1. YAZARLAR

  2. Hayrettin ALBAYRAK

  3. Hakeme atılan davul tokmağı ve sonrasında olup bitenler
Hayrettin ALBAYRAK

Hayrettin ALBAYRAK

Yazarın Tüm Yazıları >

Hakeme atılan davul tokmağı ve sonrasında olup bitenler

A+A-
Amatör kümeyi takip edenler hemen hatırlayacaktır. Tarih 5 Şubat 2015. Mehmet Ali Kağıtçı Stadı’nda Derincespor ile Kandıra Belediye G.B U19 Takımları karşı karşıya geliyor. Şampiyonluğa oynayan iki takım için de kritik bin mücadele. Karşılaşma 1-1 devam ediyor. 38.dakikada Kandıra Belediye G.B taraftarlarının bulunduğu tribünden yardımcı hakem Faik Tunç’a davul tokmağı atılıyor. Tokmak hakeme isabet ediyor ve yere yığılan hakeme ilk müdahaleyi masör yapıyor. Orta hakem bu olay üzerine maçı tatil ediliyor. Yardımcı hakemin davacı olma isteğiyle polis tokmağı atan taraftarı tespit ediyor.
BULUŞMAYI KESKİN AYARLIYOR 
Yardımcı hakemin suç duyurusunda bulunma başvurusunun ardından Kandıra Belediye G.B teknik sorumlusu Ayhan Oyan olay büyümesin, tatlıya bağlansın diye devreye giriyor. Oyan, tarafları bir araya getirip özür diletmek için Dernek Başkanı Mecit Keskin’den yardım istiyor.  Keskin, hakemi arıyor ve buluşma gerçekleşiyor.  Dernek Başkanı Keskin, Ayhan Oyan ile tokmağa atan isim bir araya geliyor. Tokmağa atan taraftar yardımcı hakemden özür diliyor. Aradan epeyce bir süre geçiyor ve yardımcı hakemin kendisine davul tokmağı atan taraftarla 1500 TL karşılığında anlaştığı, bu işe dernek başkanının aracılık ettiği söylentisi yayılıyor.
“HAKEM 1500 TL ALDIĞINI SÖYLEDİ”
 Ciddi bir iddiayla, suçlamayla karşı karşıya kalan Hakemler Derneği Başkanı Mecit Keskin’i aradım. Keskin, “Ben özür dilenmesi konusuna aracılık ettim, tarafları bir araya getirdim. Yönetim kurulu üyelerimin büyük bir bölümü de yanımızdaydı. Yardımcı hakem kardeşimize herkesin duyacağı bir şekilde, bu olay bana yapılmış olsaydı asla affetmezdim. Bu senin vicdanına kalmış dedim. Sonrasında neler olup bittiğinden haberim yoktu. Hakem kardeşimizle geçenlerde yeni lokalde karşılaştığımda sordum. Karşı tarafla 1500 TL karşılığında anlaştığını, parayı aldığını ancak kamu davası olduğu için mahkemenin açıldığını söyledi. Kendisine yanlış yaptığını söyledim” dedi. 
“GÜZEL İŞLER YAPIYORUZ YA, ÇAMUR ATIYORLAR”
Başkan Keskin şöyle devam etti: “Parasal konudaki anlaşmaya aracılık etmem, böyle bir çirkinliğe alet olmam söz konusu değil. Dernekte güzel işler yapıyoruz ya,  bizimle uğraşıyorlar, çamur atmak istiyorlar. Şunu da eklemek isterim. Geçen yıl Beşköyspor Başkanı bana hakaret etti diye kendisinden davacı oldum. Muhkeme sonuçlandı, Başkan suçlu görüldü, ceza aldı. Şimdi manevi tazminat davası açacağım ve kazanacağım parayı da derneği bağışlayacağım. Bunu yapan biri, hakemine karşı tarafla anlaş, parayı al davandan vazgeç der mi?”
SUÇ OLMASA DA, ETİK DEĞİL 
Evet yaşanan olay ve dernek başkanı Mecit Keskin’in açıklamaları böyle. Birçok hakem bilirim kendisine yönelik saldırıda bulunanla ilgili davacı olmayı isteyen. Ancak genelde birileri devreye girer ve bir özürle iş tatlıya bağlanır. İlk kez işin işine para girdiğini duydum. Özür dileyeni affedebilirsin, bu sıkça rastlanan bir durum. Ama işe para karıştırırsan, menfaat için davandan vazgeçersen bu olmaz. Suç olmasa da bence etik değil. Belli ki hakem kardeşimize birileri akıl vermiş. Yoksa o genç hakemin böyle bir düşüncesi, niyeti olacağına ihtimal vermem. 
YAPANIN YANINA KAR KALMASIN
Ben hakemlerin fiili saldırılarda araya kim girerse girsin davadan vazgeçmemeleri taraftarıyım. Sonuçta adli bir olay bu. Nasıl dışarda bir fili olay olduğunda mahkeme süreci yaşanıyor ve cezalar veriliyorsa, hakeme yönelik saldırıda da aynı durum olmalı. Saldırıyı yapan para cezası veya hapis bir şekilde hüküm giyerek yaptığının bedelini ödemedi. Hakem davadan vazgeçince, yapanın yanına kar kalıyor ve nasıl olsa bir cezası yok diye saldırıların arkası kesilmiyor. Hakem dava açsa, mahkemede saldırgan şöyle okkalı bir cezaya çarptırılsa hem yapan, hem diğerleri için caydırıcı olur, hakeme yönelik şiddet azalır.
YAPILMASI GEREKEN
Bahsettiğim olayın özeline gelirsek. Yapılması gereken belli. Önce hakem kardeşim aldığı parayı iade edecek. Harcamışsa, durumu iyi değilse Hakemler Derneği bu konuda devreye girecek, gerekirse kasadan bu para verilecek.  İşin etik olmayan yanı bu şekilde halledilecek. Sonrasında davanın takibi dernek yönetimi tarafından yapılacak, duruşmalara gidilecek. Hakeme cesaret verilecek, arkasında birilerinin olduğunu bilecek. Sonuçta tokmağa atan o kişi hüküm giyecek, cezaya çarptırılacak. Bir anlamda yapanın yanına kar kalmayacak, suçu işleyen bedelini ödeyecek. 


Başkan Keskin: “Zor durumda kaldım”
Geçen hafta içinde köşemde Başiskele Belediye Başkanı Hüseyin Ayaz’ın Yeniköyspor bünyesinde yer alan 120 kişilik basketbol takımlarına hiçbir destek vermediğinden söz etmiştim.
 Yazımla ilgili dün Yeniköyspor Başkanı İhsan Keskin aradı. Keskin, yazılanların kendisini üzdüğünü ve zor durumda bıraktığını belirterek, “Sinan Us Hocayla ile en baştan konuştuk. Ben sana hiçbir yardım yapamam dedim. Ben bir şey istemiyorum, sadece isim hakkından yararlanayım yeter dedi. Bu şartla basketbolcuları kulübün bünyesine aldık. Şimdi kalkıp destek göremediğinden şikayet ediyor. Buna hakkı yok.  Basın önündeki bu şikayetler sonuçta kulüp başkanı olarak beni bağlıyor” dedi. 
 Başkan Keskin’in açıklamasına bir yorum getirme ihtiyacı duymuyor, takdiri kamuoyuna bırakıyorum. 
Bu yazı toplam 521 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.