1. YAZARLAR

  2. Turgay ENÇ

  3. Hakemler gecesi
Turgay ENÇ

Turgay ENÇ

Yazarın Tüm Yazıları >

Hakemler gecesi

A+A-
Kocaeli Faal Futbol Hakemleri ve Gözlemcileri Derneğinin uzun yıllar başkanlığını yaptım. Kimseyi ötekileştirmeden hizmet etmeye çalıştım. Bizim dönemimizde yaptığımız organizasyonlarda İl’in Valisi, Belediye Başkanları Milletvekilleri gecelerimizi onurlandırırdı.  Her kulüp gecelerimize katılmak istediğinden sınırlı sayıda davetiye verebilirdik. Benden sonra göreve gelen Başkanlar içinde aynı şekilde Mustafa ÇULCU bu geleneği devam ettirmiş çıtayı daha da yükseltmiştir.
Bu girişten sonra geçtiğimiz günlerde yapılan hakemler derneğinin kokart gecesinden bahsetmek istiyorum. Öncelikle yeni dernek başkanının nasıl seçildiği malum bu zor secim sonrası hakem camiası içinde bulunan eskileri yenileri kucaklaştırmak istemesi, küskünlükleri kaldırma çabalarını takdir ediyordum. Ta ki 25 Mart akşamı genç hakemlerin kokart takma gecesine kadar. Bu geceden on gün kadar önce iş yerime gelen dernek başkanı lütfedip hatırlanmak adına hediye bıraktı. Biraz sohbet ettikten sonra ayrıldı. Buraya kadar her şey normal olsa da bu tür hediyelerin bir organizasyonla verilmesi adettendir diye düşündüm. Hediye paketinden diğer başkanlara da verildiğini bildiğimden bazı arkadaşlarla görüştüm. Geceye davet edilip edilmediklerini sordum. Edildiklerini hatta birkaç kere arandıklarını öğrenince bu yazıyı yazmaya kara verdim.
Kocaeli’nde hakem camiasına ve Türk sporuna yapılan hizmetlere baktığımızda ilk sırada Mustafa ÇULCU gelir. Merkez Hakem Kurulu Başkanlığı, Hakemler Derneği Genel Başkanlığı, Kocaeli Hakemler Derneği Başkanlığı ve FİFA hakemi olarak hizmetleri unutulamaz. Onun döneminde Kocaeli hakemliği de Türk hakemliği de altın yıllarını yaşadı.
İkinci sırada Bedri DÖLKELEŞ gelir. O da MHK üyeliği Hakemler Derneği Genel Merkez yönetim kurulu üyeliği ve Kocaeli Hakemler Derneği Başkanlığı yaptı. Özellikle ilk MHK üyeliği döneminde idealist düşünceler taşıdığından Kocaeli hakemliği bu dönemde en başarılı günlerini yaşadı. Şimdilerde sadece kendi çıkarlarını düşündüğünden Kocaeli hakemliği onun pek umurunda değil. Bakmayın siz öyle gecelerde bulunduğuna sadece protokol gereği. Onu MHK üyesi olduğu sonraki dönemlerde Kocaeli hakemliği hep geri gitti. Bu gün gelinen noktada da yerlerde sürünüyor
Bu konuda mütevazı olmayıp üçüncü sıraya kendimi koyarım Kocaeli Hakemler Derneği Başkanlığını en uzun süre yapan kişiyim. Sonra Hakemler Derneği Genel Merkez yönetim kurulu üyeliği daha sonrada iki yıl Futbol Federasyonu Amatör Kurul üyeliği yaptım. Ben bu görevleri yaparken Bedri DÖLKELEŞ’ le omuz omuza mücadele ettik. Onun O dönemdeki idealist yaklaşımlar ile Kocaeli’n deki hem hakem hem de futbol camiasına başarılı hizmetler sunduk.
Gelelim hakemler derneği tarafından organize edilen geceye. Yukarıda hizmetlerinden bahsettiğim kişilerden, bu organizasyona davetli olan Mustafa ÇULCU gelemeyeceğini bildirmiş. Bedri DÖLKELEŞ ise MHK üyesi olarak geceye protokol gereği katılmıştır. Benden sonra hakemler derneği başkanlığı yapan şahısların tamamı bizzat başkan tarafından geceye davet edilirken iki üç gün kala telefonla hatırlatılırken, On gün önce dernek başkanı tarafından hatırlanıp hediye verilen ben, bu geceye hangi gerekçe ile davet edilmiyorum.
Şimdi dernek başkanına soruyorum:  Hediye verip geceye davet etmezsen. Bizde buna “Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu derler” Yoksa senin ağa babaların benim o gecede bulunmamı istemedi mi? Maden böylesine bir organizasyon var neden bu hediyeleri basın ve spor kamuoyunun önünde vermedin? Hediyeleri bu organizasyonla verirsen Turgay ENÇ’i de davet etmek zorunda kalacağın için mi yaptın? Bana onlarca kişi gecede niye yoktun diye soruyor. Bunun cevaplarını merak edenlere ben değil sen vermelisin bu konuda kamuoyunu bilgilendirmek zorundasın
Başkana tavsiyem cesur ol. Başkalarının yönlendirmeleri ile değil kendi düşüncelerin ile karar al.
Hediyelerine gelince kargo ile derneğe postaladım. 
Başkan sana son sözüm; O koltukta nasıl oturduğunu en iyi ikimiz biliriz. CESUR OL
Bu yazı toplam 1337 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.