1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Haftaya “Güzel” başlangıç
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Haftaya “Güzel” başlangıç

A+A-
Bürokratlar ve siyasetçilerle çok fazla yakınlaşmamaya, mesafeli durmaya hep özen göstermişimdir. Sevdiğim, güvendiğim ve inandığım insan sayısı arttıkça, mesleğimde zafiyet içine girdiğimi, bir kere güvenip, inandığım insanı daha sonra eleştiremez hale geldiğimi bilirim. 
Kocaeli’nin 41 nci Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Ekim 2014’de ilimizdeki görevine başladı. Herkes “Hoş geldin” ziyaretine gitti, tanıştı. Belki çok ayıp. Ama benim öyle bir tavrım kimseye olmamıştır. Göreve başladıktan bir hafta-on gün sonra Sayın Güzeloğlu “Bir tanışalım” diyerek gazeteyi ziyarete gelmişti. 
O gün kendisine içim ısındı. Güzeloğlu’nun bu kentte önemli işler yapabilecek biri olduğu izlenimini aldım. Ama sonrasında ben bu ziyaretin iadesini bir türlü yapmadım, yapamadım. Valilik yeni binaya taşındı, gitmem gerekirdi, herkes gitmişti. Ben gitmedim. 
Geçen hafta Valilik’ten arıdalar, “Sayın Vali sizi kahveye bekliyor, davet ediyor” dediler. Geçen hafta gazetedeki senelik izinler nedeniyle, gazeteden çıkmam mümkün değildi. Bu daveti de çok mahcup hissederek geri çevirmiştim. İzindeki arkadaşlar döndü. Gün içinde gazete dışına 1-2 saat çıkabilecek zamanım oldu. Ben valilik sekreteryasını aradım, “Sayın Valim’in bu küstah gazeteciye daveti hala geçerliyse, önümüzdeki hafta uygun olduğu bir vakit gelebilirim” dedim. 
Valilik’ten aradılar, “Pazartesi sabahı saat 09.00’da Sayın Vali sizi bekliyor” dediler. 
…………
Yeni Valilik binasına nereden girilir, nereden çıkılır bilmiyorum. Kentin valisini, üstelik yeni taşınılmış bir binada ilk ziyarete gidilirken, ne giymek lazımdır,bir hediye götürtmek gerekir mi, bunları da bilmem.. Pek başıma gelmiş işler değildir. Ben bu işe başladığımda, 20’li yaşlardaydım. Kocaeli tarihindeki 41 Vali’nin neredeyse yarısı ile, gazeteci sıfatıyla ilişkim olmuştur. Özellikle Memduh Oğuz ve Kemal Önal ile-1999 büyük deprem felaketi dönemine rastladıkları için- çok fazla görüşmüştüm. Ama kent valisi ile görüşmek için, bir kere bile benim talebim olmamıştır. Her görüşme, Valilik’ten gelen “Sayın Vali sizi kahveye bekliyor” çağrısı üzerine gerçekleşmiştir. 
Evde, “Pazartesi sabahı Sayın Vali’ye gideceğim” demiştim. Eşim, “ Vali’yi yeni taşındığı binada ziyaret edeceksin. Ayıptır, elin boş gidilmez” dedi. Dün sabah,  sırf bu ziyaret için hafta sonunda çıkıp bir yerlerden aldığı, küçük zarif bir kahve takımını elime tutuşturdu. Elimde bir de hediye, Valilik binasının yolunu tuttum. Nereden girilir diye de valiliğe girip çıkan muhabir arkadaşlardan brifing aldım.
Randevu saat 09.00’daydı. Ben, “Yolu kaybederim, gecikirim” kaygısıyla erken gittim. Saat 08.45’de,  Valilik’te en çok tanıdığım kişinin, Birsel Kavcı’nın odasındaydım. Sayın Vali, 09.15’de makama geldi, hemen beni içeri aldılar. 
……….
