1. HABERLER

  2. MEKTUP

  3. Hala ve uzak ara bu kentte birinciyiz
Hala ve uzak ara bu kentte birinciyiz

Hala ve uzak ara bu kentte birinciyiz

ÖZGÜR KOCAELİ Gazetesi, Türkiye’de bir örnekti. Basın İlan Kurumu, Türkiye’deki bütün şehir gazetelerine “ÖZGÜR KOCAELİ’yi örnek alın” diye tavsiyede bulunurdu.

A+A-

Diyarbakır’dan, Antalya’dan, Erzurum’dan Trabzon’dan, Konya’dan şehir gazetelerinin sahipleri, yöneticileri; yeni gazete çıkartma hazırlığındaki girişimciler bana gelirdi: “-Siz Türkiye’nin en iyisisiniz. Bu işi nasıl yapıyorsunuz öğrenmek istiyoruz. Sizi incelemek istiyoruz” derlerdi. 
Üniversitelerde tez konusuydu, doktora konusuydu ÖZGÜR KOCAELİ Gazetesi, bir mucizeydi. 
Tamamı siyah beyaz, çamur gibi gazete basardık. Fotoğrafta insanlar kendini tanıyamazdı. Gazete, insanların elini boyar, beyaz pantolonlu bir okur gazeteyi kucağına koyarsa, pantolonu siyaha boyanırdı. 
Buna rağmen günde 11 bin adetlik satış rakamına ulaştık. Çok uzun süre günde 9-10 bin bandında gazete sattık. 
Ama gazeteydik.. Nalına mıhına gazeteydik. Kimseyi tehdit etmeden, kimseye şantaj yapmadan, kimsenin özel yaşamına bulaşmadan her şeyi yazan gazeteydik. İzmit’te eskortluk yapan genç kadınların, seks shopların küçük ilanlar sayfasında reklamları olurdu. İzmit’teki Protestan Kilisesi, yıllarca belli günlerde sadece bu gazeteye reklam vermişti. 
Cami cemaatinin de gazetesiydik. Bütün köy kahvelerindeydik. Meyhanelere ÖZGÜR KOCAELİ      satıcısı girdiğinde insanlar ellerindeki rakıyı bırakır, biran önce gazete almaya çalışırdı. Çocuk Parkı’ndaki bayinin önünde gece insanlar ÖZGÜR KOCAELİ almak için kuyruğa girerlerdi. 
Bu kentin insanı, bu gazetenin ne kadar çok sattığını da, ne kadar güçlü olduğunu da biliyorlardı. 
Ama buna rağmen bizim nasıl mütevazı bir hayat yaşadığımızı, gazetenin gücünü hiç çıkarımız için kullanmadığımızı da biliyorlardı. Bu nedenle değerliydik. 
Bir yerel seçim döneminde bu gazete iki tane manşet atsa, ben üç tane başyazı yazsam, seçilecek Belediye Başkanını belirleyebilecek güçteydik.
………………
Size hiçbir zaman yalan söylemedim, söylemedik. Bugün aynı güçte değiliz. Saygınlığımız aynı seviyede değil. Hepsinin farkındayım. Her tarafı renkli, pırıl pırıl baskılı, 20 sayfalı görünüşte çiçek gibi gazete yapıyoruz. Üstelik ucuz satıyoruz. Bu gazete eskiden pahalıydı. Emin olun, bu şartlar altında eskisi gibi gazete bizim elimizde olsa, ÖZGÜR KOCAELİ’nin fiyatı en az 2.50 TL olurdu. 
Şimdi bu kentin en büyük en güçlü guruplarından birinin bünyesindeyiz. Bir elimiz yağda, bir elimiz balda. Her türlü imkan var. 
Ama ÖZGÜR KOCAELİ eski saygınlığında değil. Eskisi gibi güvenmiyor insanlar. Bir kısmı ön yargılı. Ama büyük bölümü haklı. Yaptığımız gazeteyi bazen biz de beğenmiyoruz. Her gün AK Parti’li manşetle çıkmak yerine kimi zaman İYİ Parti’li, kimi zaman HDP’li manşetle çıkmayı ben de özlüyorum. 
