1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. 'Hafta sonu seminerin karşılığı ödenmelidir'
'Hafta sonu seminerin karşılığı ödenmelidir'

'Hafta sonu seminerin karşılığı ödenmelidir'

Türk Sağlık Sen Şube Başkanı Ömer Çeker İl Sağlık Müdürlüğü tarafından iki hafta üst üste gerçekleşecek olan ve sağlık çalışanlarının katılması istenen “Anne ve Bebek Sağlığında Güncel Yaklaşımlar Semineri” nin karşılığının ödenmesini istedi.

A+A-

Türk Sağlık Sen Şube Başkanı Ömer Çeker sendika binasında basın açıklaması düzenledi. Çeker çalışanlarının izinleri ve emekleri konusunda asla taviz vermeyeceklerini söyleyerek, “İdareler çalışanların haklarını umursamamakta ısrar ediyorlar. Çalışanların resmi izinli olduğu günde seminer görevlendirmesi yapılıyorsa bunun karşılığı olan ekonomik değerin çalışana ödenmesi veya izin verilmesi idarelerin işlerine gelmiyor. Bunun son örneği de İl Sağlık Müdürlüğü tarafından “Anne ve Bebek Sağlığında Güncel Yaklaşımlar Semineri” ile ilgili yaşanmıştır. Bu seminerlerin iki hafta üst üste cumartesi günleri yapılacağı resmi yazı ile ilan edilmiştir. Sağlık çalışanın hafta sonu resmi tatilini sudan bahane ile seminer adı altında düzenlenen hizmet içi eğitimi ile zehir etmek hiçbir idarenin hakkı değildir. Sağlık çalışanına verilmesi gereken eğitimler aylar öncesinden planlanmaktadır. Böylesine önemli bir konu hakkında verilecek seminerin günü ve yeri hakkındaki bilginin seminere iki gün kala sağlık çalışanına tebliğ edilmesi uygun değildir. Uygun olmadığı gibi etik de değildir. İdareler hiç düşünmez mi çalışanlarda insan, onlarında bir ailesi var, hafta sonu bir programları olabilir. Bu gibi olasılıkları düşünmeden üstün körü aceleden bir seminer programı hazırlıyorlar, 20 Nisan 2018 tarihinde valilik makamından olur alıyorlar. 26 Nisan 2018 tarihinde personele tebliğ ediliyor ve 28 Nisan 2018 tarihinde ise sağlık çalışanlarının seminere katılması isteniyor.

ÇALIŞMA AHLAKINA AYKIRI
İdarelerin bu anlayışı ile Kocaeli’nin sağlık sorunlarına çözüm bulması, personeli Kanun ve Yönetmelikler çerçevesinde sevk ve idare etmesi, vatandaşımızın etkin ulaşılabilir kaliteli sağlık hizmeti alması mümkün gözükmemektedir. Seminerle ilgili yazıda seminere katılacak sağlık çalışanlarına ödenecek harcırah, fazla çalışma ücreti ve diğer ödemeler hakkında açıklık getirilmemiştir. Duyuruda yer almadığına göre böyle bir ödemenin yapılmama olasılığı çok yüksektir. Sağlık çalışanlarının hem hafta sonu tatillerini ellerinden alıp hem de bir seminere gönderip karşılığında hiçbir ücretin ödenecek olmaması hem mevzuata hem de çalışma ahlakına aykırıdır. Bu seminer bu haliyle çalışanlarımız için tam bir angaryadır. Angarya da Anayasa ile yasaklanmıştır. Bu nedenle çağrımız açıktır. Bu seminer yapılacaksa çalışanın alacağı ücretlerde açıklanmalı ve ilan edilmelidir. Ne yok sayılmalı nede muallakta bırakılmalıdır. Söz konusu seminerde eğitim görevlendirmesine ilişkin ücret ve harcırah ödenmesine yönelik gerekli iş ve işlemlerin ivedilikle gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Sendika olarak bunun için ilgili yerlere gerekli başvurularımızı yapmış bulunmaktayız. Çalışanın emeğini ve alın terini kimseye ne yedirir ne de heba olmasına göz yumarız. Bunu herkes böyle bilmelidir. Sağlık çalışanları adına Türk Sağlık Sen olarak konunun takipçisi olacağız”

(Ayşegül Kalaycı)

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
1 Yorum