Kocaeli 15°C- 01 Kas, 2014-
 

Günlük 3 TL’den başlayan fiyatlarla sizde seriilan oluşturun hemen yayınlamaya başlayın. Özgür Kocaeli Gazetesi Internet Sitesi Seri İlanları

05 Ekim 2010, 01:00 TSİ - İzmit Kent Haberleri

Türkiye’nin en iyi cevizi Akmeşe’de

Akmeşe beldesi modern ceviz üretiminin öncülüğünü yapıyor. Daha önce ceviz üretiminin yoğun olduğu Sapanca ve Karamürsel ilçelerinin yanında şimdi de Akmeşe beldesi, ceviz üretimini hızlandırdı. Kocaeli Üniversitesi Arslanbey Meslek Yüksek Okulu’nda Öğretim Görevlisi olan Eski Bekirpaşa Belediyesi Başkanı Abdullah Köktürk, aynı zamanda Kocaeli Kent Konseyi Tarım ve Hayvancılık Komisyonu Üyesi olarak görev alıyor. Belediye Başkanlığı döneminde de tarıma büyük önem veren Abdullah Köktürk, önceki gün Akmeşe’de ceviz yetiştiriciliği ile ilgili bilgi verdi.

Pedro cevizleri

Köktürk, “Türkiye’de ilk defa Chandler ve Pedro ceviz üretimi en gelişmiş şekliyle Akmeşe beldesinde ekilmeye ve üretilmeye başlandı. Chandler ve Pedro cevizlerini, yetiştirilen diğer cevizlerden ayıran en büyük özellik ise diğer cevizlere göre baharda daha geç filizlenmesi. Bu da ilkbaharın don yaptığı soğuklara karşı cevizin tamamen korunması ve sağlıklı büyümesine yol açıyor” dedi.

Chandler cevizleri

Köktürk, “Özellikle sabah güneşi girmeyen don ve kırağının yoğun olduğu bölgelerde çukur ve düz arazilerde Chandler cevizi ekime en uygun ceviz çeşidi olarak gösteriliyor. Ülkemizde yetiştirilen Sapanca, Yalova 1, Yalova 2, Yalova 3, Yalova 4, Kaman, Şebin, Bilecik ve bol miktarda tabiatta kendiliğinden yetişen ceviz çeşitleri de vardır. Son yıllarda iklim şartlarına dayanıklı olduğundan dolayı, iç cevizin çıkartılmasının kolay olması ve aroması bakımından Chandler cevizi yetiştiriciliği hızla yaygınlaşmaktadır” diye konuştu.

En iyi cevizler

Abdullah Köktürk, Körfez Tarım İlçe Müdürlüğü’nde görevli Tekniker Vedat Çekiç ve Kocaeli İli Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Hüseyin Yılmaz ile birlikte Akmeşe’ye giderek ceviz üreticilerine yerinde bilgi verdi ve incelemelerde bulundu. Köktürk, “Bundan sonra tarım ve hayvancılığın bilinçli ve modern usullerle yapılması gerektiğini ve ancak böylelikle iç ve dış rekabet gücünü elde edeceğimize inanıyoruz” şeklinde konuştu.

05 Ekim 2010,01:00 TSİ - Kocaeli / İzmit Kent Haberleri
Haber Özgür Kocaeli
avatar

Ben Misafir değil ev sahibiyim !

avatar

Ben Misafir değil ev sahibiyim !