Kocaeli 17°C- 25 Eki, 2014-
 

Günlük 3 TL’den başlayan fiyatlarla sizde seriilan oluşturun hemen yayınlamaya başlayın. Özgür Kocaeli Gazetesi Internet Sitesi Seri İlanları

14 Mayıs 2006, 00:00 TSİ - İzmit

Teknelerde Balık Yemek

Bir dost meclisinde konuşuyorduk. Söz dönüp dolaşıp yemeklere, oradan da çiğ köfte’ye geldi. Bir ara ben, tahta bir teknem olduğunu söyledim. Arkadaşlar takıldılar;
“Denizde teknen var da bizim neden haberimiz yok.”
Oysa ki, benim söylediğim tekne o tekne değildi. Denizde tekne, denizde yat kim, biz kim!..Benim söylediğim hamur teknesiydi. Bizim oralarda, özellikle ıhlamur ağacından oyulan özel bir kap yani...
Bugün ben size bende olmayan denizdeki tekneden, teknelerden söz etmek istiyorum biraz. O tekneler ki; belki bir zamanlar balığa çıkmışlar, ağ çekmişler ya, bugün amaçları o değil. Yine sudalar, yine denizlerdeler ama, kıyıya bağlı biçimde. Balık ağları, deniz yıldızları falan da dekor olarak var içlerinde. Masa, sandalye, tabak, kaşık, çatal, buzdolabı, ızgara, tava gibi araç gereçler, balık vitrinleri var.
Bir zamanlar reis, tayfa balığa çıkarlarmış. Nafakalarını denizden çıkarabilmek için; ahşap, sac, büyük, küçük demeden, Marmara’dan Karadeniz’e, oradan Boğazlar’a ve Ege’ye kadar tüm denizlerimizi dolaşır, sofralarımıza balık taşırlarmış.
Ekmek derdi keyfe dönüşmüş şimdilerde. Teknelerdeki reis talimatları, tayfa sesleri gitmiş, yerine, insanlara güleryüzle hizmet sunan garsonlar gelmiş. İzmit Körfezi’nin en ucunda, Marina’nın içinde bağlı duran teknelerden kahkahalar yükselmeye başlamış.
Yalnızca kahkaha mı?..
İkinci kadehten sonra hüzün bulutları da dolaşır olmuş. Anneler, babalar, çocuklar, dostlar, sevgililer, güzel bir İzmit akşamını birlikte geçirebilmek için akın etmişler bu emektar teknelere.
Biliyor musunuz; Marina’da veya başka bir yerde bağlı gördüğüm teknelerin özgürlüklerinin kısıtlanmış olduğunu düşünürüm hep. Onları denize salmanın, dalgalarla boğuşturmanın en doğru olduğunu düşünürüm...BİZİM TEKNELER FARKLI


Üç tarafı, Van Gölü’nü de sayarsanız dört tarafı denizlerle kaplı Türkiye’nin başka neresinde tekne restorant var bilmiyorum ama, bizim tekneler farklı.
Nedir farkları?..
Dünyanın en güzel körfezlerinden birinde olmak gibi bir ayrıcalıkları var bir kere...
Teknelerden birinde oturup camdan dışarı bakan biri, bir yanına İzmit’i, bir yanına Samanlı Dağları’nı, Keltepe’yi alır. Bir yanında kar, bir yanında bahar demektir bu. Kadehine buz yerine Keltepe’den kar koymuş gibi...
Ekonomik durumu bir parça düzgün olan İzmitliler, balık yemek, eşliğinde iki kadeh rakı içmek için nereye giderdi?..
İstanbul’un Anadolu yakası bile değildi gittikleri yer. Çok az bölümü Tuzla’ya, birçoğu da ya Anadolu Kavağı’na, ya da Rumeli Kavağı’na giderdi. Bu da gidiş dönüş 200 km yol demekti.
Yolun uzunluğuyla, zaman kaybıyla sınırlı kalsa yine iyi. İçki içmek ve dönüşte alkollü araç kullanmak gibi bir risk de bekliyordu kendilerini.
Başka!..
Bir şeyi iyi bilmek ve altını çizmek gerekiyor.!..
İstanbul’un hiç bir meyhanesinde, hiç bir restoranında, hiç bir balıkçısında, İzmit’teki teknelerde yediğiniz fiyata balık yemeniz olası değildir.
Toparlarsak; araç kullanmanızı gerektirmeyecek, yolda geçireceğiniz zamanı dostlarınızla birlikte geçirebileceğiniz, üstelik de çok daha az bir hesapla kalkalibeceğiniz yer varken, neden İstanbul’a veya başka bir yere gidesiniz?..
İşte size bizim teknelerin farkı. Aynı balığı, İstanbul’dan çok daha ucuz fiyata yiyebileceğiniz bu güzelim yeri yeğlemez misiniz?..FİYATLAR NEDİR


Örnekleme yapalım mı?..Başka yerlerle kıyaslama yapalım mı?..
Yapmadan önce şunu belirtmeliyim ki; Marina’daki 7 tekne restorantın hepsi yaklaşık aynı fiyatları uygularlar. Balık çeşitlerine ve zamana göre küçük değişkenlikleri siz de anlayabilirsiniz zaten.
Şimdi tekne restorantlardan fiyat örnekleri verelim;
Çupra, levrek, tekir, çinakop 8 YTL.
İstavrit, hamsi 4 YTL.
Mezgit 7 YTL.
İthal uskumru 5 YTL.
Bir kişi için salata 1,5 YTL.
Büyük Yeni Rakı için 35 YTL, küçük Yeni Rakı için ise 18 YTL ödersiniz...
Her tekne restorantta en az 20 masa var. 30 masa olanlar da var tabi. Bu nedenle, belli toplantılarınız için, düğün, nişan yemekleri için de düşünebileceğiniz yerler. Bu arada, kredi kartının da tüm teknelerde geçerli olduğunu söyleyelim...
Park sorunu yok, ulaşım sorunu yok, kazıklanma derdi hiç yok. Körfezin tatlı salıntısıyla, Hersek taraflarında batan güneşin kızıllılğına dalıp gitmenin tadına varmak istiyorsanız, hiç değilse bir kez olsun gitmelisiniz tekne restorantlara.
Size telefon numaralarını da vereyim;
Barbaros: (0 262) 339 46 96
Salih Reis: (0 262) 339 46 54
Kıyıcı: (0 262) 339 46 58
Pehlivan: (0 262) 339 46 60
Göksu: (0 262) 339 46 81
Yakup Reis: (0 262) 334 70 90
Mavi Körfez: (0 532) 396 79 65
Ruhan ODABAŞ

14 Mayıs 2006,00:00 TSİ - Kocaeli / İzmit
Haber Özgür Kocaeli
avatar

Ben Misafir değil ev sahibiyim !

avatar

Ben Misafir değil ev sahibiyim !