1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Hakkını ararken, deli damgası yedi!
Hakkını ararken, deli damgası yedi!

Hakkını ararken, deli damgası yedi!

Birazdan okuyacağınız haber tam bir Türkiye trajedisi ve çelişkisi. Hakkını aramak için hukuk mücadelesi başlatan, bu mücadeleyi 10 yıldır sürdüren Vecdi Şengül’ün “akıllı” başlayan mücadelesi, Devlet’ten

A+A-

Birazdan okuyacağınız haber tam bir Türkiye trajedisi ve çelişkisi. Hakkını aramak için hukuk mücadelesi başlatan, bu mücadeleyi 10 yıldır sürdüren Vecdi Şengül’ün “akıllı” başlayan mücadelesi, Devlet’ten “deli” damgası yemesiyle son buldu! “Bana kayıp 1 yılımın tazminatımı yasal faiziyle birlikte verin” diyen, art arda davalar açan Şengül’e önce “Hak Arama Paranoyası” teşhisi konuldu. İki kez Adli Tıp Kurumu’na sevk edilen Vecdi Şengül, iki seferde de akıl sağlığı yerindedir raporu aldı. Bir sabah polislerle evinden alınan ve üçüncü kez Adli Tıp Kurumu’na götürülen Şengül’e teşhis gecikmedi; “Akıl ve ruh sağlığı yerinde değildir”…

İHBAR ETTİ, HAYATI KARARDI

İzmit Bekirdere Mahallesi Orman Sokak’ta oturan Vecdi Şengül, Seka Çırak Okulu’nu bitirdikten sonra, 1992’de SEKA Kağıt Fabrikası’nda çalışmaya başladı ve buradan 2002 yılından emekli oldu. Vecdi Şengül, 2000-2001 döneminde fabrikada çalışırken, “Fabrikaya gelen hurda kağıtları ağırlaştırmak için su havuzlarına atıp getiriyorlardı. İyi kalite kağıdı üste, altına hurda kağıt koyup yüksek fiyattan para alıyorlardı. Kamuyu zarara uğratıyorlardı” diyerek, Emniyet Genel Müdürlüğü’ne ve ilgili kamu kurumlarına ihbarda bulundu.

1 YIL UZAKLAŞTIRDILAR

Bu ihbarların ardından SEKA Fabrikası’nda operasyonlar yapıldı. Bazı üst düzey yöneticilerin görev yerleri değiştirildi. Bu gelişmelerin ardından Şengül’ün başına gelmeyen kalmadı. Vecdi Şengül, bu ihbarları kendisinin yaptığı ortaya çıkınca, fabrika yönetimi tarafından çeşitli cezalara çarptırıldı. 45 gün işten uzaklaştırıldı, görev yerleri değiştirildi. Bununla da yetinmeyen yöneticiler, Vecdi Şengül’ü 1 yıl işten uzaklaştırdılar. Vecdi Şengül, bu kararın iptali için İş Mahkemesi’ne gitti.

TAZMİNATINI İSTEDİ

Şengül, yaklaşık 10 yıl önce başlattığı hukuk mücadelesini şöyle anlattı: “İlk önce dava görüldü fakat hakim senin dava açma hakkın yok dedi. Daha sonra Yargıtay’a gittim. Tazminat hakkım doğdu. Ancak mahkeme 2822 Sayılı Toplu İş Sözleşmesi Grev ve Lokavt Kanunu’ndan gelen haklarını uygulamadı”. Çalıştırılmadığı 1yılın tazminatını yasal faiziyle isteyen, faiz hesabına itiraz eden Vecdi Şengül, yasayı uygulamaları için başvuruda bulunmaya devam etti. Bu süre zarfında Şengül’ün hakkında, görevlilere ve ilgililere hakaretten 3 kez dava açıldı. Ancak Şengül, bu davaların hepsinden beraat etti.

HAK ARAMA PARANOYASI

Daha sonra ilginç bir olay meydana geldi. Şengül, 2009 yılında savcılık makamı tarafından Kocaeli Adli Tıp Kurumu’na sevk edildi. Burada Şengül’e “Hak Arama Paranoyası” teşhisi konuldu. Ancak Şengül yine durmadı ve kendi ifadesiyle anayasal haklarını talep etmeye başladı. Bunun üzerine başka bir savcı Şengül’ü 2012’de 2. kez Adli Tıp Kurumu’na sevk etti.  Şengül’e yine “Hak Arama Paranoyası” teşhisi konuldu. Şengül, hak arama mücadelesinden vazgeçmedi. Bu kez farklı bir savcı, 14 Ocak 2013 tarihinde Şengül’ü bu kez yine İstanbul Adli Tıp İhtisas Kurumu’na gönderdi.

ÜÇÜNCÜDE “DELİ” RAPORU!

İki polis nezaretinde İstanbul’a götürülen Şengül hakkında, kendi ifadesine göre 5 dakikalık muayenede “hezeyanlı akıl hastalığı raporu” verildi. Daha önce iki kez Adli Tıp Kurumu’na giden ve  akıl sağlığı yerindedir raporu alan Şengül’e bu kez İstanbul’da akıl sağlığı raporu yerinde değildir raporu verildi. Şimdi 18 Nisan’da Şengül’ü yeni bir dava daha bekliyor. Şengül’ün vasiliği mahkeme kararıyla akıl sağlığı yerinde değildir raporu nedeniyle kardeşine verilecek. Şengül, böylelikle yaklaşık 40 yıl boyunca çalışıp kazandığı emekli maaşını dahi kendisi çekmeyecek.

TÜRKİYE’DE HAK ARAMAK

Konuyla ilgili görüştüğümüz Vecdi Şengül, şunları söyledi: “İşten uzaklaştırıldığım 1 yılın kaybını yasal faizleriyle birlikte isterken başlattığım hukuk mücadelesinde başıma gelmeyen kalmadı. 10 yıldır devam eden mücadelemde birçok engelle karşılaştım, hepsini aştım. Adeta yel değirmenlerine karşı savaştım. Önce görevlilere hakaret ettiğim iddiasıyla hakkımda art arda davalar açıldı. Hepsinden beraat ettim. Yetmedi Adli Tıp Kurumu’na defalarca sevk edildim. Akıl ve ruh sağlığımın yerinde olmadığını iddia ettiler. 2 kere temiz raporu almayı başardım. Üçüncüsünde akıl sağlığımın yerinde olmadığına dair bir rapor hazırladılar. Şimdi elimden bütün haklarımı alıyorlar. 10 yıllık mücadelemde şunu gördüm; Türkiye’de hakkını arayan bir adamın başına her şey gelebilir, deli damgası bile yiyebilir…”  

(İlker AKŞİT) 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.