Kocaeli 15°C- 01 Kas, 2014-
 

Günlük 3 TL’den başlayan fiyatlarla sizde seriilan oluşturun hemen yayınlamaya başlayın. Özgür Kocaeli Gazetesi Internet Sitesi Seri İlanları

11 Ocak 2013, 16:16 TSİ Ekonomi

Sigortalı çalışanları sevindirecek haber

SGK Kanunu'nda bazı değişiklikleri içeren tasarı dün itibari ile TBMM Genel Kurulu’nda onaylanarak, yasalaştı. Yaklaşık 4.5 milyon insanı ilgilendiren...

Sigortalı çalışanları sevindirecek haber
Foto, Özgür Kocaeli

SGK Kanunu'nda bazı değişiklikleri içeren tasarı dün itibari ile TBMM Genel Kurulu’nda onaylanarak, yasalaştı. Yaklaşık 4.5 milyon insanı ilgilendiren yasa sigortalılara önemli kazanımlar getiriyor. Yasa ile milletvekillerinin emekli maaşına bağlanması için 2 yıl bekleme şartının kaldırılması, gazetecilere ve milletvekillerine yıpranma payının verilmesi, bin 330 iş ve meslek danışmanının istihdam edilmesi ve lise mezunlarına üniversiteye girişe kadar ki 4 aylık süreçte SSK’dan yararlanmaları gibi önemli değişikler getirildi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın hazırladığı tasarısının yasalaşması ile SGK Kanunu'nda önemli değişikler yürürlüğe girdi. Sigortalı çalışanlar lehine bazı düzenlemeler içeren ve yaklaşık 4,5 milyon vatandaşı ilgilendiren kanuna göre, daha önce SSK ve Bağ-Kur'dan emekli olan ve aylık bağlanan milletvekillerinin, milletvekili emekli aylığı almaya hak kazanmaları için 2 yıl bekleme şartı kaldırıldı. Milletvekilleri, 2 yıl süreyle milletvekili olma ve sigorta pirimi veya emekli keseneği ile kurum karşılığı ödenmesine ilişkin şartlar aranmadan, milletvekili emekliliğine hak kazanabilecek.

GAZETECİLERİN YIPRANMA PAYI İADE EDİLDİ

Yasanın görüşülmesi sırasında verilen bir önergeyle, bir yıllık çalışma karşılığında 90 günlük fiili hizmet zammı (yıpranma hakları) gazetecilere, milletvekillerine ve dışarıdan atanan bakanlara iade edildi. Sarı basın kartı sahibi gazeteciler ile milletvekilleri ve dışarıdan atanan bakanların prim ödeme gün sayılarına, çalışma sürelerinin her 360 günü için 90 gün fiili hizmet süresi zammı eklenecek. Böylece, gazeteci ve milletvekilleri her 4 yılda, 1 yıl fazla çalışmış sayılarak, bu süre 5 yıl olarak hesaplanacak. Gazetecilerin elde ettikleri fiili hizmet zammının toplamının yarısı kadar süre, emeklilik yaş hadlerinden düşecek. Milletvekilleri için ise söz konusu sürenin tamamı emeklilik yaş haddinden indirilecek. Düzenleme, fiili hizmet zammı süresinin kaldırıldığı 2008 yılı Ekim ayı itibarıyla geçerli sayılacak.

