1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Hangi maliyet arttı da otoparka zam yapıldı
Hangi maliyet arttı da otoparka zam yapıldı

Hangi maliyet arttı da otoparka zam yapıldı

Öncelikle belirtmek isterim ki, İzmit şehir merkezinde cadde ve sokaklara park yapan araçlardan ücret alınmasına sistem olarak karşı değilim. Tam tersine, arabası olan ve arabası ile şehir

A+A-

Öncelikle belirtmek isterim ki, İzmit şehir merkezinde cadde ve sokaklara park yapan araçlardan ücret alınmasına sistem olarak karşı değilim. Tam tersine, arabası olan ve arabası ile şehir merkezine giren insanların, makul ölçülerde bir bedel ödemesinin sosyal adalet gereği olduğuna inanıyorum.

Ama İzmit’teki sistem, tam Sayın Başbakan’ın dediği gibi bir “Ucube” sistemdir. Bu sistemi kabul edemiyorum.

Büyükşehir Belediyesi, tuhaf bir yöntemle yıllar önce İzmit’in cadde ve sokaklarını paralı otopark için ihaleye çıkartıp, sattı. Parkomat adı verilen sisteme, Kocaelispor kulübü payanda yapıldı. Sanki, cadde ve sokaklarda park eden araçların sahiplerinin ödediği paralar Kocaelispor’a gidiyormuş gibi bir hava yaratıldı. Ama öyle değil. Büyükşehir, ihaleyi Kocaelispor’a verdi. Kocaelispor özel firmaya devretti. Peşin peşin alınan paralar, senetler buhar olup uçtu, Kocaelispor da bir şey kazanamadı.

Şimdi bu işi, bir özel firma yapıyor. Şehrin caddeleri, sokakları halkın, bu kent insanlarının malı. Ama firma, park yapan her araçtan para kazanıyor. Büyükşehir Belediye Başkanı, sistemin doğru olmadığını, bu işe bir son vereceklerini kendi ağzından pek çok kez söyledi. Ama şimdi bir de bu otopark ücretlerine zam yapıldı.

Artık, İzmit’te parkomat sistemi içindeki cadde ve sokaklarda yol kenarına aracınızı bırakırsanız, 1 saate kadar olan sürede-isterse 10 dakika olsun- 3 TL para ödüyorsunuz. Bu para, kamunun-yani Belediye’nin- kasasına gider, ya da doğrudan Kocaelispor’a gider, hiç sesim çıkmaz.

Ama öyle değil. Şirketin cebine gidiyor. Hadi bir düzen kurulmuş, işliyor da, bu zam neyin nesi?..

Canlı hayvan fiyatı artarsa, et fiyatı da artar, anlarım..

Benzin, mazot fiyatı artınca, elbette toplu taşıma fiyatlarına zam yapılır, anlarım..

Un fiyatı artınca, ekmek fiyatına zam yapılır, bunu da anlarım.

İyi de, şehir merkezindeki otopark ücretleri neden arttı?.. Kira baştan ödenmiş, bitmiş.. Şirketin çalıştırdığı gariban işçilerin, sokaklarda parkomat için para toplayan  işçilerin maaşlarına zam mı yapılmış?.. Kocaelispor kulübüne, ya da  Belediyeye ek bir ödeme mi olmuş?.. Hayır.

Tam tersine, Büyükşehir Belediyesi, paralı otopark alanını sürekli genişletiyor. Son olarak İnönü Caddesi’nin 50 nci Yıl İlköğretim Okulu’ndan sonraki bölümü de paralı otopark sistemi içine alınmış. Son yıllarda paralı park alanı sürekli genişledi. Şirketin kazancı daha da arttı. Şimdi bir de zam yapıldı. 1 saate kadar olan park ücreti 2. 75 TL’den 3. 00 TL’ye çıkartıldı.

Neden?.. Bu işteki hangi maliyet arttı da, otopark ücretine zam yapıldı?.. Biri lütfen bana bunu izah etsin.

Büyükşehir Belediyesi konulara hakim değil. İzmit’i hiç bilmiyor, hiç tanımıyor ve hiç umursamıyorlar. Şimdi şehrin cadde ve sokaklarında 1 saate kadar otopark ücreti 3 TL oldu. Şimdi belki yol kenarlarında park eden araçların sayısı biraz azalacak.

İyi de çarşıda alışveriş yapmak isteyenler 10 dakika için 3 TL ödemeyi göze alıp da şehir merkezinde arabasını park mı edecek?.. Hiç sanmıyorum. Bu iş, şehir merkezindeki esnafa yeni bir darbe vuracak. Hala parkomat sistemi içine alınmayan ara sokaklarda, kıyı köşe yerlerde, D-100 kenarında, Tren Garı çevresinde daha fazla araç park edecek.

Sistemin topyekün gözden geçirilmesi lazım. Bakın iki haftadır okullar yarıyıl tatilinde, üniversite öğrencileri memleketlerine döndü, bir miktar şehir içinde rahatlama var. Önümüzdeki pazartesi gününden itibaren İzmit şehir içi yine içinden çıkılmaz hale gelecek.

İzmit’in yeni otoparklara ihtiyacı var. İzmit şehir içinde yeni bir trafik düzenine ihtiyaç var. Bu mevcut park sistemi, araç giriş çıkışlarında trafiği tıkıyor.

Şehir içinde her yer-sokak araları dahil- paralı olsun, 1 TL olsun. Bu para da doğrudan Belediye’ye ya da Kocaelispor’a gitsin. Ya da  bir şirket kurulsun, bu şirket şehir merkezinde yeni otoparklar yapacağını, bu paraların da bu işe ayrılacağını söylesin, buna da kabul..

Ne yapmış otoparkı işleten şirket?.. Yeni bir otopark mı inşa etmiş. Bir yatırım maliyeti mi var?.. Caddeler, sokaklar kentin. Altın tepsi içinde sunulmuş. Zaten olması gerekenden daha yüksek otopark bedeli alınırken, şimdi bir de bu bedele zam yapıyorlar.

Arabası olan, bedava otopark hizmeti veren alışveriş merkezine gitmesin de ne yapın?..

Otopark zammı, şehre küfür etmektir.. Hiçbir mantıklı izahı yoktur. Bu kentin insanları otopark sistemine düzen getirilmesini, şehir içi trafiğine  düzen getirilmesini beklerken, şehrin, milletin caddesinde 5 dakika araba parkına 3 TL fiyat biçilmesi  kabul edilebilir değildir.

Ama kenti yönetenlerin umurunda değil.. Zammın oranı değil, işin bu yönü benim çok canımı sıkıyor.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.