1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. ''Halıdere için bir fırsat daha var"
''Halıdere için bir fırsat daha var"

''Halıdere için bir fırsat daha var"

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, Halıdere Çakal Bağları mevkisinde bulunan taşocağının süresinin uzatılmasına ilişkin basın açıklaması yaptı.

A+A-
Gölcük'te işletmesi 20 Eylül 2015'te bitecek taşocağının süresinin 2037 yılına kadar uzatılması kararının çıkmasının ardından bölge halkı ve çevreciler isyan etmiş CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar da bölgeye giderek halka destek vermişti. Konu hakkında CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, İl binasında basın açıklaması yaparak Halıdere Çakal Bağları Mevkiinde bulunan As Madencilik tarafından işletilen taşocağının işletme süresinin 2037 yılına kadar uzatılmasına tepkilerini dile getirerek, bölge halkının yanlarında olduklarını belirtti.

 

KOCAELİ TALAN EDİLİYOR 
Halıdere’ye önem verdiklerini, ordaki halkın çektiği çileyi bildiklerini söyleyen CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, “ 5 yıldır her toplantıda söylediği ‘Kocaeli Talan Ediliyor’ cümlesini tekrarladı. Bugün Kocaeli’ye baktığımızda,  Havası, Denizi, Ormanı, Toprağı ile talan edilen bir Kocaeli ile karşı karşıyayız.  Kent de yaşayan vatandaşlarımızın yaşam alanlarının yok edildiği rant uğruna her şeyin mubah sayıldığı bir yönetim anlayışı bu kentte hüküm sürmektedir. Sahillerimiz Limanlara, mutlak tarım arazilerimiz fabrikalara ve lojistik depolarına, ormanlarımız maden ocağı adı altında taşocaklarına feda edilmektedir. Bugün kentimiz de 57’si aktif olmak üzere 81 taş ocağı bulunmaktadır. 10 yılda ise ülkemizde 86 bin taş ocağına izin verilmiştir” dedi. 

YANDAŞLARA RUHSAT VERİLDİ 

Gelişi güzel taş ocaklarının açılmaması konusunda kent yöneticileri bir adım atmış ve 12.01.2009 tarih ve 175 sayılı  ‘Mahalli Çevre Kurulu’ kararı ile 1/100 bin ölçekli planlar ve öngörüler hazırlanmış, taş ocaklarının açılabileceği ve işletilebileceği alanlar belirlenmiştir diyen Akar, “ Bununla da yetinilmemiş bir OSB çalışması yapılmış ve 50 bin dönümlük bir alan OSB alanı olarak belirlenmiştir. 4 Şubat 2015 de çıkan yasa ile bunun önündeki engeller de TBMM tarafından kaldırılmıştır. Ancak, bütün bunlar yapılırken bazılarına siyasi destek sağlanarak kamuoyunun da gözünden kaçırılmak istendiğine şahit oluyoruz”  diyerek yandaş şirketlere taş ocağı ruhsatı verildiğini görüyoruz dedi.
HESAP SORACAĞIZ 
Taş Ocakları OSB bir aldatmaca mıydı? diye soran Akar, “Sözü edilen ve 54 bin hektar olarak belirlenen alanda jeolojik ve sondaj çalışması yapılmış mıydı? Eğer yapılmışsa kumtaşından başka bir maden tespit edilmiş midir? Tüm Türkiye de maden aramaları yapılırken bu bölge neden gözden kaçmıştır? Şimdiye kadar niçin bu bölgeye ruhsat verilmemiştir veya talep gelmemiştir? Tüketimin en yoğun olduğu Gebze ve İstanbul bölgesine bu kadar yakın olması ve lojistik maliyetlerin diğer bölgelerden daha ucuz olmasına rağmen neden talep gelmemektedir? “diye sorarak bu konu ile ilgili müthiş bir bilgi akışının olduğunu, bu kentin abi-kardeş, baba ve oğulları tarafından sömürülmesine, parsellenmesine izin vermeyeceklerini ve tek tek hesap soracaklarını belirtti. 

