Kocaeli 17°C- 24 Eki, 2014-
 

Günlük 3 TL’den başlayan fiyatlarla sizde seriilan oluşturun hemen yayınlamaya başlayın. Özgür Kocaeli Gazetesi Internet Sitesi Seri İlanları

30 Ekim 2012, 15:40 TSİ Sağlık

Sağlık Bakanlığı'ndan obeziteye cerrahi müdahale uyarısı

İlişkili Konular

Sağlık Bakanlığı, obezite ile mücadele eylem planı kapmasında cerrahi müdahalelerinin ücretinin devlet tarafından ödendiğini belirterek, cerrahi müdahalenin...

Sağlık Bakanlığı'ndan obeziteye cerrahi müdahale uyarısı
Foto, Özgür Kocaeli

Sağlık Bakanlığı, obezite ile mücadele eylem planı kapmasında cerrahi müdahalelerinin ücretinin devlet tarafından ödendiğini belirterek, cerrahi müdahalenin asla bir obezite ile mücadele yöntemi olmadığı noktasında vatandaşları uyardı. Bakanlık, cerrahi müdahalelerin obezitenin neden olduğu bir sağlık riskini ortadan kaldırmak amacıyla yapıldığına dikkat çekti.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, “Bugün bir gazetede 'Devletten mideye kelepçe' başlığı ile duyurulan haberde obezite ile mücadele kapsamında yapılan cerrahi müdahalelerin bedelinin devlet tarafından ödeneceği ifade edilmektedir. Söz konusu haber ile ilgili olarak bir değerlendirme hatasına düşülmemesi için aşağıdaki açıklamanın yapılmasına gerek duyulmuştur.” denildi.

Önemli bir halk sağlığı sorunu olan obezitenin önlenmesi ve azaltılması için bakanlık bünyesinde Türkiye Sağlık Beslenme ve Hareketli Hayat Programı Eylem Planı (2010–2014) hazırlandığının altı çizilen açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Bu plan çerçevesinde, vatandaşlarımızın yeterli ve dengeli beslenme ile düzenli fiziksel aktivite alışkanlıkları kazandıkları bir hayat tarzını benimsemelerini sağlamak ve obeziteden kaynaklanan sağlık risklerini azaltmak amacıyla bazı hedefler belirlenmiş ve buna yönelik stratejiler geliştirilmiştir. Bu stratejilerden bir tanesi de obezitenin teşhis ve tedavisi için sağlık kuruluşlarına başvuran hastaların durumu ile ilgilidir. Bir sağlık kuruluşlarına obezite tanısı ile başvuran hasta hastane bünyesinde oluşturulacak bir uzman heyetin (cerrah, gastroenterolog, endokrinolog, diyetisyen, psikolog, fizyoterapist) hastanın tedavisinin cerrahi yolla yapılmasına karar vermesi durumunda tedavinin bedeli devlet tarafından karşılanmaktadır.”

Cerrahi müdahalenin, asla obezite ile mücadele yöntemi olmadığı vurgulanan açıklamada, "Obezitenin neden olduğu bir sağlık riskini ortadan kaldırmak amacıyla yapılmaktadır. Bakanlığımız obezite ile mücadelede yeterli ve dengeli beslenme ile hareketli bir yaşam tarzını teşvik etmekte, zayıflama hapları, bilimsel geçerliliği olmayan diyet yöntemleri vb. uzak durulmasını tavsiye etmektedir.” ifadelerine yer verdi.

Açıklamada ayrıca bakanlık tarafından başlatılan Türkiye Sağlık Beslenme ve Hareketli Hayat Programı Eylem Planı’nın da bilimsel ve akademik çevreler, ilgili kuruluşlar ve Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ)'nün ortaklaşa çalışması ile günümüz koşullarına uygun şekilde yeniden revize edildiğini bildirdi.

30 Ekim 2012,15:40 TSİ Sağlık
Haber Özgür Kocaeli
avatar

Ben Misafir değil ev sahibiyim !

avatar

Ben Misafir değil ev sahibiyim !