerine taşınacağını gidenlerin yerine 300 civarında küçük esnafın geleceğini açıkladı.

CAZİBE MERKEZİ OLACAK

Kentin yapılaşmasını düzenleyen 1/25 bin ölçekli Nazım İmar Planlarının Kocaeli’nin Anayasası gibi olduğunu belirten Özak, MİA Projesi ile Dünya Kenti Kocaeli’nin 24 saat iş-ticaret ve yaşam merkezi olacağını Kocaeli kentinin cazibe merkezi haline geleceğini söyledi. Projenin tüm ilçelere ve çevre illere de hizmet verebilecek ulaşım ağı üzerinde olacağını belirten Özak, “Bu projeyi mevcut kent merkezinde gerçekleştirme imkanı bulunmuyor. Ulaşım aksları nedeniyle bu alan bilerek seçilmiştir. Kocaeli’nin geleceğini şekillendirecek dev bir projedir.”dedi. Toplantıları ortak kanaatler oluşturmak için düzenlediklerini belirten Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Özak, kimseye rağmen ve kimsenin içine sinmeyen proje yapmayacaklarını söyledi.

467 HEKTARLIK ALAN

MİA’dan Uluslar arası örnekler veren görsellerle teknik bilgiler veren İmar ve Şehircilik Daire Başkanı Gökmen Mengüç, İzmit merkezinin aynı zamanda Kocaeli’nin de merkezi olduğunu, ancak Ciddi problemleri olan kentin geliştirilmesinin genişletilmesinin mümkün olmadığını söyledi. Projenin Perşembe Pazara ile Başiskele arasındaki 467 hektarlık alanı kapsayacağını açıklayan Mengüç, MİA Projesi’nin tamamlandığında Kocaeli’nin merkezi olacağını ifade etti.  

15 YIL İÇİNDE BOŞALTILACAK

MİA Projesi ile ilgili olarak yaptıkları çalışmaların değerlendirmesini ve kararını Büyükşehir Belediye Meclisi’nin vereceğini açıklayan Mengüç şöyle konuştu: “2025 yılında Kocaeli 3.5 milyon nüfusa hitap edecek. Gebze ve Başiskele Alt merkezler olacak. MİA Projesini kapsayan alanda yeni yapılaşmaya izin verilmeyecek 15 yıl içinde boşaltılacak Üretim türü, iş fonksiyonu ve görüntüye göre ve bütünleşmesi olmayan tesisler çıkarılacak şekilde düzenleme yapılıyor. 467 hektarlık alanın yüzde 63’ü boş. Dolu olan yüzde 37’lik alanın yüzde 21’i sanayi, yüzde 2’si karma, yüzde 7’si toptan ticaret, yüzde 4’ü konut ve yüzde 3’ünü de kamu kullanıyor. 3 milyon 249 bin metrekaresi inşaat alanı olacak ve kademeli olarak 15 yılda tamamlanacak. Bu alanda kamulaştırma olmayacak, katma değerini sahip olanlar kullanacak.Bağımsız bir firmanın yaptığı değerlendirmede parsel sahiplerine 15 yılsonunda 413 milyon 878 bin TL net kar bırakıyor.”

MİA Projesi ile İzmit’in çehresinin değişeceğini söyleyen Mengüç, proje içinde Sanayi ve Körfez(42 Evler) Mahallerinin olmadığını açıkladı.

14 Nisan 2012,10:22 TSİ - Kocaeli Kent Haberleri
Haber Özgür Kocaeli
avatar

Ben Misafir değil ev sahibiyim !

Yorumlar

  • 1

    Oo- Çok isabetli bir karar ancak 15 yıl insan ömrü için çok uzun bunu birçok insan görmez bu süre 5 yılda yapıldı yapıldı yapılmazsa berbat bir netice çıkar. Akp 15 yıl iktidarı cepte görüyor galiba.

    Yanıtla Beğen 12 Haziran, 20:26

avatar

Ben Misafir değil ev sahibiyim !