Kocaeli 10°C- 23 Eki, 2014-
 

Günlük 3 TL’den başlayan fiyatlarla sizde seriilan oluşturun hemen yayınlamaya başlayın. Özgür Kocaeli Gazetesi Internet Sitesi Seri İlanları

18 Nisan 2012, 15:29 TSİ -Kocaeli Kent Haberleri

MİA projesi için tesis sahipleri bilgilendirildi

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin İzmit Perşembe Pazarı ile Başiskele arasında kalan bölümde gerçekleştireceği MİA(Merkezi İş Alanı) projesi için bilgilendirme...

MİA projesi için tesis sahipleri bilgilendirildi
Foto, Özgür Kocaeli

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin İzmit Perşembe Pazarı ile Başiskele arasında kalan bölümde gerçekleştireceği MİA(Merkezi İş Alanı) projesi için bilgilendirme toplantıları sürüyor.

Bir süre önce İzmit Sanayi Sitesi esnafına yönelik bilgilendirmenin ardından bu kez MİA Projesinin uygulanacağı bölgede tesisi bulunan sanayi kuruluşlarının sahip ve yöneticileri bilgilendirildi.

Leyla Atakan Kültür Merkezi’nde dün yapılan toplantıda Büyükşehir Belediye Başkan Vekili ve İmar Komisyonu Başkanı Zekeriya Özak ile İmar ve Şehircilik Daire Başkanı Gökmen Mengüç proje hakkında bilgi verdi.

Benzeri uluslararası projelerden örnekler veren Gökmen Mengüç, Kocaeli’nin merkezi olarak pojeyi İzmit’te tasarladıklarını aktardı.

15 YILDA TAMAMLANACAK

Perşembe Pazarı ile Başiskele arasındaki bölgeyi kapsayan alanın geçmişte liman ve endüstri bölgeleri olarak planlandığını hatırlatan Mengüç, Yalova, Düzce, Sakarya’yı da içine alacak bölgenin çekim merkezi olacağını, 15 yılda tamamlanması planlanan projenin 3.5-4 milyon nüfusu kapsayacağını söyledi. Mengüç 150 bin kişinin çalışacağı bu projenin yer alacağı bölgede 50 bin kişinin de oturacağını açıkladı. Mengüç, “Mevcut yapılaşma donduruldu, bölgede yeni yapılaşmaya izin verilmeyecek, Üretim türü iş fonksiyonu ve görüntüye göre bütünleşmesi olmayan tesisler 15 yıl içinde boşaltılacak.”dedi.

MİA Projesi ile imar planları hazırladıklarını, kesinlikle kamulaştırma yapmayacaklarını, hem kentin hem de bölge sahiplerinin kazanmasını istediklerini belirten Zekeriya Özak, “Bu proje Kocaeli’ye vizyon ve kimlik katacak dev plandır.15 yıllık senaryo, fikir projesi hazırlayan firmanın öngörüsüdür.Bu fikir projesi verimli midir, değil midir, katma değer katacak mıdır, bilmiyoruz, ancak kentimizin geleceği için olumu sonuçlar çıkacaktır. Bu asla kesin proje değil, yol haritası hazırlanmıştır.”dedi. Özak, bölge insanının fikrini alıp çıkan sonuca göre imar planlarının hazırlanacağını söyledi. Konuşmaların ardından Bölge Tesis sahiplerinin görüşleri alındı.

18 Nisan 2012,15:29 TSİ - Kocaeli Kent Haberleri
Haber Özgür Kocaeli
avatar

Ben Misafir değil ev sahibiyim !

Yorumlar

 • 4

  Hey-sen- Yeşil ali. Ali çok yeşil istiyorsan ormanda yaşa koçum yeni iş alanları ve izmitin daha merkezi olması için bu olaylar şart devamını bekliyoruz geç bile kalındı denebilir. Şehir trafiği rahatlatmak içinde metro şart!.

  Yanıtla Beğen 20 Nisan, 19:25

 • 3

  Izmitli-ali- Artık yeni avm - çarşı pazar istemiyoruz. Bol yeşillik doğal alan istiyoruz. Seka park yapandan Allah razı olsun. Çarşıdan demiryolu kalkınca bazı akıllılar buraya metro yapıp mafedecekti. Yürüyüş yolu oldu yeşillendi ne güzel oldu. Mıa ticari alan olmasın. Çarşı merkeze önem verin. Etrafı yeşillendirin.

  Yanıtla Beğen 19 Nisan, 09:48

 • 2

  Osman-ucar- Ben merak ediyorum sanayii oradan kaldırınca nereye kuracaksınız yermi kaldı izmitte.

  Yanıtla Beğen 19 Nisan, 09:44

 • 1

  Mehmetali- Yeni rant yeri belli oldu hayırlı olsun herkese.

  Yanıtla Beğen 19 Nisan, 01:55

avatar

Ben Misafir değil ev sahibiyim !