Kocaeli 10°C- 20 Eki, 2014-
 

Günlük 3 TL’den başlayan fiyatlarla sizde seriilan oluşturun hemen yayınlamaya başlayın. Özgür Kocaeli Gazetesi Internet Sitesi Seri İlanları

04 Kasım 2012, 00:00 TSİ -Kocaeli Kent Haberleri

Orduevi Misafirhanesi kapandı

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ile Milli Savunma Bakanlığı arasında yapılan protokol kapsamında İnönü Caddesi Kolordu mevkiindeki Orduevi Sineması, 11 Haziran...

Orduevi Misafirhanesi kapandı
Foto, Özgür Kocaeli

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ile Milli Savunma Bakanlığı arasında yapılan protokol kapsamında İnönü Caddesi Kolordu mevkiindeki Orduevi Sineması, 11 Haziran 2012 tarihinde yıkılmıştı. Sinemanın bitişiğinde bulunan Astsubay Orduevi Misafirhanesinin kapısına “Gerekli ölçümler yapılana kadar kapalıyız” yazısı asıldı, kapıya kilit vuruldu.

KAPATILDI

Astsubay Misafirhanesinin kapısına “Kara Kuvvetleri Komutanlığı İzmit İnşaat Emlak Bölge Başkanlığı, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Teknik Daire Başkanlığının zemin ve kolon ölçümleri yapılarak olumlu raporu(kullanılabilir) verilinceye kadar olan sürede misafirhane binasında ve işletmelerinde hak sahiplerine izin verilmeyecektir” ibaresi asıldı.

46 YILLIK BİNA

17 Ağustos 1999 deprem felaketi sonrasında askeri tesislerin hasar durumlarıyla ilgili olarak siviller değil, askerler tespit yapmıştı. Şimdi ise Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında gerekli teknik ölçümlerin Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılacağı belirtiliyor. Ancak Büyükşehir Belediyesinin 1 Temmuz 1966 tarihinde hizmete açılan 46 yıllık binaya olumlu yönde değil, yıkılması yönünde rapor vermesi bekleniyor.

ZATEN YIKILACAK

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ile Milli Savunma Bakanlığı arasındaki protokole göre, Büyükşehir Belediyesinin Köseköy Kışlasında yapmayı taahhüt ettiği binalara karşılık İnönü Caddesindeki Orduevi Sineması ve Astsubay Misafirhanesinin teslimi öngörülüyordu. Yani Orduevi Sineması gibi Astsubay Misafirhanesi de yıkılacak ve bu alan İzmit Belediyesinin Kültür Tepesi Projesine dahil edilecek. Yani, Büyükşehir’in Astsubay Misafirhanesindeki teknik incelemesinin aslında bir önemi bulunmuyor. Buranın bir an önce yıkılması, prosedürün artık daha fazla uzatılmaması bekleniyor. 

04 Kasım 2012,00:00 TSİ - Kocaeli Kent Haberleri
Haber Özgür Kocaeli
avatar

Ben Misafir değil ev sahibiyim !

avatar

Ben Misafir değil ev sahibiyim !