Öncelikle yeni valilik binasıyla ilgili izlenimleri anlatmak isterim. Muhteşem bir kompleks yapılmış. Çok geniş koridorlar, yerler bal dök yala, temiz.. Belki ben Vali Bey’in konuğuyum diye özel muamele gördüm. Elimde fincan takımı kutusu, ceplerimde bir ton metal-kalem, insülin iğnesi, cep telefonu, anahtarlar, bozuk para- hiçbir yerde aranmadan, X-Ray’larda hiç ötmeden Valilik makamına kadar gittim. Giriş katında ilk gözüme çarpan, sol taraftaki “mescit” oldu. Valilik makamı, 3 ncü katta. Sayın Vali’nin odasına girince şaşırdım. Hani ortadan toplantı masasını kenara çekin, içeride çift kale maç yaparsınız. Öyle geniş. Çok abartılı döşenmiş değil. Ama şık ve zarif.. 
Sayın Güzeloğlu, çok nazik karşıladı. Hiç racon bilmediğim için, getirdiğim kahve takımını Birsel Hanım’ın masasına bırakmış, “Ben vermeyi beceremem. Siz verirsiniz” demiştim. Elim boş, Sayın Vali’nin yanına girdim. 
………….
Vali Güzeloğlu ile bir saati aşan görüşmemizin hemen her aşamasında sayın Vali, “Seninle dost muhabbeti yapıyoruz. Söylediklerim kayıt dışıdır” diye not düştü. Bu sayede biraz dedikodu da yaptık.  Ben de kent ve kent yöneticileri hakkındaki fikirlerimi açık açık söyledim. Ama genellikle Sayın Vali konuştu, ben dinledim. 
Hasan Basri Güzeloğlu, bence özel bir adam. Bu kent için de bir şans.. Kocaeli’de trafik ve ulaşım konularını kendisine birinci mesele edinmiş. “Senin yazılarını okuyorum. Çok haklı olduğun bir konu var. İzmit’in ulaşım sorunu kuzey-güney doğrultusunda sıkıntılı. Bunu çözmemiz lazım” dedi. Vali, İstanbul’un ulaşım konusunda çok önemli projeleri gündeme getirdiğini de belirterek şunları söyledi:
“-Şimdi üçüncü boğaz köprüsü yapılıyor. Düşün, üç köprüden oluk gibi trafik akacak. Gelecek, Dilovası’nda iki şeride sıkışacak. Bu trafik bizim üstümüzden geçecek. Çok alternatifimiz de yok. Kuzey Marmara Otoyolu’nun biran önce yapılması lazım” dedi.
Bir saati aşkın, sadece şehri konuştuk. Hasan Basri Güzeloğlu, Türkçe’yi çok iyi kullanan, 8-9 aylık dönemde kenti olabildiğince iyi tanışım bir bürokrat. Makam odasının büyüklüğünün kendi tercihi olmadığını anlattı. Özellikle Yarımca bölgesindeki limanlar ve akaryakıt tesislerinin trafiğe getireceği ek yükleri ortadan kaldıracak önemli projelerden söz etti. “Bu kenti sık sık seninle oturup, konuşmak isterim. Hazırlanacak projeleri sana anlatıp, fikrini almak isterim” dedi. Ben, “Aman Sayın Valim, bana dokunma. Ben bu şehirde çok proje dinledim, şiştim. Hiç biri olmadı, artık proje dinlemek istemiyorum” diyemedim. 
……….
Özetle, benim için dün sabah Sayın Hasan Basri Güzeloğlu ile kahve sohbetinde haftaya başlamak, güzel bir başlangıç oldu. Sayın Vali, yeni bir çok erken seçimin ortamı yeniden politize hale getireceğine, projelerin biraz daha ötelenmesine neden olacağına dair kaygılar yaşıyor. Ama artık sorunları tespit süresini tamamlamış. Artık çözümlere yönelik formül ve projeler üzerinde odaklanıyor. 
Vali Güzeloğlu ile bu kentin daha güzel olacağına inancım, dün biraz daha attı. 
Bu yazı toplam 452 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
3 Yorum