1. YAZARLAR

  2. Hayrettin ALBAYRAK

  3. Hadi bakalım Gürkan, hodri meydan!
Hayrettin ALBAYRAK

Hayrettin ALBAYRAK

Yazarın Tüm Yazıları >

Hadi bakalım Gürkan, hodri meydan!

A+A-

Serhan Gürkan’ın gazetemiz Genel Yayın Müdürü İsmet Çiğit’e yaptığı açıklamaları, bir başka anlamda savunmayı dünkü köşesinde benim gibi dikkatle ve biraz da şaşkınlıkla okumuşsunuzdur. Detaylı açıklama, savunma var ama Gürkan özetle şunları söylüyor: “Benden yardım istesinler beş kuruş harcamadan transferi açarım. Üstüne düşük maliyetle çok önemli transferler yaparım. Başkan olmak falan gibi bir tutkum yok. Bütün suç bendeyse söylesinler her şeyi temizleyelim. Takım şampiyon olsun. Ama hem benim yardım talebime cevap vermeyecek, hem de her fırsatta hakaret edeceksin. Artık ben de konuşacağım”

 

ADIMI SEN ATACAKSIN

Öncelikle mevcut yönetimin onca olup bitene, özellikle son açıklamasından sonra Gürkan’dan yardım istemek gibi bir düşüncesi olacağını sanmıyorum. Mesele geçmişin kötü izlerini silmekse önce kendisi adım atacak. Niyeti samimiyse gider alacaklılara işi bitirir şu dosyaları çözdüm alın muvafakatnameleri der. Yönetim sana olmaz, kabul edemeyiz mi diyecek ?. Elbette hayır. Yeter ki, kulübün borcu azalsın, bir dosya eksilsin yönetim ancak bundan mutluluk duyar. Gürkan’ın şu beş para harcamadan, bir haftada transferi açma iddiasına çok takıldım. Aslında güldüm. Nasıl olacak o iş anlamadım.

 

FAİZLERİYLE İSTERLER

Kast ettiği borcu öteleyip muvafakatname almaksa, daha önce de yazdım bu olmaz. Bugün 10 milyon olan borç, yarın 15-20 milyona çıkacak. Ötelemek çözüm değil. Sonra ben bir-ikisi dışında alacaklılardan öteleme izni alabileceğini de sanmıyorum. Her birinin kendisiyle ilgili düşüncesini iyi biliyorum, üzerlerinde bir hatırı olduğunu sanmıyorum. Aksine devreye girerse tüm alacaklılar her türlü zorluğu çıkartır faiziyle birlikte kuruşu kuruşuna isterler düşüncesindeyim.

 

3 GÜNDE NE DEĞİŞTİ?

Serhan Bey Başkan olmak gibi bir tutkum yok diyor. Madem öyleydi ilk açıklamada neden Bahri Yavuz’a anahtarı valiye bırakıp git, hodri meydan ilk kongrede adayım dedin. 3 günde ne oldu, ne değişti? Neyin peşindesin? “Bütün suç bendeyse temizlemeye hazırım” diyorsun. Elbette kulübün tüm suçunu sana yüklemek doğru ve haklı olmaz ama görüldüğü gibi karşımıza çıkan borçların tamamı senin dönemine ait. Bu durumda o dönemin sana göre hatalarını düzeltmen, temizlemek gerekir. Bunun için talep ettiğin ne izne, ne yetkiye gerek de yok.

 

SAĞLAM OLSUN, KALICI OLSUN

Gürkan açıklamalarında Bahri Yavuz’un “küçük olsun benim olsun” zihniyetiyle kulübü yönettiğinden bahsediyor. Zerre ihtimal vermiyorum. Öyle düşünecek olsa 4.5 yıldır tüm şehri üyeliğe davet etmez, kendi yakınlarını üye yapardı! Bahri Yavuz, Kocaelispor’un Süper Lig’de olmasını ve Süper Lig’de oynayan takımın başkanı olmayı herkesten çok ister. Ama hayal satarak, geleceği satarak değil. Yavuz, küçük olsun benim olsun değil, tam tersine sağlam olsun, kalıcı olsun düşüncesiyle hareket ediyor. Ki, en doğrusunu yapıyor.