SORU ÖNERGESİ VERDİ 

Halıdere ‘deki Taş Ocağı problemi ile ilgili 31 Temmuz 2015 yani 15 gün önce Meclise bir soru önergesi verdiğini belirten Akar, “ Halıdere’deki taş ocağının süresinin neden uzatıldığını, gerekli araştırılmaların yapılıp yapılmadığını ve buranın kapanmasına ilişkin 4 Ağustos da Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü ile yapmış olduğum temaslar sonrası buranın incelenmesi için müfettiş arkadaşların görevlendirildiği bana bildirildi ve 8 Ağustos Cumartesi günü de Gölcük İlçe Başkanımız ve vatandaşlarımızla bölgede bulunduk. Biz bunları yaparken, 15 gündür bir tane AKP’li Milletvekili, Bakan, Belediye Başkanı bir tek kelime etmiyor, bir kişi konuşuyor o da bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olan  oturduğu yerden boş konuşan İl Başkanı, çevreye zararı var mı yok mu incelenir diyor, bir zahmet pencereden kafanı çıkar karşıya bak gözlerin görmesi yeterli tüm kent gördü ama bunlar hala göremiyor” ifadelerini kullandı. 

SESSİZ KALINMAMALI 

Halıdere’de bir katliam var diyen Akar, “Bir zamanlar kentin gürültüsünden, stresinden kaçıp  bu bölge de dinlenmeye, nefes almaya gelen insanlarımız vardı, yaz aylarında beldenin nüfusunun kat ve kat üstünde bir yoğunluk olurdu, ancak şimdi vatandaşlarımız kaçıyor, uzaklaşıyor. Yemyeşil bir alan 2005 yılında maden ocağı altında taş ocağının açılması ile gri bir renge bürünüyor ve gün geçtikçe kuruyor. Vicdan sahibi olan bu katliama artık sessiz kalamaz, insanlarımız 2015 yılında süresi bitiyor kurtuluyoruz diye bekleyip verilen sözlere inanmışken firma 2013 yılında 2037 yılına kadar izin alındı. Artık buna sessiz kalmak,  bu kente, bölgeye, halka ihanettir ve ihanet edenlerden de hesap sormak bizim boynumuzun borcudur” dedi. 

EROĞLU İLE GÖRÜŞTÜ 

Taş ocağının bulunduğu yer orman olduğu için Orman ve Su İşleri Bakanlığından kiralanmış, önce 2011 yılına daha sonra da  20.09.2015 tarihine kadar uzatılmış. Yani Eylül ayında süresi doluyor diyen Akar, ”Firma Orman ve Su İşleri Bakanlığına süre uzatılması için tekrar başvuru yapmış, şu anda da bunun için uğraşıyorlar” dedi. Çarşamba günü Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ile konuşma yaptığını söyleyen Akar, “Kendisi araştırma yapacağını, Orman müdürü ile görüşüp bana geri döneceğini ifade etti. Bu iznin tekrar çıkmaması için baskı yapılması gerekiyor. Ben takibi, çalışmaları sürdürüyorum. Bunu başarırsak Halıdere’yi kurtaracağız. Halıdere eski günlerine dönmeye başlayacak ve Halıdere’ye tekrar bir fırsat doğacak. 

TAŞIN ALTINA ELİMİZİ KOYDUK

Akar son olarak erken seçim ve koalisyon konusunda açıklamalarda bulundu. Akar, “7 Haziran da halkımız önümüze bir tablo çıkardı. Artık Koalisyonlarla bu ülkenin yönetilmesi gerektiği kararını verdi. Bizim önceliğimiz 3’lü koalisyondu. Ancak MHP’nin farklı tutumuyla bu konu kapandı. Cumhurbaşkanı da AKP’ye hükümeti kurma görevini verdi. AKP ile yapılan görüşme bir koalisyon görüşmesi değildi. 5 görüşme ve yaklaşık 35 saat süren görüşmelerde biz temel 14 maddelik düşüncemizi kendilerine anlattık. Sadece dinlediler. Bize kısa vadeli bir seçim hükümeti teklifini sundular. AKP bu işte ciddi ve samimi olsaydı, bu Türkiye’nin önünü açacağı bir proje olabilirdi. Biz önce Türkiye dedik, risk alarak taşın altına elimizi koyduk. Koalisyon değil, 3 aylık seçim hükümeti teklif ettiler. Bu kentte olduğu gibi Türkiye’yi de tek başına yönetmek isteği içerisindeler. Olası erken seçimde CHP’nin çok daha başarılı olacağını düşünüyorum. Olası erken seçim için 22-29 Kasım tarihleri konuşuluyor. 25 Ekim gibi sürpriz bir tarih düşünüyorum” dedi. 
Bu haber toplam 456 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
6 Yorum