1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. ‘Hala leğende yıkanan Roman olması, üzücü’
‘Hala leğende yıkanan Roman olması, üzücü’

‘Hala leğende yıkanan Roman olması, üzücü’

Büyükşehir Belediyesi 18 Nisan’da Kocaeli ve Türkiye genelinde Roman Federasyon, Dernek ve Kamu kurumlarının işbirliğinde ve ortak bir katılımla Roman Çalıştayı düzenlemişti. İlimizde yaşayan Roman nüfusunun

A+A-

Büyükşehir Belediyesi 18 Nisan’da Kocaeli ve Türkiye genelinde Roman Federasyon, Dernek ve Kamu kurumlarının işbirliğinde ve ortak bir katılımla Roman Çalıştayı düzenlemişti. İlimizde yaşayan Roman nüfusunun yaşam koşullarının derinlemesine irdelenmesi ve kamusal destek sağlama noktasında ilk stratejik amaç ve faaliyet planı oluşturulmuştu.

Yapılan çalışma ile ilgili düzenlenen basın toplantısına Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Başkanvekili Zekeriya Özak, Genel Sekreter Yardımcısı Tahir Büyükakın, Roman Derneklerinin başkan ve yöneticileri katıldı. Romanlar ve Akraba Gruplar Taslak Eylem Planının hazırlanmasına önemli katkı sağlayan Doç.Dr.Suat Kolukırık, Türkiye’de ilk kez yapılan çalıştayda  şehirlerde yaşayan Roman nüfusunun sorunlarının ele alındığını belirtti, Romanların 10 asırdır Anadolu coğrafyasında yaşadıklarını, Osmanlı’da kendilerini daha iyi ifade ettiklerini söyledi. Son 7-8 yılda 200’e yakın Roman derneğinin kurulduğunu belirten Kolukırık, “Hala leğende yıkanan Roman vatandaşların olması içimi acıtıyor. Bütün romanların da müzisyen olduğunu düşünmek doğru değildir” dedi. Kolukırık, Romanlar taslak eylem planının bir ay boyunca Büyükşehir Belediyesi’nin internet sitesinden yayınlanacağını kamuoyunun görüş ve önerilerine açık olacağını söyledi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Karaosmanoğlu da ilginç bir konuşma yaptı. “Ben de kendimi Roman görüyorum” diyerek konuşmasına başlayan Karaosmanoğlu, “İnsan en değerli varlıktır. Yaratılışta insanların birbirinden farkı yoktur. Okullarda ötekileştirme var, Bu bizim kanayan yaramız, iyileştirme derdimiz var. Eylem planı atacağımız adımları gösteriyor. Biz doğru adımlar attık.” dedi.

İlk adımlarının eğitim ve bilgi olduğunu beliren Karaosmanoğlu şöyle konuştu: “Roman kardeşlerimizi daha sıcak kucaklayacağız. Onların gönül dünyaları büyük. Günlük yaşamları bizim kültürümüze uygun. Çocuklarımızın okul ile bağını kuracağız, ötekileştirmeyeceğiz. Roman derneklerinin çok olması iyi, ama dernekler birbirleri ile sürtüşmeyecek. Büyükşehir Belediyesi’nde bedava bir şey yok. Eli ayağı tutanı meslek sahibi yapacağız. Biz hiç siyaseten roman derneklerinden şartlı bir destek istemedik. Bizim için önemli olan sorunların çözülmesidir. Hiç pazarlığa girmedim, utanç verici duruma düşmedim. Derdimiz; toplumun kanayan yarasına merhem olmaktır. Türkiye’ye dünyaya örnek olacağız, destek olacağız, köstek olmayacağız. Siz gayret edin biz size destek verelim. Sizi çok seviyorum.

Büyükşehir Belediyesi Romanlar ve Akraba Gruplar Taslak Eylem Planı’nda uygulanabilir faaliyet alanları şöyle; Eğitim Sorunları ve Politikaları, İş, Meslek ve İstihdam olanakları, konut sorunu ve kentsel dönüşüm, Kadın, çocuk ve engelli birey ve sorunları, Kültürel özelliklerin korunması ve ortak yaşam, Sosyal politika ve sosyal destek, Yerel yönetimler ve sivil toplum.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.