1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Haksızlık yapan, haksızlık bulur
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Haksızlık yapan, haksızlık bulur

A+A-
Yıllarca “Yuvacık Barajı”nı dillerine doladılar..Bu kent halkı susuz kalmasın diye, üstelik bütün yalvarıp yakarmalara rağmen bu kent için devletin yapmadığı barajı Sefa Sirmen yaptı diye adamın burnundan getirdiler. 
O Yuvacık Barajı olmasaydı,  bu kent Kerbela olmuştu. Hatta o Yuvacık Barajı olmasaydı, belki bugün Sapanca Gölü bile kumuş, çöl olmuştu.. Keşke birileri çıkıp, AK SARAY ile Yuvacık Barajı’nı kıyaslasa. Hangisi devlete daha pahalıya patladı, hangisi milletin işine daha çok yarıyor, bir bakılsa.
……….
Yuvacık Barajı’ndan bir şey tutturamadılar. Çok uğraştılar, ama Yuvacık Barajı’ndan kimseyi mahkum edemediler..  2004’den buyana, bu kentte her seçim dönemine, bir sansasyonel yargı konusunu mutlaka sıkıştırdılar. 
Kabul ediyorum,  Kocaeli’de CHP yönetiminde geçen uzun dönemin hiç yanlışı yoktur deme lüksümüz yoktur. Zaten, İSU ile ilgili davalarda mahkumiyet çıktı. Aslında İSU davasında da, bence hiç günahı olmayan insanlar haksız yere hapiste yattılar. 
Şimdi Doğalgaz şebekesi ile ilgili yolsuzluk davası gündemde. 
Dava 2000’li yılların başında açıldı. İddia “İzmit’in doğalgaz şebekesi inşaatı olması gerekenden pahalıya maloldu. Yolsuzluk yapıldı” şeklindedir.  Dönemin İzgaz yönetim kurulunda görevli 14 sanıklı olarak başladı. Asliye Ceza Mahkemesinde yıllarca sürdü. Sanıklardan bazıları (Mustafa Birik, Ali Kemal Yaşar)  dava devam ederken vefat ettiler.  Her şey didik didik edildi. .Ancak sonunda mahkeme sanıklar için beraat kararı verdi. 
Bu arada dava devam ederken farklı dönemlerde Sefa Sirmen ile Hikmet Erenkaya milletvekili oldular. Dokunulmazlık kazandılar. İzgaz davasından vareste kaldılar. 
Milletvekillikleri sona erince; Sirmen ve Erenkaya yeniden İzgaz davasından yargılanmaya başlandı.  Onlar da beraat etti. Doğal olarak yerel mahkeme kararı temyize gitti. Yargıtay, Sirmen ve Erenkaya hakkındaki beraat kararını bozdu. Yeniden yargılama istedi. 
Mahkeme değişti, hakim değişti, savcı değişti. Tamamen zorlama ile, Sirmen ve Erenkaya hakkında 6 yıl 3 ay hapis cezası verildi.
……….
Türkiye, Balyoz Davası’nı, Ergenekon Davası’nı, Şike Davasını gördü. İnsanları çok ağır suçlamalarla yıllarca içeride tuttular. Şimdi, “Bütün bunlar Paralel Yapı’nın kumpasıymış” denildi. Yıllarca vatan hainliği ile suçlanıp, cezaevinde tutulan insanlara şimdi itibarları iade ediliyor.
Yargıdan Paralel Yapı’nın temizlendiği söyleniyor. İyi de şimdi yargı kimlerin elinde?.. Şimdi başkalarına, şimdi hükümet muhaliflerine mi gözdağı verecek yargı. 
İzmit’te doğalgaz projesinin inşaat aşamasını çok iyi bilenlerdenim. 1989’de Sefa Sirmen belediye başkanı seçildiğinde, bu şehir dünyada havası en kirli,en zehir solunan şehirdi.  ABD Dışişleri Bakanlığı, vatandaşlarını “İzmit’e gitmeyin, ölürsünüz” diye uyarmıştı. Biz neredeyse gazetede kupon karşılığı gaz maskesi dağıtacaktır. 
