1. YAZARLAR

  2. Gülsüm Güney

  3. Haddim olmayarak yazıyorum
Gülsüm Güney

Gülsüm Güney

Yazarın Tüm Yazıları >

Haddim olmayarak yazıyorum

A+A-

Ramazan Ayı vesilesiyle namaz surelerini anlamaya çalışıyoruz bir grup arkadaşımızla. Bu vesileyle burada da zaman zaman bu konuda yazma niyetindeyim. İlk suremiz Fatiha. Öncelikle Fatiha’yı anlamaya ve anlatmaya çalışmak bir ömür istermiş bunu kabul ederek başlıyorum yazmaya.

Düşünün, 7 ayet; Kısacık 7 ayet. 600 sayfaya ve İslamiyet’e ışık tutan 7 ayet. Dönüp dönüp okunması, dönüp dönüp üzerine düşünülmesi gereken 7 ayet! Sadece bu noktada bile Allah’ın kudreti sarsıyor bedenimi. Çaresizliğim, yüzüme vuruluyor. Küçücük olduğumu defaatle anımsatıyor. Yok olacağımı, buradan geçmekte olduğumu, hesap gününün çetinliğini düşündürüyor.

Başlamalıyım diyorum sonra:

Bismillahirrahmanirrahim; Ben bu işime Yaradan’ımı karıştırıyorum. Ben bu işi onun sayesinde yapıyorum. Bana verdiği nimetler sayesinde. İşte burada ellerimle yazıyorum, gözlerimle bakıyorum, kulaklarımla duyuyorum. Hepsi senin sayende Ya Rab! Ve eğer sen rahmetinle muamele etmemiş olsaydın ben bunların hiçbirini yapamazdım. Bu belki bir teşekkür, belki bir kabulleniş acziyeti.

El hamdü lillahi rabbil alemin. Âlemlerin rabbi olan Allah’a hamd olsun. Övgülerin sevgilerin tüm yüceltmelerin en mükemmeli kim içindir? Şüphesiz, Allah için.

Errahma nirrahim. Hem müminlere hem kâfirlere Rahman ismiyle, sadece müminlere Rahim ismiyle muamele edileceği.

Maliki yevmiddin. Hesap gününe hoş geldiniz. Buranın bir maliki var. Yani; Sizi yaratıp başıboş bırakmadım diyor, Rabbim. Sizi sokağa atar gibi dünyaya atıp gitmedim. Bir hesap günü var. Evet, yol belli. Hepimiz o güne doğru yürüyoruz. Genellikle de koşar adım.. Rabbim bu ayetiyle tekrar uyarıyor bizi: “Hesap günü var ve o gün ben orada olacağım. Sen de orada olacaksın. İşte bu yol üzerinde giderken nereye gidiyorum diye sormalısın. Nereye ve nasıl? Gittiğin yerde güzel karşılanmak için neler yapıyorsun? Azığında ne varsa orada onu yiyeceğini unutma. Kendini daima hazırla.”

İyyake na’büdü ve iyyake nestaıyn. Yalnız sana ibadet ederiz. Yalnız sana kulluk ederiz, Yalnız senden yardım isteriz; Bir kabulleniş gibi. Bir yakarış gibi. Belki bir umut gibi. “Allah’ım sen büyüksün biz aciziz ve yardımına muhtacız” der gibi. Samimiyetle yaklaşır gibi.

Bu noktada yalnız sana kulluk ederiz ifadesi o kadar mühim ki; sanırım her gün 17 kere Fatiha’yı okuyup, namazdan kalkıp yine kulu olduğumuz onca şeyi hatırlamamız içindir. Peki, kulluk nerede başlıyor?

Bir şeye değerinden fazla zaman ayırırsan, bir şeyden vazgeçmek isteyip vazgeçemezsen işte orada kulluk başlıyor..

Sen neyin kulusun?

Seni Allah’tan, namazdan, Kuran’dan uzaklaştıran ne?

Ya da senin o değerli vaktinden çalan, vaktini boşa harcatan şey ne?

Mutlaka cevapla!

İhdinas sıratal müstekıym. Hidayet eyle bizi doğru yola. İlk istek. İlk dua. Unutulan dua. Hep hatırlanması gereken o dua. Hidayet ver Ya Rab, onu verirsen sonrası zaten gelecektir.

Ya hidayet nedir? Özdür, fıtrattır, vicdandır, Kurandır.

Sıratallezine en’amte aleyhim. Ğayril’mağdubi aleyhim. Ve laddaaalliyn. Kendilerine nimet verdiklerinin yoluna. Bu nimet İslamiyet’tir. İslamiyet’le şereflendirdiklerinin yoluna ilet beni Ya Rabbi.

Ya Rabbi, sahabeler ve peygamberler de olmak üzere, önceki peygamberlerin sadık ümmetleri hangi yoldan gitmişse bizi de o yola ilet. Kendilerine gazaplanılanların ve sapıtanlarınkine de iletme. İletme ki biz azaba uğrayanlardan, kaybedenlerden olmayalım demenin bir başka yoludur.

Haddim olmayarak başta kendim için, her gün 17 kere okurken en azından birinde bunları düşünerek eğilmek için Rükûa bu yazıyı yazıyorum. Bu kadarı olsa yeter. Hatalarımız varsa affola.

Sevgiyle..

Bu yazı toplam 2495 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
2 Yorum