Tirajdaki gerilemeyi, “İnternet çıktı, böyle oldu” diye de basit şekilde izah etmiyorum. Biz eski ÖZGÜR KOCAELİ’ye yapsaydık, siyah beyaz çamur gibi olsak, fiyatı 2.50 TL’ de yapsak, eminim bugün bu kentte günde 10 bin adet satardık. 
Ama devir farklı.. Bunun suçlusu, sorumlusu biz değiliz. Biz, yani ÖZGÜR KOCAELİ’nin kadrosu, hala fedakarca ve ilkelerine, meslek namusuna sıkı sıkıya bağlı kalarak çalışıyoruz. Ama bu kadar oluyor. 
………………
Değerli dostlar. Bütün bu anlattıklarıma rağmen, bu kentte hala uzak ara bir numarayız. Başka hiçbir şehir gazetesi yanımıza yaklaşamıyor. 40 yıldır bu işin içindeyim. 40 yıldır her gün gazete tirajlarını kontrol ederim. Tek tek kayda geçerim. 
Hala bu şehirde ÖZGÜR KOCAELİ’nin yarısı kadar satabilen gazete yok. Bütün ulusal gazetelerin bu kentteki satışlarından ilerideyiz. Belki bir SÖZCÜ ile kafa kafaya gideriz. 
22 Mayıs tarihi benim için önemliydi. 21 Mayıs’ta siyasi partiler aday listelerini açıklayacaktı. Geçmiş tecrübelerimden de biliyorum. Kent okuru yerel gazetelere en çok aday listeleri açıklandığında ilgi gösterir. 21 Mayıs tarihli gazetelerin kaçar tane sattığını çok merak ettim. 
O günün rakamlarını aldım. Kent halkı, aday listelerini öğrenmek için yine bu gazeteyi tercih etmişti. Diğer gazetelerin zaten olmayan satış rakamları hiç değişmezken, bu gazetenin 21 Mayıs tarihli sayısının satış rakamı, günlük ortalamanın bir hayli üzerindeydi.
İnsanlar internetten listeleri öğrenmişti. Merak giderilmişti. Ama yine de ertesi sabah ÖZGÜR KOCAELİ almıştı. Kağıtta yazılı olarak görmek istemişlerdi. 
Zaten aynı tarihte internet sitelerine girişe de bakarsanız, yine çok uzak ara birinci markanın ÖZGÜR KOCAELİ olduğunu görürsünüz. 
……………..
Yani, ÖZGÜR KOCAELİ markası, hala bu kentte gazetecilik ve yayıncılık anlamında güvenilen ve bilinen tek markadır. Hala itibarlıdır. Hala, hiçbir gazetenin hayal bile edemeyeceği tiraja sahiptir. Koskoca holdinglere ait ulusal gazetelerin İzmit’teki satışının çok üzerinde satış rakamlarına sahiptir. 
Biz de bu güveni korumak için, elimizden geleni yapmaya devam ediyoruz. 
Hele şu 24 Haziran’ı da bir geçelim. Biz, her şart altında meslek ahlakımızı, ilkelerimizi, bildiğimiz doğruları, elimizden geldiğince koruyoruz. Yani potansiyelimizi kaybetmedik, ismimize gölge düşürmedik. Türkiye elbet değişecek. Ben Allah ömür verirse, yine bu şehirde günde 10-15 bin adet satacak potansiyelde gazeteler yapabileceğime inanıyorum. 

Bütün okurlara saygılar, sevgiler sunuyorum. Bu gazeteye, bize olan güveninizi ve inancınızı sürdürmenizi diliyorum.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.