1. YAZARLAR

  2. Turgay ENÇ

  3. Hafıza kaybı
Turgay ENÇ

Turgay ENÇ

Yazarın Tüm Yazıları >

Hafıza kaybı

A+A-
Bedri  DÖLKELEŞ sağ olsun 4 Haziran 2015 tarihinde köşemde yazdığım yazıya istinaden lütfedip gazetemize 5 maddelik bir cevap göndermiş! Ertesi gün jet hızıyla cevaplarını sıralamış olması hayli ilginç!  
Gelelim verdiği cevaplara... 
1. Geçmiş dönemde TFF den ihraç edilen lisansı iptal edilen il hakem  kurulu başkanı ile kendisinin de çalıştığını vurgulamak istemiştim. O da hafıza kaybı olduğunu yazmış. Tabiî ki o tarihte kendisi MHK üyesi değildi. Ama Haziran–2011 göreve geldiği bir önceki Yusuf NAMOĞLU  MHK’ sında o bahsettiğim il hakem kurulu başkanı ile beraber çalıştığını kendisine hatırlatırım.  
Neymiş? O dönemde il hakem kurulu başkanının gitmesini istemiş ama ne hikmetse görevi sona erene kadar bu şahısla çalışmaya devam etmiş! Yine bu dönemde gitmesini istediği kişi ile çeşitli nedenlerle sık sık bir arada olmuştur. Bir MHK üyesi gitmesini istediği biri ile  hakem gecelerinde ve diğer organizasyonlarda sık sık beraber oluyorsa eğer; ya onun çalışmalarından memnundur ya da onu görevden almaya gücü yetmiyordur. 
O dönemi hatırlayanlar iyi bilirler o, il hakem kurulu başkanı ''Beni kimse görevden alamaz'' diyor ve havasını rüzgârını o biçim yapıyordu. O dönemlerde görevde kaldığına göre adam haklı çıktı.  
 2. MHK görev sorumluluğunda doğrudan hakemlerle bir ilişkim söz konusu değil derken kendisinin hafıza kaybına uğradığını hatırlatmak isterim. İlk MHK üyesi olduğu yıllarda kendisinin Kocaeli hakemliğine nasıl hizmet verdiğini en yakından bilenlerdenim. O dönem Kocaeli hakemliği Türkiye genelinde eğer ses getirdi ise onun sayesindedir. Bunu da cümle alem bilir ve kabul eder. 
Sayın Dölkeleş bunu okuyunca hafızanız yerine geldi mi? Yoksa ''O günlerde ben idealist bir MHK üyesiydim(!) ama bu günler de ...'' mı diyorsunuz? 
 3.Demogoji ustası DÖLKELEŞ (!) hem hakemlerle ilgim yok diyor hem de 4 yıllık süre istiyor! Hakemlerle ilgisi olmayan biri için yaman çelişki!  
Kocaeli hakemliğine katkı sağlayabilmek için DÖLKELEŞ’in 4 yıl istediği yerde Ankaralı kurul arkadaşı sadece 4 ay gibi çok kısa bir süre içerisinde bu yıl BAL liginden çıkan hakemi PTT liginde görevlendirmiş ve Süper Lig hakem kadrosuna en ciddi aday haline getirmiştir. Yanlış okumadınız sadece 4 ay...  
''Çarşamba toplantıları için vaktim yok'' diyorsun ama bu toplantı konusu biliyorum ki adım gibi doğru. Hatta bu toplantılara mazeretsiz katılmayan klasman hakemlerine ne gibi yaptırımlar uygulayacağın ve neler yapacağın  hakkında söylediklerini ne çabuk unuttun! 
Galiba hafıza kaybı bu olsa gerek... 
Muhbire gelince; önce sözlük anlamına bakalım. Sözlük  ”Yasa dışı olan bir durumu yetkili makamlara bildiren kimse ihbarcı” diyor. Sen şimdi yasa dışı işler mi yapıyorsun ki benim muhbirim olsun da seni izlesin, bana bilgi versin? Hakem camiasında hiçbir şeyin gizli kalmadığını en iyi bilenlerden olmalısın! Onun için bu ''muhbir'' biraz yanlış oldu! Gel biz ona ''haberci'' diyelim. Ama benim haberciye de ihtiyacım yok bilesin. İnsanların, duyulursa maç alamam korkusu ile kapı arkalarında konuştuklarını ben cesaretle kaleme alarak köşeme aktarıp kamuoyunu bilgilendiriyorum bu da  bana yetiyor. Bak; senin habercilerin de bunları sana anında aktarıyor ve sen de jet hızıyla cevap veriyorsun. Eminim o habercilerin bu yazdıklarımı da sana anında aktaracaktır... 
 4.Senin döneminde temsilci arkadaşlarımız ülke genelinde en iyi müsabakalara gidip başarı ile ilimizi temsil etmekteler buna diyeceğim bir şey olamaz bu doğru ve bu nedenle seni kutlarım. Bu gün temsilcilerin başarısı, ilk MHK üyesi olduğun yıllarda hakemlerin başarısı gibi gurur verici. Tabi hakemlerle temsilcileri birbirine karıştırmayalım. Hakem camiası daha çok göz önünde olduğu için hakemlerde tasarruf kullanmak hele bu günlerde biraz yürek ister! Benim tanıdığım Bedri DÖLKELEŞ ''Ben hakemlerle ilgilenmiyorum'' demezdi! Ama günümüzdeki moda bana dokunmayan yılan bin yaşasın mantığı ile sorumluluk almamak da sana hiç yakışmıyor. Bunu da böyle bilesin. 
Sana ne yakışır biliyor musun? 
Kocaeli hakemliğine sahiplenmek, hakem ve gözlemci arkadaşlarımızı bir yerlere taşımak. Eğer sen, istersen bunu  yaparsın. Biraz elini taşın altına koyman yeterli. 
Hakem arkadaşlarımızın da belli yerlere gelmesine katkı sağlayabilir, onlara tıpkı kurulundaki Ankaralı üyenin kendi bölgesindeki hakemlere verdiği destek ve şans gibi destek ve şans verebilirsin. Tıpkı temsilcilerimize kol kanat gerdiğin gibi kurulda direk sorumlu olduğun gözlemcilerimize de kol kanat gerebilirsin. Çünkü o komitede güçlü bir üye olduğunu çok iyi biliyorum. Yeter ki iste...  
Bu ilin genç hakemlerinin önünü aç. Biz de seni alkışlayalım. Sana da bu yakışır. 
 5.Hakeme tokmak atılmasını yeni öğrenmiş olmanı anlayışla karşılıyorum. Bu olayın sorumlusunun sadece hakem arkadaşımızın olmadığını da bilmeni isterim. Bakalım bu konudaki tasarrufunuz ne olacak? Bekleyip göreceğiz!  
Hakem ve gözlemcilerin derneğe sahip çıkmasını ve yüzde on dernek paylarını ödemelerini isteyerek yardımcı olmaya çalışıyorsun ya inan çok doğru yapıyorsun. Ama bir MHK üyesi olarak da o dernekte bulunan kişilerin hakem camiasına zarar verecek davranışlarda bulunmasına da asla müsaade etme. 
Hadi göreyim seni... 
         Turgay ENÇ 
Bu yazı toplam 1062 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.