Türkiye’ye doğal gaz yeni yeni gelmişti. Sirmen dönemin hükümetine yalvardı. Doğalgaz kullanılacaksa, bu ilk İzmit’in hakkıdır diye, bakanların kapısının önünde yattı. Devlet bizden vergi topladı, bize gaz yapmayı kabul etmedi. Becerikli adamdır Sirmen. Gitti Fransa’da devlet şirketini buldu. İzmit’te doğal gaz şebekesi 1994-98 yılları arasında döşendi. Ben o yıllarda Karabaş Mahallesi Müneccim Arif Sokak’ta oturuyordum. Gaz şebekesi döşenirken,  oturduğum binanın ana elektrik kablosu kopartılmış, günlerce elektriksiz kalmıştım. 
Çok hızlı, çok güvenli yapıldı gaz şebekesi. Göreceğiz bakalım bugünkü yönetim  tramvay şebekesini ne kadar sürede bitirecek?.. Toprağın çok altına döşendi borular. Üzerine bir kat kum, sonra çakıl taşı, sonra günün birinde bir kepçe operatörü gazı delmesin diye uyarıcı kırmızı renkli fileler serildi. 
Türkiye’deki en güvenli gaz şebekesi İzmit’te döşendi. Devletin beş kuruş katkısı olmadan. İzmit’e gaz geldi. İzmit’in havası temizlendi. İzmitli modern dünyanın bir ferdi haline geldi.
Şimdi diyorlar ki, “Eskişehir’in gaz şebekesi 70 milyon Dolar’a maloldu. İzmit’inki 105 milyon Dolar’a. Burada yolsuzluk var.” 
Oysa İzmit’te çok titiz çalışma yapılmıştı. Düşünün, o gaz şebekesinden 1999 büyük felaketinde hiçbir yerden bir kıvılcım çıkmadı. 
Sonra, 105 milyon Dolar’a malolan İzgaz’ın gaz şebekesi,  Büyükşehir Belediyesi’nin bu yönetimi tarafından 5-6 yıl önce 550 milyon Dolar’a  satıldı. Üstelik, gaz şebekesini kuran Fransız firması satın aldı. 
Bugünkü yönetim, daha bunca yıldır Akmeşe’ye gaz götürememiş. Şimdi, bu şehre gazı getirenlere 6 yıl 3 ay hapis cezası veriliyor. 
Vicdanlara sığmaz bu haksızlık. Sirmen’le Erenkaya’nın hapse girmesi, kamu haklarından yasaklanması umurumda bile değil. Ama yapılan, eğer bu yargılamaya siyaset karışmışsa, bu kente ihanettir. Bir daha bu şehre hizmet için kimse risk almaz. 
Üstelik, bugün bu şehre hizmet etmiş birilerine haksızlık yapılırsa, yarın bu haksızlığa alet olanların da haksızlıklarla karşılaşmalarını kimse engelleyemez. Gelecekte bu dönemde yapılan hayırlı, güzel işler için de pek çok davalar açılacak, çok ciddi yolsuzluk iddiaları ortaya saçılacaktır. O zaman da ben, bu kente hizmet edip, haksızlığa uğrayanları elimden geldiğince savunurum. Şimdi, bugün, İzgaz şebekesi üzerinden Sirmen ve Erenkaya’ya yapılanlar, siyasidir, haksızlıktır, hukuk skandalıdır. 
105 milyon Dolar’a yapılan gaz şebekesini 550 milyon Dolar’a sattınız. O para ile bu şehre ne yaptınız diye sormayacak mıyız?.. 
Haksızlık bumerang gibidir. Fırlatır atarsınız, birilerini yaralarsınız. Ama bir gün o bumerang döner gelir, sizi vurur. Yapmayın bunu. Siyasi hırsla, siyasi düşmanlıkla, bu kente hiç imkanlar yokken, hiç para yokken gaz getirmiş, su getirmiş, çöp fabrikası kurmuş insanların yakasını artık bırakın. Ayıptan anlamıyorsanız, bu yaptığınız günahtır. 
Bu yazı toplam 589 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
7 Yorum