BİN 340 İŞ VE MESLEK DANIŞMANI İŞE BAŞLAYACAK

Yine kanunla 1 Ocak’ta sözleşmeleri sona eren 817 iş ve meslek danışmanının sözleşmeleri yenilenmemişti. 523 iş ve meslek danışmanının alımı ilanına başvuramamaları sonrasında Danıştay’a açtıkları davayı kazandılar ve Danıştay’da yürütmeyi durdurma kararı aldı. Bunun üzerine kanuna madde eklenerek, ortaya çıkan hukuki sorunlar ve hak kayıpları gideriliyor. Buna göre, iş ve meslek danışmanı mesleki yeterlilik belgesine sahip olanlardan, bu pozisyonda istihdam edilebilmek için 10-11 Temmuz 2010'da yapılan KPSS'de en az 70 puan alanlardan, bu maddenin yayımı tarihinden itibaren 20 gün içinde müracaat edenler boş bulunan İş ve Meslek Danışmanı pozisyonlarına atanacak. 1 Kasım tarihi itibariyle çalışanlar, 2013 yılı için sözleşmeleri yenilenememiş olanlar ile askerlik ve doğum nedeniyle görevlerinden ayrılanlardan yeniden hizmete alınma şartlarını kaybetmeyenlerin yerleştirme işlemleri ve atanmalarına ilişkin hakları ise saklı olacak. Bu düzenlemeyle bin 340 kişi işe başlayacak.

Emeklilik veya yaşlılık aylığı kesilenlerin sigortalılıklarının sona erdiği tarih, yazılı istek tarihi kabul edilerek aylıkları yeniden bağlanacak.

LİSE MEZUNLARI 120 GÜN SAĞLIK HİZMETLERİNDEN YARARLANACAK

Lise ve dengi öğrenimlerini tamamlayıp aynı yıl içinde yüksek öğrenimlerine başlayan öğrenciler, 20 yaşını dolduracakları tarihi aşmamak kaydıyla 120 gün süreyle sağlık hizmetlerinden yararlanmaya devam edecek.

TERÖR MALULLERİ SEVK ALMADAN ÖZEL HASTANEYE GİDEBİLECEK

Terörle mücadele ile emniyet ve asayiş nedeniyle malul kalanlar ya da Kore, Kıbrıs ve İstiklal Savaşı gazisi olarak şeref aylığı bağlananlar ve bunların eşleri, kamu hastanelerinden sevk almadan özel hastaneye gidebilecek ve bunlardan ilave ücret alınmayacak.

Kendi sigortalılığı bulunduğu halde, başkası üzerinden sağlık hizmetlerinden yararlananlara Ocak 2012 tarihine kadar çıkarılan veya çıkarılacak sağlık harcamalarına ilişkin borçlar affedilecek. Genel sağlık sigortalısı ya da bakmakla yükümlü olunan kişi kapsamında olanlardan, hak etmediği kapsamda sağlık hizmeti alanların 31 Ocak 2012 tarihine kadar verilen sağlık hizmetleriyle ilgili borçları, ilgililerin açtıkları davadan vazgeçmeleri halinde tahsil edilmeyecek.

Kanunla, emekli olduktan sonra kamuda çalışmaya devam edip, emekli aylığıyla birlikte maaş da alan memurlar, bu aylıklara ilişkin borçlarını taksitlendirebilecek.

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu'nda başkan, genel koordinatör, birinci hukuk müşaviri gibi bazı konumda çalışanların dil şartını yerine getirememesi nedeniyle yenilenmeyen sözleşmeleri, 1 Ocak 2013 tarihi itibariyle yenilenmiş sayılacak. Sözleşmesi yenilenen bu personelin, 31 Aralık 2013 tarihine kadar dil şartını yerine getirmesi gerekecek.

Ergin: Basın emekçilerinin yıpranma tazminatı için Başbakan bizzat talimat verdi

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, basın emekçilerini ilgilendiren 'Yıpranma Tazminatı'nın Başbakan'ın verdiği talimatla yasaya eklendiğini ve milletvekillerinin verdiği destekle Meclis'ten geçtiğini söyledi.

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç ile birlikte memleketi Hatay’da bazı incelemeler yapmak üzere gelen Adalet Bakanı Sadullah Ergin, gazetecilere yıpranma haklarını geri veren düzenlemenin 'hayırlı' olması temennisinde bulundu.

Yıpranma tazminatı diye geçmişte var olan ama birkaç yıl önce kaldırılan bu düzenlemenin milletvekillerinin de desteğiyle son anda yasa maddesine eklenmek suretiyle Meclis’ten geçtiğini hatırlatan Adalet Bakanı Sadullah Ergin, bu maddenin Çalışan Gazeteciler Günü'nde Meclis’ten geçmesinin önemli olduğunu söyledi.

