1. YAZARLAR

  2. Sevcan TAMER

  3. Hak olarak bildiğimiz hakszlıklar..
Sevcan TAMER

Sevcan TAMER

Yazarın Tüm Yazıları >

Hak olarak bildiğimiz hakszlıklar..

A+A-

Öyle bir kafama takılıyor ki size anlatamam.. Dünyada ve ülkemizde kutlanan veya farkındalık yaratması amaçlanan olumlu mesajlarla süslü “Hak”lar var ya, pek çoğu sinir ediyor  beni...Daha doğrusu birileri tarafından ilan ediliyor ve katılımcı ülkelerin ortak kararıyla kabul görüyor, hatta kanunlaşıyor.. Bunlar bir günle veya haftayla gündeme gelip, o kitlenin ön plana çıkmasını sağlıyor.. Örneğin “ Engelli Hakları, Çocuk Hakları, Kadın Hakları, Hayvan Hakları, İşçi Hakları” vs..vs gibi.. Tamamda, ilan edilen hakların hepsi, bence iki ana bölüme ayrıla bilir, bu iki ana başlık altında toplanabilirdi..

 İnsan Hakları - Hayvan ve Doğal zenginliklerimizi korumaya yönelik Haklar..
 Kaynayan kazanı andıran siyasi ve sosyal arenada,en ön plana çıkan değerler adına yapılan çalışmaların başında da, bu iki olgu gelmeliydi diye düşünüyorum..
 Ancak, her nedense başta “Kadın” olmak üzere bildim bileli tartışılan ve o hakların neler olduğu bilmecesi, çözülemeyen bir sürü özel değerler üzerine yazılmış, adeta hak olarak bilmemiz istenen, haksızlıklar silsilesi..
 Son günlerin güncel konusu, kadın üzerine işlenen suçlar, zaten ülkemizde insafsızca uygulanan haksızlıklar olarak almıştı yerini.. Tam o sırada, 20 Kasım Çocuk Hakları Günü dediler.. Birbirinden soyutlanamaz, kopartılamaz iki hayati konu.. Anne ve çocuk.. Eğer bir ülkede kadın hak ettiği yere gelememiş, değere sahip olamamışsa, çocuğu asla.. Hiç bir şekilde hak sahibi olamaz..Haaa.. İstenen acayip bir talep de değil yani.. Sadece ve sadece yaşamsal, yani insanca yaşam üzerine olması gereken haklar..
 İşte, çocuklar üzerine uygulanması kararlaştırılan “ Dünya çocuk Hakları Günü” hareketine Türkiye, 20 - 30 Eylül 1990 senesinde, BM Genel Merkezinde toplanan “Çocuklar İçin Dünya Zirvesi” n de  sözleşme imzalamış ve 27/ 01/ 1995 tarihinde yürürlüğe girerek Anayasa’nın 90. Maddesine göre iç hukuk normu haline alınmıştır..
Peki kanunen çocuk kime denir.? Bakınız, 5237sayılı Türk Ceza Kanununun, 6/1-C maddesi uyarınca, 18 yaşını doldurmamış kişi “ Çocuktur”.. Çocukları koruyan, onlara zarar gelmesini engelleyen kanun maddeleri olmalı mutlaka.. Hatta bir ülkenin geleceği adına en önemli stratejisi bu olmalı.. Memnuniyet verici bir biçimde Çocuk Hakları adına imzalanan sözleşme maddeleri, onlarca koruyucu şıklarla dopdolu.. Ancak yaşadığımız realiteye bir göz atacak olursak, aynı kadınlar gibi çocukların yaşamında da hiç bir gelişme yok ne yazık ki.. Şöyle bir çocuk konusunu irdeledim yeniden.. İnternetten ciddi kurum ve kuruluşların verdiği istatistiki rakamlara ve bilgilere ulaştım.. Birazını sizlerle de paylaşmak istiyorum..
  Türkiye’de yoksul fertlerin ortalama yüzde 45’ ini çocuklar oluşturuyor.. Ve, Çocuk İş Gücü Araştırmasına göre, 6 - 14 yaş arası çalışan çocuk sayısı, 1 milyon 700 bin civarı..2011 yılı itibariyle 135 çocuk işçi hayatını kaybetti..
  Okula gidemeyen kız ve erkek çocukların toplamı yüzde 31 iken, evli olan çocukların oranı yüzde 28’ e yükselmiş..
  Çocuk gelinlerin resmi sayısı bilinmemesine rağmen, şu anda eldeki rakamlar ürkütücü..Son üç yıl içinde resmi kayıtlara geçen çocuk gelin sayısı 130 bine ulaşmışken, son dört yılda 181 bine yükseldi..Kız çocuklarının yüzde 66’sı şiddet görüyor.
Kalkınma Bakanlığının raporuna göre. Bir yılda 205 bin çocuk karakolluk oldu..6 bin cinsel istismar olayı yaşandı.. Suça sürüklenen çocuk gerçeği, bilhassa 2000 yılının başlarından bu yana kamu oyunu oldukça korkutuyor.. Bir yılda 205 bin çocuk..
85 bini suça sürüklenme.. 88 bini mağdur.. 1279’u kabahat işleme..1713’ü sokakta çalışma ve diğerleri..
  Sağlık Bakanlığının verilerine göre AMATEM’e giden bağımlı sayısı 2005 yılında 17.215.  Bunun 3.378’i çocuk..Bunların arasında yüksek sayıda 15 ve 5 yaşında çocuklar mevcut. 
Şu anda ilimizde, annesinin göz yaşlarıyla  kaçışının on günü geçtiğini ama eve daha la dönmediğini söylediği Melike S. nerde.? Daha 15 yaşında.. Melike’nin bana anlattıkları korkunçtu.. Madde bağımlılığının ve çocukların şiddete çekilişinin ne boyutlara geldiğine şaşırmamak mümkün değil.. Eh artık.. Buna benzer daha bir çok olaydan sonra, gel de toplumlara faydalanmaları adına sunulan HAKLARA sığın.. İnan, güven, huzurlu ol..
Bu yazı toplam 476 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.