 

KEŞKE O ZAMAN ŞAŞIRSAYDI

Şu ortaya atılan borç rakamlarına şaşırma olayına, itirazların yapılmadığına dair söylemine gelince. 26.05.2007-28.08.2009 Serhan Gürkan dönemi. Aradan 9 yıl 4 ay geçmiş. Borçlu transferlerin hepsi o dönemde yapıldı. Keşke o dönemde imzaladığı sözleşmelere bakma zahmetinde bulunup, o zaman şaşırsaydı! Kulüp tarafından federasyona tek bir belge gönderilmediği doğru değil. Mümkün olduğunca savunmalar zamanında yapılmış ancak alacaklılara sözleşme yapanlar tarafından ödeme yapılmadığı için ödeme belgesi sunmak pek mümkün olmamış.

 

YUMRUK EKSİKLİĞİNDEN DEĞİL

700 bin TL alacağım var diyen futbolcuya kendi döneminde 300 bin TL ödeme yapıldığını ancak kulübün bunu TFF’ye bildirmediğini söylüyor Gürkan. Söz konusu futbolcunun sözleşmesine 1 milyon TL yazdırdığını herhalde unutmuş. Yani alacak maalesef doğru.7 maç ceza alan Yılmaz Vural’ın mademki vicdanen alacağı yoktu. 22.01.2009’da yaptığı fesihte kendisinden ibra alsaydık da 412.500 Euro borçlu kalmasaydık. Bu plansız hesapsız sözleşmelerden kaynaklı borçlar nedeniyle transfer yapamıyoruz, yoksa federasyon başkanının masasındaki yumruk eksikliğinden değil!

 

YANIT BEKLEYEN SORULAR

Başka sorularım da var: Sözleşme imzalamaya hazır olduğu iddia edilen 6 futbolcunun maliyeti mi 450 bin TL. Yoksa sadece ödeyeceği kısım bu olup, ödenmeyecek paralar gene hesaba katılmıyor mu? Ödenmeyen kısımlar için yine 10 yıl sonra zaten hak etmediler mi denilecek? 6 transfer ile tüm maçları kazanmak ve şampiyon olmak garanti ise, 2008-2009 sezonu yapılan 30 transfer ile 5 şampiyonluk mu hedeflenmiştir! Düşük maliyet ile çok önemli transferler yapılabiliyorsa, neden 2008-2009 sezonunda düşük maliyetli transferler yapılmamıştır?

Toparlamak gerekirse. Gürkan ilk gün “Başkanlıkla işim yok, geçmişin hatalarını silmek istiyorum” diye kamuoyunun önüne çıksaydı, bugün işin şekli çok farklı olur, başka şeyler konuşuyor olurduk. Zaten beklenti bu yöndeydi. Bir adım atsa, bu camia samimiyetine inanır, destek verirdi. Yapmadı. Camiada kendisine olan öfkeyi iyice artırdı. İlk gün çıkıp emirler yağdırdı, 3 gün sonra 90 derece dönüş yaptı. Şimdi bu camia hangi sözüne inansın, samimiyetine nasıl güvensin? 3 gün sonrayı nasıl öngörsün.

Diliyorum ki, ilk yaptığı açıklamaların yanlış olduğunu anlamış ve genel müdürümüze “başkanlıkta gözüm yok, yardımcı olmak istiyorum” sözleri samimidir. Bu saatten sonra iş tamamen kendisinde. Gerçekten pişmansa, kulübe yardımcı olmak istiyorsa; başka anlamda kaybettiği güven ve itibarı geri kazanmak istiyorsa sebebiyet verdiği alacaklı dosyalarını öteleyerek değil ödeyerek tek tek temizler, takımın yolunu açar. Varsa parası, gücü tahta açıldıktan sonra yapılacak transferler için katkı koyar. El mi yaman, bey mi yaman, hadi bakalım Serhan Gürkan hodri meydan!

Bu yazı toplam 2465 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
25 Yorum