1. YAZARLAR

  2. Ali GÜNDOĞDU

  3. Halkevi üvey evlat!
Ali GÜNDOĞDU

Ali GÜNDOĞDU

Yazarın Tüm Yazıları >

Halkevi üvey evlat!

A+A-

Günümüze kadar gelmiş ilk Cumhuriyet dönemi modern mimari eserlerinden Halkevi Binası’nı maalesef kurtaramıyoruz. CHP dönemini anımsattığı için kimse bu zarif binaya el sürmeye cesaret edemiyor. İzmit şehir merkezindeki en önemli tarihi binalardan biri olan Halk Eğitim Merkezi binası kelimenin tam anlamıyla dökülüyor. Binanın restorasyonu için 2012 yılında sponsor bulunduğu açıklanmıştı. Türkiye’nin en büyük firmalarından biri olan Tüpraş, 2 milyon TL harcayarak Halk Eğitim Merkezi binasını restore edecekti. Ancak aradan 7 yıl geçmesine rağmen binada hiçbir çalışma yapılmadı. 

1938 yılında inşaatı başlayan İzmit Halkevi binası Mimar Seyfi Arkan tarafından tasarlanmıştır. Merkez bina, halkevi binası olarak 19 Şubat 1941 tarihinde hizmete girmiştir. Yapının bitirilmesi 21 Şubat 1943 yılındaki Halkevlerinin kuruluşunun 11. yıldönümünde gerçekleştirilmiştir. Modernist mimari üslupla inşa edilen bina, Adana Halkevi binası ve Ankara Opera binası ile birlikte Türkiye'de üç örnekten birisi olarak Cumhuriyet döneminin yenilikçi anlayışını yansıtmaktadır. Yapıyı hem ikiye bölen, hem de çatı katında birleştiren ara kesit mekanı ile mimarinin ve türünün en ilginç örneğidir. Ayrıca kuzey-batı köşesindeki deniz feneri olarak kullanılmış olan kulesi binayı daha ilginç hale getirmektedir. Halkevi bahçesinin tanzim edilmesi ve park haline getirilmesi için Peyzaj Mimarı Mevlüt Baysal'ın hazırladığı proje uygulanmıştır. Yapı, konferans salonu ile şehir lokantası ve eğitim birimlerini içeren iki ana bölümden oluşmaktadır. Şehir lokantası ve konferans salonunun bulunduğu kütleler birbirlerine yarı açık bir koridorla bağlanmıştır. Her iki yapıya bu koridordan geçişle ulaşılmaktadır. Deniz yönüne bakan kavisli cephe eskiden şehir lokantasının olduğu bölümdür ve cephe boyunca uzanan kolonlarla bölünmüş yatay bant pencereler yer almaktadır. Konferans salonu ve fuayenin bulunduğu kütlenin ana caddeye ve deniz yönüne bakan cephesi geri çekilerek kolonlar tarafından taşınan çıkmalarla cephe ön plana çıkarılmıştır. Geriye çekilen bu cepheler boyunca konferans salonunun yan çıkış kapıları sıralanmıştır. Dolayısıyla, konferans salonunun yan çıkışlarından ve kolonların arasından doğrudan sokağa ulaşılmaktadır. Bu yan çıkışlar bugün kullanılmamaktadır. Konferans salonunda balkon bölümü bulunmaktadır. Salondaki koltuk düzenlemesi yeniden yapılmıştır, ilk düzenleme koltukların arasında geçiş kolaylığı için koridor oluşturulmasını öngörmekteydi. Ancak bugünkü düzenlemede bu tamamen iptal edilmiştir. 1980 yılından bu yana, İzmit Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu olarak hizmet veren bina geçmişte Halkevi, Şehir Lokantası, Turizm Müdürlüğü, Öğretmenler Lokali, Musiki Cemiyeti gibi kurum ve kuruluşlara mekanlık etmiştir. Kentin siluetinde vazgeçilmez bir yeri olan bina, Kocaelililerin en çok yararlandıkları mekan olma özelliğini de taşımaktadır. Yapı iki bölümden oluşmaktadır. Bugün birinci bölümde idari odaları ve derslikler bulunmaktadır. Toplam 21 odadan oluşan bu bölümde, 11 adet dershane bulunmaktadır. Halk Eğitim Merkezi olarak, köy ve şehir kurslarının toplamında, yılda yaklaşık 25.000 kişiye eğitim-öğretim hizmetleri verilmektedir. İkinci bölüm ise, çok amaçlı kültür salonu olarak kullanılmakta ve 442 koltuk kapasitesi ile İzmit'in sosyal ve kültürel aktivitelerinin büyük bir bölümüne ev sahipliği yapmaktadır. Halk Eğitim Merkezi, İzmit’in eğitim, öğrenim, üretim, rehberlik, danışma, kültür ve sanat merkezidir.

sehir-restoran-003.jpg

ŞEHİR LOKANTASI PERSONELİ- İzmit Halkevi Binasının bir bölümü, bir zamanlar bu kentin en seçkin mekanı olan Şehir Lokantası olarak kullanılmıştı. Şehir Lokantasının personeli objektife toplu halde poz verirken, o günlerden bugüne sadece fotoğraflar kaldı.

perisan-durumda-002.jpg

PERİŞAN DURUMDA- Restore edilmeyi bekleyen, ancak bir türlü prosedürler tamamlanamadığı için ayakta çürüyen Halkevi Binası, adeta son demlerini yaşıyor. Halkevi’nin önünden artık tramvay geçiyor, ama yaşlı binanın artık dayanacak gücü bulunmuyor.  

ici-hala-gorkemli-001.jpg

İÇ BÖLÜMÜ HALA GÖRKEMLİ- Modernist mimari üslupla inşa edilen bina, Adana Halkevi binası ve Ankara Opera binası ile birlikte Türkiye'de üç örnekten birisi olarak Cumhuriyet döneminin yenilikçi anlayışını yansıtmaktadır.

sehir-lokantasi-001.jpg

ŞEHİR LOKANTASI- Ahmet Sakızlı'nın, nam-ı diğer Kırbaş Ahmet'in mekanı. Bembeyaz masa örtüleri, papyonlu garsonlar. Leziz yemek ve tatlılar. Şehir Lokantası iç görüntüsü... Tarih...1960'lı yıllar...

……………………………….

ingiliz-donanmasi-korfezde.jpg

İNGİLİZ DONANMASI KÖRFEZDE

İzmit Körfezi’nde İngiliz savaş gemileri. İzmit işgal altında… İzmit’in üst semtlerinden bakıldığında İngiliz savaş gemileri köpekbalığı sürüsü gibi görünüyor. Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün “Geldikleri gibi, giderler” dediği gibi, işgal kuvvetleri, geldikleri gibi gittiler. Ancak geride unutulması zor, derin yara bırakan böyle fotoğraflar kaldı.

………………………………..

bilin-bakalim-burasi-neresi.jpg

BİLİN BAKALIM BURASI NERESİ?

Çok eski bir İzmit fotoğrafı… Bilin bakalım burası neresi? Çok zor bir soru değil mi? Burası bugünkü Cumhuriyet Caddesi 1. Geçit mevkiinden Otel Asya’ya inen Eski Postane Sokak… Sokağın ucu da zaten İzmit’in burnunun dibindeki deniz…

Bu yazı toplam 1755 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
4 Yorum