Bakan Ergin, Yıpranma Tazminatı'nın yasaya eklenmesi noktasında Başbakan Recep Tayip Erdoğan’ın bizzat talimat verdiğini hatırlatarak, “Bu konu dün akşam Parlamento'da değerli milletvekili arkadaşlarımızın katkısıyla yasalaştı. Sayın Başbakanımızın bununla ilgili talimatı oldu ve verilen bir önerge ile yasaya son anda ilave edilmek sureti ile basın emekçileri de bu yıpranma tazminatıyla buluştu. Her çalışma yılı için üç ay avantaj sağlamış oldular. Ben basın çalışanları gününde bunun basın emekçilerine güzel bir haber olduğunu değerlendiriyorum. İnşallah önümüzdeki süreçte Türkiye’de demokrasimizin daha da güçlendiği ifade ve basın özgürlüğünün daha da kurumsallaştığı bir altyapı inşa edildi, ediliyor. Bunun önünde ufak tefek engeller olabilir. Bunları giderme noktasında hazırlıklarımızda söz konusu. Yakın süreçte Bakanlar kurulumuzdan geçecek 4’üncü paket içerisinde bu ufak tefek problemlerinde gündemden çıkmasına vesile olacak düzenlemelerimiz var. Ben dün akşamki düzenlemenin hayırlı olmasını temenni ediyorum” şeklinde konuştu.

11 Ocak 2013,16:16 TSİ Ekonomi
Haber Özgür Kocaeli
avatar

Ben Misafir değil ev sahibiyim !

Yorumlar

 • 8

  Ugurantalya- Bu nasıl bir ülkedir anlamıyorum ssk hakları diyorsunuz hani nerde çalısan hakları sorarım size yazıklar olsun.

  Yanıtla Beğen 23 Şubat, 23:05

 • 7

  Gaztci-or-mv- "sigortalı" dan kastınız milletvekilleri ile gazeteciler sanırım. Çünkü normal sigortalıları ilgilendiren bir içerik görmedim haberde. Yoksa başlığın sebebi gazetecilere yapan kıyağa gazetenizin bir teşekkür (!) ü mü?.

  Yanıtla Beğen 18 Ocak, 14:47

 • 6

  Ali-yilmaz-iktid- Keşke başlık milletvekillerini ve gazetecileri sevindirecek olsaydı.

  Yanıtla Beğen 16 Ocak, 11:03

 • 5

  Izmitli-ali- Nesi sevinilecek habermiş bunun. Neymiş çocuk liseyi bitirince 120 gün sigortalı sayılacakmış. Yahu bu ülkenin gerçeği çocuklar bir sene iki sene üniversite imtihanına tekrar giriyor. 20 yaş yap bari. Kıyakmış hikaye aradan kendi çıkarlarını geçirmişler.

  Yanıtla Beğen 14 Ocak, 11:25

 • 4

  Tozkoparan- Milletvekili yesin vatandaş baksın.

  Yanıtla Beğen 13 Ocak, 17:44

 • 3

  Izmitli- Milletvekilerine kepceyle memura işçiye cay kaşığıyla.

  Yanıtla Beğen 13 Ocak, 13:46

 • 2

  Derinceli- Doğru diyon say bu nasıl haber milletvekilinin emekliliği kolylaşıyor. Ssk lıya ne faydası var kardeşimm. Ne biçim haber bu başlığı düzeltin bari. Milletvekiline kolay emeklilik olsun.

  Yanıtla Beğen 12 Ocak, 14:32

 • 1

  Say- Kim bu başlığı attı bilmiyorum ama milletvekillerimizi sevindirecek haber bu ssk lı ile ne alakası var?.

  Yanıtla Beğen 12 Ocak, 04:31

avatar

Ben Misafir değil ev sahibiyim !