1. YAZARLAR

  2. Adem TURGUT

  3. Halk ekmek projesi birilerine kapak oldu
Adem TURGUT

Adem TURGUT

Yazarın Tüm Yazıları >

Halk ekmek projesi birilerine kapak oldu

A+A-

Tam üç ay önce…

Tarih 10 Temmuz 2019…

Halk Ekmek meselesi gündemde. Tahir Büyükakın kararlılığını ifade ederken birileri dalga geçiyordu; “Olmaz, yapamazlar” diye bağırıyorlardı.

Meseleyi yakından bilen biri olarak o tarihte “Halk Ekmek Neden Olmasın” başlıklı bir yazı yazdım.

Şimdi o yazıyı alıntılamak ve sonrasında yeni durumu hatırlatmak istiyorum:

***

“Kocaeli’nde Halk Ekmek uygulaması –Körfez’de Hüseyin Avni Şirin’in başlattığı çalışma hariç- bir türlü hayata geçirilememiş. Doğru. Siz ister “Fırıncı lobisi ağır bastı” deyin, isterseniz “Yöneticilerin beceriksizliği” deyin ama -80’li yıllarda denenen KESTAŞ girişimi dahil- başarısızlıkları bugüne fatura etmek doğru değil.

Gün başka bir gün…

Bu günün realitesi farklı…

Bir- Durumu değiştiren en önemli neden, vatandaşın belediyelerden sosyal politikalara yoğunlaşmasını istemesi…

İki- Evet, demokrasiler aynı zamanda katılımcı sivil toplum kurumlarının güçlü olduğu platformlardır. Bu nedenle fırıncı lobisinin etkisi muhakkak vardır. Ancak öyle bir çağda yaşıyoruz ki medya ve sosyal medya diye araçlar var. Üç dakikada adamı afişe ederler. Yani baskı oluşturup böyle bir projeyi ortadan kaldırmak eskisi gibi kolay değil.

Üç- Üstelik –bence- Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın’ın geliştirdiği yöntem ile fırıncıların buna karşı olmasının bir mantığı da yok. Velev ki oldular; Tahir Hoca’nın seçmene- kente sözü var, “Fırıncılar bu işi yapmaya yanaşmazsa belediye olarak biz mutlaka yapacağız” diyor.

Yapılmak istenileni “ekmek bayiliği” kıvamına indirip küçümsemek “sığ sularda yüzmek” gibi. Gazeteciliğin sahip olması gereken derinlikten uzak… Çünkü, o yorum doğru değil. Yapılmak istenen proje, vatandaşı ekonomik açıdan mutlu edecek sosyal bir projeyi hayata geçirirken esnafı da mağdur etmemek üzerine kurulu…

Peki, nasıl yapılacak? Hatırlatayım:

Bir- Ekmeği Fırıncılar Odasına bağlı fırınlar üretecek.

İki- Üretilecek ekmek miktarını ve satılacak noktaları Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, ilçe belediyeleri ile işbirliği halinde belirleyecek.

Üç- Mobo konulacak noktalar, ekmek satan bakkallardan uzak olacak.

Dört- Ayrıca o moboların konulacağı bölgeler, Halk ekmek konusunda talebin yüksek olacağı bölgeler olacak.

Beş- Bu süreçte Büyükşehir Belediyesi ekmek bayisi değil, denetleyici ve yönlendirici olacak.

Altı- Ekmek ucuza satılacak, çünkü belediye satış noktasındaki hizmetini kar amacı gütmeden yapacak. Böylece Halk Ekmeğin fiyatı aracılık komisyonu kadar düşmüş olacak.

Yedi- Ve en önemlisi Tahir Hoca ve Büyükşehir Belediyesi bu işin yapılmasının garantörü… Eğer Fırıncılar Odası bu işi başında ya da süreç içinde yapmaktan vazgeçtiğini söylerse devreye girip ekmek üretimini de kendisi yapıp satacak.

Tahir Hoca böyle konuşurken birilerinin çıkıp şimdiden projenin başarısız olacağını ilan etmesi ancak art niyetle açıklanabilir.

Ayıya sormuşlar “ahlat -yabani armut- nasıl olacak” diye…

-İyi olacak, demiş. “nereden belli” deyince de cevabı yapıştırmış:

-Canım öyle istiyor.

Şimdi canı proje başarısız olsun isteyenler, tutturmuşlar “bugüne kadar yapabilen olmadı” diye…

Demek ki bu güne kısmetmiş.

Eğer Tahir Hoca Halk Ekmek projesini hayata geçiremezse en ağır eleştirileri ben yazacağım. Ama önce sabır…”

***

Ve gelelim bugüne…

Çok sabretmeye bile gerek kalmadı. 3 aylık bir çalışma ile Halk Ekmek Projesinde protokol imzalandı.

200 gram ekmek 1 TL…

1 lira psikolojik bir rakam.

İlk uygulama İzmit’te; tıpkı planlandığı gibi ekmeği fırıncılar üretiyor ve 13 büfede Halk ekmek satılacak. Satışlar 15 Kasım’da başlayacak.

***

Fırıncılar Odası Başkanı Ali Sarı açıklama yaptı:

“Büyükşehir ve odamız tarafından yapılan görüşmeler çerçevesinde ilçelerde uygulanmak kaydı ile protokol imzalandı. İlk uygulama İzmit’te olacak. 13 satış noktası belirlendi. Büyükşehir büfeleri üretecek ve yerine koyacak. Tadı ve lezzeti hiç değişmeyecek 200 gram ekmeği 1 liradan, 400 gram ekmeği 2 liradan satacağız. Önce İzmit’te daha sonra tüm kentte halkın sofrasına halk ekmek gidecek. Halkın sofrasında ekmeksiz bırakmamak için birçok sosyal sorumluluk projesi yaptık. Bizler yine üstümüze düşeni yapmak için girdi maliyetlerine rağmen halk ekmeği üreteceğiz. Halk ekmek büfelerinde 06.00-08.00, 12.00-14.00 ve 17.00-18.00 saatleri arasında satışlar yapılacak. Pazar günü ve resmi tatillerde büfeler kapalı olacak. İlk etapta her büfeye ekmek verilecek. Talep olması halinde büfelerin ekmek sayısı yükseltilecek.”

***

Herkes elini taşın altına koydu. Birilerinin “olmaz” dediği oldu.

Güzel oldu.

O birilerine de bu iş kapak oldu.

Darısı yeni yeni sosyal projelerin başına…

Umarım vatandaşın cebini düşünen, konforunu ve yaşam kalitesini artıran daha nice proje böyle hayata geçer.

Bu yazı toplam 5688 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
19 Yorum