Kocaeli 10°C- 20 Eki, 2014-
 

Günlük 3 TL’den başlayan fiyatlarla sizde seriilan oluşturun hemen yayınlamaya başlayın. Özgür Kocaeli Gazetesi Internet Sitesi Seri İlanları

15 Ocak 2013, 15:10 TSİ Yurt Dünya

Sakine Cansız’ın cenazesi Tunceli'de defnedilecek

Paris’te öldürülen 3 PKK'lı kadından biri olan ve Tunceli’de defnedilmesi beklenen Sakine Cansız’ın cenaze töreni için hazırlıklar tamamlandı. PKK'nın...

Sakine Cansız’ın cenazesi Tunceli'de defnedilecek
Foto, Özgür Kocaeli

Paris’te öldürülen 3 PKK'lı kadından biri olan ve Tunceli’de defnedilmesi beklenen Sakine Cansız’ın cenaze töreni için hazırlıklar tamamlandı. PKK'nın kurucularından Cansız'ın cenazesi, cuma günü Tunceli Cemevi'nde düzenlenecek törenin ardından Tunceli Belediyesi Asri Mezarlığı'nda toprağa verilecek.

Diyarbakır Batıkent Meydanı’nda Perşembe günü yapılacak törenin ardından PKK'lı kadınların cenazelerinin, memleketlerine gönderilmesi bekleniyor. Cansız’ın cenazesinin Tunceli’ye KNK Paris Temsilcisi Fidan Doğan’ın cenazesinin Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesine ve Gençlik Meclisi Üyesi Leyla Söylemez’in cenazesi ise Mersin’e gönderilecek. Cuma günü Tunceli’ye getirilecek Sakine Cansız için yapılan hazırlıkların sonuna gelindi.

Cuma günü sabah saat 08.00’da Diyarbakır’dan yola çıkarılacak Cansız’ın cenazesi, Tunceli girişinde bulunan Seyitli Köprüsü’nde karşılanacak. Buradan Cansız’ın cenazesi Dağ Mahallesi’nde bulunan ailesinin evine getirilecek. Evde yapılacak küçük bir anmanın ardından Cansız’ın cenazesi omuzlarla alınarak Tunceli Cemevi’ne götürülecek. Saat 13.00’da Cemevi’nde olması beklenen Cansız’ın cenazesi, dini vecibeleri yerine getirildikten sonra konuşmalar yapılacak. Konuşmaların ardından cenaze tekrar omuzlara alınarak 500 metre uzaklıkta bulunan Tunceli Belediyesi Asri Mezarlığı'na götürülerek burada toprağa verilecek. Cansız’ın cenazesinin defnedileceği mezarlıkta sabah saatlerinden itibaren başlayan kar temizleme çalışmaları devam ederken mezar yeri de hazırlandı.

Fransa’nın başkenti Paris’te 9 Ocak günü meydana gelen silahlı saldırıda, terör örgütü PKK'nın kurucularından Sakine Cansız ile yanındaki KNK Paris Temsilcisi Fidan Doğan ve Gençlik Meclisi üyesi Leyla Söylemez öldürülmüştü.

Baydemir: Cenaze töreninde provokasyon olmaz

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, Fransa’nın başkenti Paris’te öldürülen 3 PKK’lı için Diyarbakır’da yapılacak cenaze töreninde herhangi bir provokasyon yaşanmayacağını söyledi.

BDP Diyarbakır İl Başkanı Zübeyde Zümrüt, BDP Kadın Meclisi sözcüsü Pelin Yılmaz ve Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, 9 Ocak’ta Paris’te PKK’nın kurucularından Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şöylemez için Diyarbakır’da yapılacak cenaze törenine ilişkin basın toplantısı düzenledi.

Cenazelere sahip çıkılmasının nedeninin provokasyonları boşa çıkarma çabası olduğunu vurgulayan Başkan Baydemir, "Diyarbakır bugüne kadar hiçbir etkinlikte provokasyona ev sahipliği yapmadı. Bundan sonra da yapmayacaktır. Yüzbinler perşembe günü barış iklimine sahip çıkacaktır. Herkes kendi görevini yaparsa daha açık bir ifadeyle provokasyon başka yerden gelmezse Diyarbakır halkından gelmez. Bizim kaygımız olsa 7’den 70’e çocuk, yaşlı diye çağrıda bulunmayız.” dedi. Baydemir, perşembe günü yapılacak cenaze töreninde, yası simgelemek için karalar giyeceklerini, barışı simgelemek için de beyaz kaşkol takacaklarını belirtti.

BDP İl başkanı Zümrüt, cenaze töreni için bin kişinin görevlendirildiğini belirtti. Cenazelerin yarın akşam (Çarşamba) saat 20.35’de Diyarbakır Havaalanı’ndan alınarak Bağlar Hastanesi Morgu’na götürüleceğini kaydeden Zümrüt, ardından perşembe günü saat 11.00’de Batıkent Meydanı’nda tören gerçekleştirileceğini kaydetti. Zümrüt, “Cenazeleri güçlü bir şekilde sahiplenmek süreci provoke etmek isteyenlere karşı verilecek en iyi cevaptır.” diye konuştu.

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir de, saldırının barış umuduna, barış iklimine yöneltilen bir eylem olduğunu söyledi. Yerel yönetimler olarak cenazeleri karşılayacaklarını ve törene katılacaklarını söyleyen Baydemir, “Sadece Kürt halkını değil Türkiye’de yaşayan tüm halkları barışa sahip çıkmaya, bu acıyı yüreğinde taşımaya çağırıyoruz.” şeklinde konuştu.

15 Ocak 2013,15:10 TSİ Yurt Dünya
Haber Özgür Kocaeli
avatar

Ben Misafir değil ev sahibiyim !

avatar

Ben Misafir değil ev sahibiyim !